Do letošní sezony sezony vstupoval s trochou nejistoty. Po olympijském zlatu, zvlášť v nevyzpytatelné sportovní střelbě, může následovat strmý pád. Střelec David Kostelecký ale ústup ze slávy neprožívá.

Právě naopak. Jeho puška ve Světovém poháru spolehlivě pálí po asfaltových holubech. Po čtvrtém místě v Káhiře, si v minulém týdnu vystřílel druhou pozici v San Marinu.

„Nečekal jsem, že se mi bude takhle dařit. V poslední době se cítím úplně bezva. Víc jsem se do střelby zase dostal, věnoval jsem se pouze tréninku,“ pochvaluje si třiatřicetiletý olympijský vítěz v brokové střelbě.

V San Marinu mu uniklo prvenství až v rozstřelu proti Američanu Haddenovi. „Udělal jsem maximum, s druhým místem jsem spokojený. Ve finále jsme měli stejný nástřel. Navíc se tentokrát střílelo v obráceném gardu. První den padesát terčů, druhý pětasedmdesát plus finále, takže jsem toho měl plné kecky,“ líčí rodák z Holasic u Brna průběh závodu.

Letošní dva střelecké bonbonky teprve přijdou na řadu, 12. července startuje v chorvatském Osijeku evropský šampionát, 6. srpna mistrovství světa ve slovinském Mariboru. Přestože si Kostelecký opět parádně rozumí s puškou, formu nepřeceňuje.

„Na ty dvě akce si dávám pohodové cíle. Střelba je ošidná, nic se nedá dopředu odhadovat. Nemusí mi třeba sednout střelnice, může odejít forma. Samozřejmě se pokusím o co nejlepší výkon, finále by bylo skvělé,“ zasní se.

Zintezivňuje před vrcholnými akcemi střelecký trénink nebo se spíše snaží navodit psychickou pohodu?

„Pokaždé to je jinak. Tentokrát to kombinuju. Trénuju na střelnici doma v Holasicích, cvičím, chodím běhat. Zbývá mi čtrnáct dní, abych se kvalitně připravil,“ nastiňuje následující program. Kontinentální i světový šampionát jsou letos ve střeleckém kalendáři posazeny hned vedle sebe. „Vyhovuje mi to. Navíc se nemusí nikam letět, pojedu tam autem,“ dává přednost silnici.

„Létání s flintou je hrozný vopruz. Kvůli kontrolám musíte být na letišti tři hodiny předem. Všechno se zpřísnilo. Když letíte třeba jen devět set kilometrů, nakonec zjistíte, že to autem stihnete rychleji. A můžete zastavit, kde chcete,“ objasňuje Kostelecký.

Přestože netuší, jak dopadne jeho mise na šampionátech, o závěru sezony má docela jasno. Měl by ji zakončit v místě, kde si vloni vystřílel životní úspěch: na olympijské střelnici v Pekingu, při finále Světové poháru. „Nominoval jsem se tam díky druhému místu v San Marinu. Budu rád, když se tam vrátím. Navíc to může být naposledy,“ povídá.

„Zaslechl jsem, že střelnice, která byla postavená hodně v centru Pekingu, chátrá. Příští rok se má v Světový pohár v Čině střílet na úplně jiném místě,“ dodává Kostelecký.