Jediný český lezec v Tokiu bude Ondra. Kříž doufá v osamostatnění rychlosti
První místo v kombinaci neznamenalo jen vítězství, ale také poslední možnost, jak získat vstupenku na olympiádu do Tokia. Na tu nikdo z českých lezců nedosáhl, i tak ale bylo o nejpočetnější lezecké výpravě evropského šampionátu v Moskvě slyšet. I zásluhou několika brněnských lezců. „Byl to velice náročný týden plný lezení. Závodili jsme téměř každý den, což se podepsalo především na kůži, která nestíhala regenerovat,“ popisuje po návratu rychlostní lezec Jan Kříž.
Loňský vicemistr světa v rychlolezení byl jeden z těch, kteří mohli v nominaci na olympiádu zaplnit volné místo vedle suveréna Adama Ondry. A druhá příčka v rychlosti kombinačního závodu vypadala nadějně. „V rychlosti jsem si ale usekl kus kůže. Celou dlaň jsem měl pak zatejpovanou, některé chyty mi nedržely a na lepší výkon jsem neměl. Do finálové osmičky chyběl kousek, i tak jsem s jedenáctým místem spokojený. Výkonů světové špičky zatím nedosahuji, i tak jde pokrok vidět,“ říká lezec z Brna.
Naděje na další olympiádu ho neopouští. „Spekuluje se, že by se rychlost z kombinace vyřadila a stala se z ní samostatná olympijská disciplína. Pro mě by to byla nejlepší varianta, mohl bych se zaměřit jen na rychlost, která mě baví nejvíc a dosahuji v ní nejlepších výsledků. V kombinaci byl trénink těžší, příprava rozházená a nedalo se stoprocentně soustředit na všechno,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý Kříž, který měl v samostatné rychlostní disciplíně devátý čas.
Další úspěšný lezec často spojovaný s Brnem byl Martin Stráník (menší snímek), který po smolném uklouznutí ve finále obtížnosti skončil šestý. „Sice jsem tajně doufal v lepší výsledek a třetí místo nejspíš i reálné bylo, ale s šestou příčkou rozhodně spokojený jsem,“ líčí lezec, který k úspěchu v obtížnosti přidal ještě jedenácté místo v boulderingu, patnáctou příčku v kombinaci a 33. místo v lezení na rychlost.
Třicetiletý lezec strávil v Brně díky studiu jedenáct let, v současné době například pomáhá svému bratru Štěpánovi se stavbou cest v Hangáru, boulderingové stěně Adama Ondry. „Hodně lezců, kteří nastupují na vysokou, se do Brna upíná. Strávil jsem tam značnou část svého lezeckého života především proto, že z celé republiky jsou tam nejlepší tréninkové podmínky,“ povídá absolvent přírodovědecké fakulty a vicemistr světa v boulderingu z roku 2007.
Jeho slova potvrzuje i fakt, že většina českých reprezentantů, kteří se mistrovství Evropy v Moskvě zúčastnili, se pro studium v Brně rozhodla. Výjimka není ani Eliška Adamovská, čerstvá studentka Masarykovy univerzity, která si z ruské metropole dovezla stříbro v obtížnosti a bronz v kombinaci, a stala se tak nejúspěšnější lezkyní české výpravy na šampionátu.
Disciplíny sportovního lezení
Bouldering: lezci zdolávají cesty bez lana několik metrů nad zemí
Obtížnost: disciplína, ve které se lezci snaží vylézt co nejvýš
Rychlost: druh lezení, ve kterém lezci zdolávají patnáctimetrovou stěnu v co nejkratším čase
Kombinace: nová olympijská disciplína, ve které lezci soutěží ve všech třech výše uvedených disciplínách (výsledek je dán součinem jednotlivých umístěni)
ELIŠKA NOVÁKOVÁ