Na rovinaté německé trati dlouhé 42,195 kilometru předvedl 2:14:35 hodin, což znamenalo nejlepší český čas za posledních patnáct let. „Jsem spokojený, že se mi po delší době povedlo prolomit osobák a ještě o takový kus, na druhou stranu cítím rezervy. Věřím, že to posuneme, jsem ještě mladý kluk,“ usmál se devětadvacetiletý Homoláč v seriálu k desátému výročí závodu ČSOB Triexpert Vokolo priglu.

Byť český reprezentant v Berlíně skončil až na 32. místě, zaběhl nejlepší český výkon od roku 2004, kdy jeho nynější kouč Róbert Štefko zvládl maraton za 2:12:35 hodin. Dál sní sen o olympijském Tokiu, byť na splnění limitu potřebuje překonat český rekord. Ten od roku 1993 drží Karel David, ovšem jeho tehdejší čas 2:11:57 je ještě o 27 sekund pomalejší než kritérium pro cestu do Japonska.

Homoláč má nejméně do konce května i jiné možnosti, jak se na hry dostat. Stačí, když v redukovaném pořadí světového žebříčku skončí do osmdesátého místa. „K tomu jsou potřeba buď dva výkony v maratonu, nebo jeden a k tomu půlmaraton. Když zaběhnu na jaře maraton v Praze za 2:13 nebo půlmaraton za 62 minut, můžou body teoreticky stačit. Nebo vyjde limit 2:11:30. Udělal jsem v tréninku velký posun a všechno je možné. Jsem optimista,“ prohlásil.

Příští sobotu 12. října už podeváté nebude chybět na startu Vokolo priglu, závodu kolem Brněnské přehrady. Nestartoval jen jednou v roce 2014 kvůli zranění, od té doby vítězí. „Je to pro mě domácí závod, nedaleko bydlím. Mám to tam rád a jde o mou podzimní klasiku,“ řekl.

Dohromady zvítězil na 14,1 kilometru dlouhé trati pětkrát. „Určitě chci vítězství obhájit. Teď odpočívám v Tunisku, únava po maratonu se může rozležet, ale věřím, že se nachystám a pokusím se o co nejlepší čas,“ slíbil několikanásobný mistr republiky na různých tratích.

S Vokolo priglu je spojený od jeho počátku. „Organizátoři jsou výborní a závod mi přijde super už od začátku. Vyvíjí se, přibývají lidi, ale pokaždé je nádherný,“ ocenil Homoláč.