V pátek od sedmi večer našeho času je na programu velkolepé zahájení. „První hry v Baku byly srovnatelné s olympiádou, v něčem dokonce lepší,“ vzpomenula na čtyři roky starou premiéru v ázerbájdžánském hlavním městě jedna z medailových nadějí české výpravy, zápasnice Adéla Hanzlíčková původem z Brna.

V Minsku změří síly sportovci v patnácti odvětvích, česká výprava obhajuje sedm medailí a čítá sto devatenáct jmen. Nechybí mezi nimi ani olympijský vítěz, brokový střelec David Kostelecký z Brna, nebo šampion z dosud poslední olympiády v Riu, judista Lukáš Krpálek, který při zahajovacím ceremoniálu ponese vlajku České republiky. „Tým máme silný, je v něm řada medailistů z evropských i světových šampionátů. Nedáváme si konkrétní medailové cíle, ale vždycky je příjemné, pokud se v počtu úspěchů podaří trumfnout předchozí ročník,“ řekl šéf výpravy Martin Doktor.

Pořadatelé Czechman triatlonu Tomáš Petr (vpravo) s Petrem Keclíkem.
Výhrůžné zprávy nám hrozily rýsováčky na trati, líčí úskalí pořadatel triatlonů

Sportovci spjatí s jižní Moravou na Evropských hrách
- Atletika: Martin Heindl – skok vysoký, Marcela Pírková – 100 m, stíhací a smíšená štafeta, Filip Sasínek – stíhací štafeta
- Basketbal 3x3: Roman Zachrla
- Badminton: Milan Ludík (Stavos Slatina)
- Cyklistika: Jan Bárta
- Dráhová cyklistika: Tomáš Bábek, Martin Čechman, Sára Kaňkovská, Pavel Kelemen, David Sojka, Robin Wagner, (Dukla Brno)
- Judo: Ivan Petr
- Karate: Veronika Mišková
- Stolní tenis: Dana Čechová (MSK Gumotex Břeclav)
- Střelba: David Kostelecký, Jiří Lipták, Martin Strnad, Jakub Tomeček, Barbora Šumová
- Zápas: Lenka Hocková, Adéla Hanzlíčková

Kontinentální hry jsou na ostatních světadílech zavedenou akcí, v Evropě o pozornost teprve bojují. Letos se měly konat v Nizozemsku, které se ovšem organizace zřeklo. Oproti premiéře také ubylo sportů. „Určitě pro nás nejde o nejdůležitější akci sezony. Dokonce má nižší prestiž než minule v Baku. Tehdy byly Evropské hry zároveň mistrovstvím Evropy, přičemž letos nejsou. Přesto mám velkou motivaci a dám do toho všechno. Doufám, že se mi povede zopakovat medailový úspěch z mistrovství Evropy,“ podotkla stříbrná medailistka z letošního šampionátu Hanzlíčková.

Zajímavé budou Evropské hry pro dráhového cyklistu Pavla Kelemena z Dukly Brno. V Bělorusku se totiž představí i se svým bratrem Petrem hájícím barvy pražské Dukly. „Vždycky jsem ho měl za mimino, teď budeme na Evropských hrách spolu, na což se těším,“ řekl starší ze sourozenecké dvojice Pavel.

Podobně jako zápasnice, i dráhoví cyklisté mají v tomto ročníku jiné vrcholy. „Stejně půjde o super závody. Na Evropských hrách jsem nikdy nebyl, ale bude to podobné jako na olympiádě,“ prohlásil brněnský dráhař.

Ilustrační foto.
Roztančí Brno, na koních. Panská lícha hostí Velkou cenu v drezuře

O přímou kvalifikaci nebo o důležité body pro nominaci na olympiádu půjde v deseti sportech. „Organizátoři v Baku pojali před čtyřmi lety akci prestižně. Od Minsku očekávám něco podobného, Bělorusové jsou sportovní národ,“ uzavřel Doktor.