Stejný kov si čeští junioři pověsili na krok potřetí za sebou. „Bronzoví jsme skončili předtím ve Švýcarsku i v Polsku. Letos jsme pomýšleli i na zlato,“ uvedl trenér národního celku Jan Břeň, který vede reprezentační výběry do patnácti, sedmnácti i devatenácti let.

Panáček a Čepová tvořili osu českého juniorského týmu společně s Viktorem Byrtusem, který na turnaji neztratil ani jeden set. „Chtěli jsme hrát o zlaté medaile, ale s bronzem jsem také spokojený. Dokazujeme, že v Evropě patříme k naprosté špičce,“ prohlásil Byrtus, který v pražském areálu Gutovka vybojoval dvě medaile, když se stal jako první český squashista evropským juniorským šampionem v soutěži jednotlivců.

PŘESUN MEZI STARŠÍ

Čepová a Byrtus se podíleli na všech třech bronzových medailích, Panáček získal druhou. „Viktor a Míša už dovršili osmnácti let, takže v juniorské kategorii končí. Markovi je šestnáct, ten má ještě dvě mistrovství Evropy před sebou a chystá se příští rok také na světový šampionát,“ přiblížil Břeň, hlavní trenér juniorů v brněnském oddíle Squash Viktoria.

Český tým do devatenácti let, který tvořili ještě náhradníci Petr Nohel a Tereza Šlehoferová, v základní skupině přehrál Izrael, Skotsko, Maďarsko i Belgii a ve čtvrtfinále Francii. V semifinále narazil na první nasazenou Anglii a prohrál 1:2 na zápasy.

V boji o třetí místo ale čeští juniorští hráči prohru proti Irsku nepřipustili. Důležitý krok k tomu bylo vítězství Panáčka 3:1 na sety nad Conorem Moranem. „Bylo to velice náročné utkání. S Conorem jsem ještě nikdy nevyhrál, takže to byla velká motivace. Po druhém setu, ve kterém hru zrychlil, jsem se naštěstí zkoncentroval a dostal jsem se před něj,“ prohlásil Panáček.

JISTÁ VÝHRA

Do druhého utkání nastoupil Byrtus proti Samu Buckleymu a nedal mu šanci. Po jasném triumfu 3:0 na sety zařídil pro český tým rozhodující druhý bod. „První dva sety jsem hrál v pohodě. Ve třetím změnil soupeř taktiku a trochu jsem povolil. To se však nemůže stávat. Musel jsem otáčet ze 7:9, což se povedlo,“ dodal Byrtus, který jak v individuálním, tak ani v týmovém turnaji neztratil v Praze ani jeden set. „To se mi ještě nikdy nestalo. Mám z toho velkou radost,“ řekl Byrtus, který společně s Panáčkem v loňském roce vybojoval třetí místo na mistrovství světa týmů v Indii.

Český squash si nyní hýčká slibnou budoucnost. „Máme štěstí na generaci, posledních šest let přivážíme z juniorských akcí medaile. Bylo vidět, že z Viktora měli soupeři velký respekt. I když se na něj chtěli vytáhnout, ukázal jim, že je pán na kurtu. Jeho dominance a cit pro míč jsou takové, že soupeři proti němu neměli moc šancí. Je to velký evropský talent,“ doplnil Jan Mutina, druhý reprezentační trenér.

Ve finále přehráli angličtí squashisté Švýcary 2:0.