Homoláč zvítězil pošesté z devíti účastí na oblíbeném běžeckém podniku. „Jde o moji srdeční záležitost. Tentokrát to bylo těžší, po maratonu v Berlíně jsem se ještě necítil úplně v pohodě, měl jsem těžké nohy. Nešlo to rozběhnout moc rychleji, z kopce mě nohy nepouštěly, ale do kopce měly tah. Tam jsem vždycky utekl a nakonec se to podařilo,“ těšilo běžce z Chudčic na Brněnsku.

Dlouho měl za zády Jáchyma Kováře z Mizuno teamu. Mistr republiky na tři kilometry překážek za Homoláčem zaostal pouze o šestnáct sekund. „Zkusil jsem zaútočit v táhlém kopci asi na sedmapůltém kilometru. Trochu jsem se utrhl, ale před desátým kilometrem jsem měl náskok jen pět vteřin. Zabral jsem kolem volejbalových kurtů a už jsem si to hlídal. Závěr byl jasný, posledních sto metrů jsem si užil,“ poznamenal devětadvacetiletý vítěz.

Třetí skončil se ztrátou 44 sekund Jan Janů, čtyřnásobný český šampion v běhu do vrchu. „Oba kluky znám, běhají dobře, trošku mě překvapili. Čekal jsem větší odstup, ale ještě jsem měl kde brát,“ pravil Homoláč.

Gól Martina Zaťoviče z Brna (druhý zprava), pod ním brankář Liberce Justin Peters.
Deset gólů, šest bodů, dva comebacky a Kometa je druhá

V závodě žen došlo k dramatičtější bitvě, plzeňská atletka Hrochová zvítězila pouze o čtyři sekundy před další členkou Mizuno teamu Pavlou Schornou. „Ze startovní listiny jsem měla jasno, že budu schopná držet se v první skupince holek a pak se uvidí, kdo jak na tom momentálně je a komu závod sedne. Běžely jsme s Pavlou od druhého kilometru až do konce. Věděla jsem, že jí v závěru můžu utéct,“ popsala Hrochová.

Při Vokolo priglu zažila povedenou premiéru. „Trať jsem neznala, takže jsem úplně nevěděla, co mě čeká, ale jsem ráda za vítězství,“ hlesla Hrochová. Třetí doběhla Martina Hrdinová z Lokomotivy Břeclav, která ztratila téměř dvě minuty.

Jubilejní desátý ročník závodu dokončilo 2236 běžců, což je pouze sedm za loňským rekordem. Pořadatelům vyšel tah s přesunem zázemí z areálu Lodních sportů na Kozí horku. „Mám radost, byl to úžasný den. Doufám, že se nám podaří udržet v tomto zázemí, že Lesy města Brna a ostatní přesvědčíme, že tady závod umíme udělat dobře a dají nám důvěru i příští rok. Důležité je, že jsme nic nepoškodili a vrátili areál tak, jak jsme ho přijali,“ liboval si ředitel závodu Petr Božek.

Výsledky Vokolo priglu 2019

Muži: 1. Jiří Homoláč (adidas running team/VSK Univerzita) 44:12, 2. Jáchym Kovář -0:16, 3. Jan Janů (oba Mizuno team) -0:44, 4. David Vaš (Triexpert Milt Racing Team) -1:47, 5. David Foller (Wild Runners) -2:19.

Ženy: 1. Tereza Hrochová (AK Škoda Plzeň) 51:34, 2. Pavla Schorná (Mizuno team) -0:04, 3. Martina Hrdinová (TJ Lokomotiva Břeclav) -1:51, 4. Katarína Pejpková (TJ Obal-Servis Košice) -2:01, 5. Michaela Gerychová (Triexpert Milt Racing Team) -3:27.