Pořadí s těsným náskokem čtyř bodů prozatím vévodí obhájce titulu Španěl Marc Márquez, který se do čela dostal triumfem v posledním závodě před měsíční pauzou na německém Sachsenringu. „Sezona je hrozně napínavá, taková už tu dlouho nebyla. Promotér šampionátu společnost Dorna udělala několik úprav pravidel, které dopomohly k vyrovnanosti,“ připomíná Márquez například fakt, že všichni jezdci musejí nyní používat stejnou elektroniku.

Závodníky v cíli obvykle dělí jen nepatrné rozdíly. To dřív nebývalo moc zvykem. Většinou vládla jedna značka a v popředí se objevovala stále stejná jména. „Malé rozdíly nejsou jen mezi absolutní špičkou. Přibližují se i ostatní. Mezi jednotlivými továrnami už nejsou takové rozdíly a zbytek sezony slibuje výbornou show,“ podotýká druhý pilot pořadí Španěl Maverick Viñales, který letos ovládl už tři velké ceny.

Mladým a dravým jezdcům stačí i nestárnoucí italský diblík Rossi, který může srovnávat. V osmatřiceti letech už kroutí dvaadvacátou sezonu v mistrovství světa. „Letos je to našlapané od pátku do neděle. Nikdo si nesmí dovolit žádné zaváhání. Baví mě to a doufám, že to bude pokračovat i dál. Tlak na jezdce se však za ta léta nezměnil, zůstává i stejný bojovný duch,“ vykládá muž s přezdívkou Doktor.

Na Masarykově okruhu zaznamenal v roce 1996 svůj první triumf v šampionátu a pokud v neděli přidá další, s osmi primáty v Brně se oddělí od dalších legend Giacoma Agostiniho a Maxe Biaggiho. Na jihu Moravy však na vítězství čeká už od roku 2012. „Jsem šťastný, že jsem stále v popředí. Loni závod ovlivnil déšť, uvidíme, co přijde nyní,“ zmiňuje Rossi loňskou loterii, kdy dojel druhý za Britem Calem Crutchlowem.

Před rokem měli v elitní kubatuře čeští fanoušci smůlu, letos mají opět komu fandit. A brněnský zástupce mezi hvězdami Karel Abraham letos rozhodně nepatří mezi otloukánky. V Nizozemsku skončil sedmý a se světovými esy svádí i díky konkurenceschopné technice vyrovnané souboje. „I když mám dva roky starou motorku, funguje výborně a můžu pomýšlet na body. Jsem velmi spokojený a snad budu i po Brnu,“ doufá Abraham.

Pořadí MotoGP

AKTUÁLNÍ POŘADÍ PO POLOVINĚ Z 18 ZÁVODŮ:

1. Marc Márquez (Honda, Šp.) 129 bodů, 2. Maverick Viñales (Yamaha, Šp.) 124, 3. Andrea Dovizioso (Ducati, It.) 123, 4. Valentino Rossi (Yamaha, It.) 119, 5. Dani Pedrosa (Honda, Šp.) 103, 6. Johann Zarco (Yamaha, Fr.) 84, …19. Karel Abraham (Ducati, ČR) 20.
Pozn.: Boduje se systémem 25, 20, 16, 13, 11, 10, 9, 8, …atd.