VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelecký: Semifinále je u nás od nuly, protože tak to má Bolt

Holasice u Brna /BRAZILSKÝ SEN/ – Před odletem do brazilského Ria de Janeiro seděl pod pergolou na domácí střelnici v Holasicích u Brna a převažoval každý náboj, který si na olympijské hry vezme. Brněnský brokový střelec David Kostelecký to takhle dělá už rok od doby, co ho diskvalifikovali na mistrovství Evropy ve slovinském Mariboru, protože jeho náboj překročil toleranci o desetinu gramu. „Vážení netrvá moc dlouho, pak mám aspoň jistotu," zůstává v klidu jedenačtyřicetiletý olympijský vítěz z Pekingu 2008 v disciplíně trap, který odletěl už na své páté hry. 
V neděli mu závod začne.

6.8.2016
SDÍLEJ:

David Kostelecký.Foto: DENÍK/Attila Racek

V předchozích sezonách jste náboje nevážil?
To vůbec, protože jsme se nikdy nesetkali s tím, že někoho diskvalifikovali za náboje. Od té doby, co se to stalo mě, pak vyhodili další lidi. Většinou týmy mají váhu na závodech a ještě si převažují náboje, když je musejí dokupovat, protože člověk nemá vůbec jistotu, 
s čím střílí. Už je to nutnost.

David Kostelecký.

I kdybyste dostal v Riu olympijské náboje, jste zodpovědný za jejich váhu?
Na mistrovství Evropy byl diskvalifikovaný další chlap, který si koupil náboje od organizátorů, pak se to stalo ještě na jednom svěťáku. Nevíme, co za tím je, zda střelecká federace vytvoří nějaký ocejchovaný náboj, který bude draze prodávat. Věřím, že jestli chtějí nějaký švindl udělat, pořád se to dá zařídit.

Čekáte, že se ještě něco v budoucnu objeví?
Myslím, že přijde doba, kdy budou kontrolovat i zbraně, zda vývrty odpovídají tomu, co je vyražené na hlavni. Některým střelcům je dělali staří puškaři, jsou tam různé úpravy a většinou načerno, nikdo pořádně neví, jaké. Možná další fáze bude kontrola flint, což nám je jedno, protože používáme standardní ověřené z fabrik.

Vidíte za takovými kontrolami logické opodstatnění?
S náboji se hraje o pár broků. Přijde mi nesmyslné, když se bavíme o dvou třech brocích rozdílu, to nikomu nepomůže. Vykládalo se, že některé federace používaly v náboji dvacet osm gramů broků (povolené maximum je 24,59 gramu – pozn. red.), což už je velký rozdíl. Riskovat však kvůli dvěma brokům diskvalifikaci považuji za nesmysl, muselo by jít aspoň o desetiprocentní výhodu.

David Kostelecký· Narodil se 12. května 1975 v Brně.
· Žije v Holasicích na Brněnsku.
· Věnuje se sportovní střelbě v brokové disciplíně trap.
· Závodí za ASC Dukla Hradec Králové.
· Vzal si za manželku slovenskou střelkyni Lenku Bartekovou, juniorskou mistryni světa i Evropy ve skeetu, spolu mají syna Denise a Alana.
· Mezi jeho zájmy patří tenis, squash či golf.

Jste před hrami klidnější, když máte olympijské zlato?
Jsem v klidu. Kdyby se mi olympiáda nevydařila, určitě se nebudu věšet, ale cítím, že tam nejedu jen za sebe, reprezentuji svůj klub, federaci a lidi, kteří mi čtyři roky pomáhali. I proto chci, aby Rio dopadlo dobře. Všichni mi vždycky říkají, že jsem nevyhrál mistrovství světa, ale jsem rád za medaile, které jsem získal. Ve sportu to není jednoduché, takže mě nic netrápí.

Doléhá na vás tedy blížící se start?
Těším se, že už olympiáda začne, protože je kolem toho moc povídání. Budeme vědět, jak dopadneme, nastane zase klid a v září začneme mluvit o Tokiu.

David Kostelecký.

Jdete do Ria s myšlenkami na poslední hry?
Jasně. Nikdo nevíme, co bude za rok, natož za čtyři. Samozřejmě se o další účast pokusíme, ale člověk musí být nohama na zemi.

Bude složitější se na další olympiádu dostat?
Postupový klíč je tak těžký, že člověk musí brát olympiádu jako poslední, ať je mu čtyřicet, nebo dvacet. Nikdo nemá jistou účast, strašně těžko se kvalifikace splňuje a na příští olympijský cyklus nám ještě seberou místa a přidají je ženským, protože soutěže chtějí zrovnoprávnit. Podle mě je to docela nesmysl, protože kvalita u žen není tak velká a počet kvótaplaců, které dostaly, mi přijde adekvátní. I když mě za tahle slova někdo může natřít, je to tak. Když vidím, kolik z nich střílet umí, považuji jejich osmnáct míst za dostatečné. Nám sníží počet na čtyřiadvacet a v naší disciplíně už se teď nedostali na hry Honza Sychra ani Jirka Lipták, přitom oba dva vyhráli Světové poháry, za olympijský cyklus byli ve finále mistrovství Evropy i světa. Něco je špatně, když se tam kvalita nedostala.

Jaký cíl si dáváte pro Rio?
Finále pro mě bude úspěch. Vždycky je meta dostat se tam. O medaili může člověk přemýšlet, až se dostane do semifinále.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:· 1. místo na olympijských hrách v Pekingu 2008, jede na pátou olympiádu
· 2. místo na mistrovství světa v Bělehradě 2011
· 1. místo na mistrovství Evropy v Lonatu 2002, 
z kontinentálního šampionátu má ještě tři stříbra a jeden bronz
· dvakrát vyhrál závod Světového poháru v roce 2015, v Al Ainu a Larnace
· 1. místo na juniorském mistrovství světa na Kypru 1995
· v družstvech se podílel na stříbru a dvou bronzech z mistrovství světa, z evropského šampionátu má čtyři zlata a šest stříber
· šestinásobný mistr České republiky v trapu
· vyrovnal světový rekord v juniorské kategorii (122 terčů ze 125) i v seniorské (125/125), v Pekingu vytvořil olympijský rekord (146/150)

Už jste si zvykl, že střelci mají po kvalifikaci semifinále a finále, v nichž se předchozí výsledky smazávají?
Je to loterie a člověk 
z toho není nikdy moudrý, 
i když se mu daří celý závod. Na Světovém poháru byla devadesátiprocentní úspěšnost, že střelci, kteří šli z první příčky po kvalifikaci, většinou skončili pátí a šestí. Jen málokrát jsem viděl, že vyhrál ten, kdo vedl celý závod. Přijde mi nespravedlivé, když vyhrávají lidé, kteří mají v součtu o šest trefených terčů míň než jiní.

Proč tedy takové změny prošly?
Jde o tlak Mezinárodního olympijského výboru, který jako důvod udává, že atletika má taky rozběhy, semifinále a finále. Porovnávají sporty, které jsou nesrovnatelné. Musíme mít semifinále od nuly, protože Usain Bolt ho má taky. Dokonce jsem slyšel, že chtěli osm lidí do finále, protože tolik jich běhá v atletice. Potom nás rovnou může jít na střeliště jedenáct jako ve fotbale. Žijeme v jedenadvacátém století, ale někteří nepřemýšlejí.

Máte dva malé syny, nacházíte ke střelbě dost klidu?
Chystám se jinak než dřív, kdy jsem měl prostor sám na sebe. Teď hledám skuliny, kdy se vyspím. Pokud nás děti probudí jednou za noc, je to výhra, ale takový je prostě život. Neměnil bych. (úsměv) Oba dva jsou strašně divocí, zase jsme rádi, že nesedí jen v koutě.

David Kostelecký.

Budou z nich také střelci?
Starší má luk a rád jezdí za dědou na střelnici. V době, ve které žijeme, však za deset let možná už střílení nebude existovat. Uvidíme, co bude se zbraněmi. Třeba se jednou bude střílet do terče laserem v halách.

Vaše manželka Lenka je juniorská mistryně světa ve skeetu a bronzová medailistka z mistrovství Evropy. Plánuje ještě střílet?
Pořád to řešíme, akorát je to momentálně s dětmi náročné a nevíme, jak to udělat. Bavili jsme se, že třeba v závěru sezony zkusí nějaké závody v České republice a na Slovensku. Chceme, aby střílela, byla by v každém případě škoda to nezkusit. Ženy mají daleko větší šanci dostat se na olympiádu a myslím, že to zvládne.

Cesta do RiaBrokovým střelcům začala olympijská kvalifikace na mistrovství světa v Granadě 2014, kde získali tři medailisté první místa. Udělovalo se jich dohromady 28 až do února letošního roku na Světových pohárech, kontinentálních šampionátech a vůbec poprvé také na Evropských hrách v Baku. Kostelecký si kvótaplac zajistil vítězstvím ve Světovém poháru v Al-Ainu v minulém roce.

Autor: Jaroslav Kára

6.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ZŠ Babice nad Svitavou. Na fotografii 1. třída s třídní učitelkou Kateřinou Golíkovou (vpravo) a asistentkou Pavlínou Zouharovou (vlevo).

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme ZŠ Kanice, Bílovice nad Svitavou, Vranov a další

Zloděj odcizil na Ivančicku další několik desítek let pěstovanou borovici.
5

Pěstiteli ukradli čtyřicetiletou bonsaj. Zloději to stihli za tři minuty

AKTUALIZOVÁNO

Letiště Brno zacílí více na mladé. V létě nejvíc táhl bulharský Burgas

Brno – O padesát tisíc cestujících více než loni odbavili na brněnském letišti v Tuřanech v hlavní sezoně, tedy od května do října. Přibylo také charterových letů, tedy nepravidelných linek. Nejoblíbenější destinací byl Burgas v Bulharsku.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Práškovací letadlo i hadraplán. Výstava provází novodobými dějinami Moravy

Brno /FOTOGALERIE/ – Sto padesáti kilogramovou knihu podepsanou Tomášem Garriguem Masarykem, práškovací letadlo i dobové filmové záběry z dvacátého století si mohou od středy prohlédnout návštěvníci Moravského zemského muzea. To vše v nové stálé expozici nazvané Středoevropská křižovatka Morava ve dvacátém století.  

Nový park na Hádech překoná Lužánky. Bude mít mokřady i vodní nádrže

Brno /VIZUALIZACE/ – Mluví se o něm roky, až donedávna ale nikdo nevěděl, jak bude vypadat. Podobu nového největšího brněnského parku na Hádech vymýšlelo asi půl roku šest studentských týmů. Vítězný návrh si mohou lidé prohlédnout na internetu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT