Před rokem se tam představil i olympionik Patrik Kittel ze Švédska, který soupeřům nedal šanci. „Neměli jsme však jezdce od padesátého do stého místa světového žebříčku. Letos sice nepřijede žádná velká hvězda, ale bude větší konkurence a nevíme, kdo zvítězí,“ prohlásila organizátorka Lenka Sekaninová.

Akci dominují dvě kategorie – světový pohár a tříhvězdičkový závod CDI, kde se pojede malá a velká runda. „Ty mají kvalifikaci v pátek a finále v sobotu, účastníci usilují o získání kvalifikace na Světové jezdecké hry v září. Světový pohár začíná v sobotu a v neděli se uskuteční volné jízdy na hudbu. Jezdci v této kategorii hlavně sbírají body pro finále, které je čeká příští rok,“ vysvětlil jednatel areálu Panská lícha Jiří Charvát.

Mezi největší favority světového poháru se řadí Sascha Schulz z Lucemburska, jemuž patří 67. příčka v žebříčku. „Letos podává velice dobré výkony a snaží se také splnit kvalifikace na Světové jezdecké hry. Přijede mimo jiné výborná portugalská jezdkyně Maria Caetanová a jedna z nejlepších je také Ulrike Prunthallerová z Rakouska. Startovat bude i bývalá Miss České republiky Petra Minářová,“ sdělila Sekaninová.

Drezury v Brně se zúčastní rekordních sto dvacet koní. Mezi jezdci má početné zastoupení jižní Morava. Velkou rundu pojede Pavla Rubíčková, malou rundu pak Barbora Leitnerová, Fabrizio Sigismondi a Ida Vavříková, kteří jsou z Brna.

Mezi mladými jezdci do třiadvaceti let se představí brněnské duo Eva Vavříková s Julií Sekaninovou, jež se zúčastní i kategorie pony. „Drezura je na jižní Moravě pořád na docela vysoké úrovni, za což jsem ráda. Kvůli rekordnímu počtu koní musíme zároveň závodit ve dvou obdélnících,“ řekla organizátorka.

Program začíná vždy v osm hodin ráno a jeho ozdobou budou nedělní volné jízdy s hudbou. „Jsou hezké. I když člověk nerozumí koním, rozdíl vidí a vypadá to, jako když koně tančí,“ usmála se Sekaninová.

V brněnském areálu Panská Lícha se v sobotu konalo tradiční Mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví. Zúčastnily se policejní týmy z osmi zemí.
Přeskočit a přebrodit. Policejní jezdci na koních soutěžili ve skokovém derby