Na olympijské hry se po bezmála dvouleté kvalifikaci probojuje osm nejlepších týmových sprintů světa a země dostanou zároveň dvě místa do sprintu jednotlivců a keirinu. „Týmový sprint vypadá velice slibně. Věřím, že čas ještě zlepšíme a klapne v něm kvalifikace na olympiádu,“ přeje si Kelemen.

Dukla Brno ustálila složení trojice, z níž v této disciplíně po každém kole jeden dráhař z čela odstoupí, až finišuje osamocený závodník. Rozjíždí Kelemen, po něm jede Martin Čechman a závěr patří zkušenému kilometráři Tomáši Bábkovi. „Za našimi výsledky stojí hlavně to, že jsme se dobře poskládali. Složení, ve kterém jezdíme, je nyní to nejlepší,“ říká sedmadvacetiletý Kelemen.

Už před šesti lety startoval na hrách v Londýně, nechyběl ani v brazilském Riu de Janeiro a vyhlíží start v Japonsku v roce 2020. „Je to můj plán a budu bojovat, abych startoval na třetích hrách. Nebude to jednoduché, vlastně jako žádná předchozí kvalifikace,“ pousměje se.

Aby uspěl, podřizuje boji o svátek pod pěti kruhy také přípravu. „Sprint je disciplína dost o síle, takže se snažím hodně i v posilovně,“ líčí český reprezentant, který dělá dřepy s činkou vážící 180 kilogramů. Přitom jeho váha je 83 kilogramů.

Dřina se vyplácí při rozjíždění týmu, ovšem ve sprintu jednotlivců v letošní sezoně na úspěch čeká. Byť postupuje z kvalifikace, do osmifinále neprošel ani jednou.

Ve francouzském Saint-Quentin-en-Yvelines obsadil devatenácté místo, v kanadském Miltonu si o příčku polepšil. Dávno pryč jsou doby, kdy nejlepší jezdili v kvalifikaci sprintu na letmých 200 metrů čas pod deset sekund. V Kanadě jel v kvalifikaci 9,78, což stačilo na jedenáctou pozici. „Za čas jsem strašně rád, dokázal jsem si, že umím jet rychle. Je fakt neskutečné, kam se úroveň posunula, a máme co dohánět,“ podivuje se závodník, který pochází z Brnířova na Domažlicku.

V Kanadě měl určitě šanci na osmifinále, ale ve vyřazovací jízdě neuspěl, Jair Tjon En Fa ze Surinamu ho porazil o dvě setiny. „Udělal jsem taktickou chybu. Mrzí mě, ale příště ji neudělám,“ slibuje. „Minulou sezonu jsem víceméně jezdil jen keirin, teď zase jenom sprint. Když v něm uděláte chybu, jdete hned z kola ven, není žádná možnost opravné jízdy,“ popisuje.

Před třemi lety vyhrál evropský šampionát v keirinu, ovšem na světových pohárech může závodit pouze jeden zástupce každé země a přednost dostává Tomáš Bábek, mistr Evropy a bronzový světový medailista v této disciplíně. „Máme tréninky orientované spíš na keirin a v něm jsme i úspěšnější. Jsem spíš keirinář, postavou i tréninkem,“ přemítá Kelemen.