Teď se rozdíly smazávají, Buldoci do bitvy s Pardubicemi a Znojmo s Královskými Vinohrady vstupují na stejné startovací čáře. Vítěz série hrané na čtyři zápasy si zajistí záchranu v nejvyšší soutěži, poražení si to rozdají o postup do baráže. „Chtěli jsme se pohybovat kolem osmého místa, ale nevyšlo to. Omladili jsme kádr a když si vše sedlo a dostali jsme se na rozumné příčky, uspokojili jsme se. Následoval pád dolů,“ litoval slovenský útočník Buldoků Martin Grlický.

Systém soutěže
Oba jihomoravské týmy teď čeká série play-down na čtyři vítězné zápasy. Vítězové si zajistí záchranu, poražené čeká vzájemná série o udržení. Poražený spadne přímo do první ligy, výherce se utká v baráži na tři výhry proti poraženému finalistovi první ligy. 

Směrem ke dnu si to Brňané namířili v novém kalendářním roce, v němž vytěžili z devíti utkání jediný bod. V závěrečném utkání základní části v neděli prohráli s Českou Lípou 7:8 až po nájezdech. Bod má v tomto případě cenu zlata. Díky nim Buldoci poskočili na dvanáctou pozici, která jim zajišťuje, že sérii play-down zahájí v domácím prostředí. Jejich soupeř budou Pardubice, které Buldoci v sezoně v obou případech porazili. „Soupeř nám celkově vyhovuje. Hráli jsme proti nim dobře. Jen je třeba počítat s tím, že se nás po dvou porážkách speciálně připraví,“ zamyslel se Grlický.

Hůř jsou na tom florbalisté Znojma. V šestadvaceti zápasech jen pětkrát vyhráli a nasbírali bídných čtrnáct bodů. V play-down se střetnou s Královskými Vinohrady, které nakupily skoro dvakrát víc bodů než jihomoravský celek. „Svým hráčům věřím, ale favority určitě budou oni,“ uvedl trenér znojemského celku Jan Šťastník.

U rakouských hranic prohrávali od začátku až do konce prakticky bez světlých okamžiků. „Hráči si stanovili vyšší cíle, než byli schopní unést. Chtěli se poprat o play-off, místo toho ale prohrávali. Potom následovala deziluze, která je podle mě hlavní příčinou nevydařených výsledků,“ vysvětloval Šťastník.
Na zažehnání dlouhotrvající krize zkoušeli ve Znojmě leccos. Povolali mentálního kouče zaměřeného na týmové sporty nebo rotovali trenéry.

Právě Šťastník v listopadu na vlastní žádost skončil, přičemž vedení znojemských florbalistů se chopil bývalý hráč Karel Virgl. „Měl jsem všeho nad hlavu a přestával věřit své práci. Výměna trenéra chvíli zabrala, ale tým znovu zabředl do problémů. I proto jsem se vrátil,“ popsal dlouholetý znojemský lodivod, který je zpět od začátku února.

Po jeho boku nově stanul jako konzultant trenér české juniorské reprezentace Jiří Jakoubek. „Ze spolupráce jsem nadšený. Chtěli jsme někoho zvenčí, ať nám nabídne jiný pohled,“ prohlásil Šťastník, pro něhož začíná stěžejní část sezony. Play down startuje příští víkend.