Uspěl Kelemen, který nakonec obsadil sedmé místo. Do čtvrtfinále přitom žádný český sprinter nedošel pět let. „Málokdo čekal, že takhle dopadnu. Už jsem cítil po keirinu a týmovém sprintu, že jsou nohy tužší, ale potom to docela šlo. V Kanadě se mi po dobré kvalifikaci nepovedla první jízda, chtěl jsem si to vynahradit a šel jsem do toho nyní s větší razancí. Přesvědčil jsem se o tom, že potřebuji hodně závodit na dřevě,“ popsal Kelemen.

V osmifinále překvapivě vyřadil čtvrtého muže kvalifikace Quentina Caleyrona z Francie, pak ve dvou jízdách nestačil na později stříbrného muže Matthijse Büchliho z Nizozemska. Vyhrál Australan Matthew Glaetzer.

Naposledy se z českých dráhařů prosadil mezi nejlepší osmičku sprinterů právě Kelemen, který před pěti lety obsadil bronz v mexickém Aguascalientes. „Pavlův výsledek je velice dobrý. Na dvoustovce se podepsala únava, protože závodí třetí den. Stejně ze sebe vymáčkl tolik, že to nebylo znát a dotáhl se až na sedmičku,“ radoval se český reprezentační trenér Petr Klimeš.

O budoucnosti závodu přitom rozhodl vzájemný brněnský souboj, který vyzněl pro Kelemena. „Věděl jsem, že se Robin umí kousnout a v jízdě být nepříjemný. Pohlídal jsem si, aby neměl moc šancí něco vytvořit. Nemám však rád jízdy proti svým,“ upozornil Kelemen.

Český trenér nechal souboj na nich. „Taktiku jsem jim neříkal, chtěl jsem, ať vyhraje ten lepší. Pro nás je plus, že aspoň jeden kluk postoupí dál, ale taky nevýhoda, že jdou proti sobě. Není to tak neobvyklá věc, děje se skoro na každých závodech,“ popsal český trenér.

Vzájemnou bitvu si neužil ani Wagner. „Známe se dobře z trénink a víme, jak druhý jede, máme sebe navzájem přečtené. Daleko větší šance na překvapení je u sprinterů, kteří nás tolik neznají. Na startu to však beru tak, že jde o normálního závodníka,“ sdělil český dráhař.

Wagner si časem 9,886 sekundy o víc než desetinu vylepšil osobní rekord v kvalifikaci na letmých dvě stě metrů. „S tím jsem rozhodně spokojený. Jsem strašně rád. Doufám, že to je odrazový můstek a budu čas stlačovat níž,“ hlesl Wagner.

Sára Kaňkovská sahala v keirinu po postupu z prvního kola i opravy, ovšem nakonec skončila třináctá. „Mrzí mě to, ale v Berlíně to bylo lepší než na svěťácích předtím. Musím ještě víc potrénovat, pak můžu jít dál,“ popsala brněnská závodnice.