Výkonem 44,606 sekundy chyběly k postupu necelé tři desetiny. „Poslední vteřina na startu se mi zdála nějaká dlouhá. Lehce mě podržel blok a jak jsem šlápl, prohrábl jsem. Musím víc trénovat jízdy z bloku, abych měl jistotu," popsal moment Kelemen.

Jenže totožný startovací blok česká reprezentace nemá, ani před závodem si jej dráhaři nemohli vyzkoušet. „Těžko říct, jak by se jízda vyvíjela, kdyby start sedl, ale hlavu nevěšíme, kluci jeli výkonnostně dobře a potvrdili, že jsou připravení. Vlévá nám to krev do žil, že můžeme myslet i na postup na olympiádu," uvedl trenér sprinterské reprezentace Petr Klimeš.

Vždyť české trio na světových šampionátech v předchozích třech letech nestartovalo a v Hongkongu předvedlo nejlepší výsledek od roku 2005. "Čas i umístění je dobré s tím, co se stalo. Porazili jsme i Němce, kteří odstartovali bez problémů, a ve sprintu jsou první liga," podotkl Bábek.

Závodní premiéru na mistrovství světa prožil třiadvacetiletý Sojka. „Trošku nervózní jsem byl, ale maximálně jsem se soustředil, abych svůj úsek zvládl co nejlíp," pronesl.

Mistry světa se stali Novozélanďané. Ve čtvrtek čeká brněnské sprintery keirin, ve kterém se představí všichni tři. Bábek v této disciplíně ovládl celkové pořadí Světového poháru i mistrovství Evropy, Kelemen je předloňský evropský šampion. „Cítím se dobře a věřím, že forma je velice dobrá. Uvidíme, komu bude přát štěstí," doplnil Bábek.

Do scratche zasáhla první den mistrovství Lucie Hochmann, která obsadila třináctou pozici. Vyhrála Rachele Barbieriová. „Přišlo mi, že dráha vůbec nejede, bylo to takové těžkopádné. Když se pole roztrhalo, myslela jsem, že se každou chvíli přestane jet, ale pořád se jelo," popsala vyčerpaná Hochmann.

Mužský scratch ve čtvrtek čeká na brněnského rodáka Martina Bláhu.