Kelemen závodil třetí den v kuse, což ho poznamenalo. „Takové věci mi dělají problém, jezdit takhle dlouho v kuse mi nesedí. Ve čtvrtek jsem si párkrát odplivl, což se projevilo, neměl jsem sílu," soukal ze sebe unavený český reprezentant.

V keirinu se blýskl svým nejlepším umístěním na světovém šampionátu, když obsadil pátou příčku v závodě, v němž Tomáš Bábek získal bronz. „Byl to můj druhý keirin s novými pravidly a nečekal jsem, že budu ve finále. To je dobré, ale když už jsem se tam dostal, byla by medaile zajímavější. Začátek jízdy mi vycházel, jak jsem chtěl, akorát v okamžiku, kdy jsem měl jít přes Australana, hned se tam dostal Kolumbijec. Byl to vabank. Myslel jsem, že Australan Glaetzer pojede rychleji, jenže docela vytuhl a už se to hrnulo přese mě. Neměl jsem rychlost, seshora se na mě tlačil Babson, zespodu Glaetzer, neměl jsem, kam jet. Mám prošoupané klouby na ruce od Glaetzerové galusky," ukazoval odřeniny Kelemen.

Reprezentační trenér Petr Klimeš si uvědomoval, že se na něm podepsal náročný keirin. V kvalifikaci sprintu na dvě stě metrů s letmým startem zajel Kelemen dvacátý čas 10,003 sekundy. V jízdě o postup mezi nejlepších šestnáct vypadl s šestinásobným světovým šampionem Francoisem Pervisem z Francie, jehož rozhodčí při keirinu diskvalifikovali právě kvůli nedovolenému ataku Kelemena. „Kluci nejsou stroje a už ráno bylo na Pavlovi vidět, že keirin mu vzal hodně sil. Včera tam nechal život, necítil se dobře a špatně spal, nebylo to tam. Tady jsou ti nejlepší a úlevy se neodpouští," sdělil kouč.

Evropský šampion v keirinu z předminulého roku ve švýcarském Grenchenu věří, že jeho chvíle na světových šampionátech teprve přijdou. „Ještě není všem dnům konec, zase tak starý nejsem. Přijde mi, že teď se až na pár výjimek daří sprinterům kolem třicítky, jakou jsou Dmitrijev či Pervis. Doufám, že se ještě na něco můžeme těšit," pousmál se pětadvacetiletý Kelemen.

David Sojka v kvalifikaci sprintu sice zajel osobní rekord 10,156 sekundy, jenže ten stačil jen na nepostupové třicáté místo. „Je tady pro zkušenosti. K postupu neměl daleko, osahal si první velkou akci, což ho určitě motivuje k další práci," doplnil Klimeš.Dráhový cyklista Pavel Kelemen (vpravo).Zdroj: Dukla Brno/Svatopluk Buchta

Sprinteři brněnské Dukly zakončí program šampionátu v neděli kilometrem s pevným startem, do něhož ve čtyři ráno středoevropského času zasáhnou Sojka a Tomáš Bábek, bronzový medailista z mistrovství Evropy v této disciplíně. „Jelikož kilák vypadl z olympijského programu, vždycky klukům říkám, že je za odměnu. Pošlou tam, co v nich je, a uvidíme, jak to dopadne," pronesl reprezentační kouč.

V bodovačce jednotlivců nastoupil brněnský rodák Martin Bláha a ve velmi tvrdém závodě na 40 kilometrů s rychlostním průměrem přes 52 kilometrů v hodině obsadil osmnácté místo. Jako jediný z jezdců, kteří nezískali ani neztratili kolo, ve spurtech nebodoval. „V bodovačce trpí každý, možná až na Camerona Meyera, který vypadal, že mu to moc nevadí. První půlku jsem jel záměrně vlažněji s tím, že to zkusím někdy ve druhé půlce, což nastalo čtyřicet kol před cílem, kdy jsme v pěti lidech zkusili odjet. Bohužel Cameron se rozhodl, že nás nenechá a ani tenhle únik nebyl úspěšný. Od chvíle, kdy nás dojeli, to bylo utrpení. Jedinou šanci jsem měl v tom dát kolo a získat dvacet bodů, trošku se tak v celkovém pořadí posunout výš, ale nevyšlo to," mrzelo v září čtyřicetiletého Bláhu.

Australan Meyer si z bodovacího závodu udělal vlastní exhibici. Společně se třemi jezdci získal okruh náskoku a pak přidal ještě jeden sólový. Zvítězil o 36 bodů před Kennym De Ketelem z Belgie a Wojciechem Pszczolarskim z Polska, který závodí za tým SKC Tufo Prostějov. „Myslím, že Camerona si hlídalo pár lidí, zbytek věděl, že to je zbytečně. Ti nejlepší, co mysleli na medaili před startem, ho určitě měli v hledáčku, snažili se s ním všude být, v závěru však stejně ukázal, že nemá konkurenci a dal poslední rundu sám. V naší odjeté skupině byli lidi, kteří v celkovém pořadí vysoko nebyli, nemuselo mu vadit, že tam nejede, ale je to závodník, takže nás nenechal být, kdyby se náhodou něco stalo," pokrčil rameny Bláha, který v neděli uzavře svou účast na světových šampionátech bodovacím závodem dvojic s Jiřím Hochmannem.

Jarmila Machačová absolvovala vícebojařské omnium, které se v letošní sezoně skládá pouze ze čtyř disciplín místo šesti a jezdí se v jednom dni místo dvou. Závodnice pražské Dukly obsadila devatenáctou pozici, nejvíc jí sedla vylučovačka. „Prostě jsem na to neměla. Jela jsem omnium na svěťáku v Cali a taky mi tam nešlo, vždy na velkých závodech se mi nepovede," posteskla si Machačová. V sobotu ji na mistrovství světa čeká premiéra v bodovačce dvojic s Lucií Hochmann. „Někdy se nám dvojice dařily, někdy ne. Zkusíme jezdit vpředu, na šampionátu se jedou poprvé, takže nevím, co od toho mám očekávat," doplnila.