Vítězstvím v Bělorusku navíc Kostelecký zajistil v trapu České republice účastnické místo na hrách v Tokiu příští rok. „Je to super a jsem rád, že mám ve sbírce medaili, která mi chyběla. Ze všech ostatních už mám. A možná to byla s ohledem na můj věk poslední šance, jak ji získat," řekl pro ČTK Kostelecký, který žije v Holasicích na Brněnsku.

Před čtyřmi lety při premiéře Evropských her odjeli čeští reprezentanti z Baku se sedmi medailemi, ale na zlato nedosáhli. To změnil až český brokař. „Poslední dva roky jsem nestřílel moc dobře, ale pracoval jsem a věřil jsem, že to přijde. Ale nemyslel jsem si, že tady, protože zdejší střelnice mi moc nesedí a myslím si, že je trochu zázrak, že se to povedlo," sdělil Kostelecký.

Také o první českou medaili v Minsku se v sobotu postarali střelci. Aneta Brabcová a Filip Nepejchal byli třetí v soutěži smíšených družstev ve vzduchové pušce.

Lipták v Minsku vyhrál dvoudenní kvalifikaci, Kostelecký postoupil z třetího místa. V šestičlenném finále byla mezi jejich soupeři velká střelecká jména Alexej Alipov nebo Giovanni Cernogoraz, rovněž olympijští vítězové, právě ti ale vypadli jako první. Po nich se rozloučil Lipták, jenž tak na medaili nedosáhl.

Kostelecký vedl a udržoval si náskok. Do souboje o titul s Valeriem Grazinim šel s vedením o dva body, a třebaže Ital dokázal vyrovnat, v závěru měl znovu pevnější ruku zkušený český střelec. Vedle olympijského zlata z Pekingu 2008 má Kostelecký i dva tituly mistra Evropy, v roce 2011 se stal vicemistrem světa.

Spokojený byl i Lipták, který se ještě po první finálové sérii dělil s Kosteleckým o první místo, ale následně několikrát chyboval. „Jsem spokojený, že jsem se dokázal dostat do finále. Čtvrté místo je pro někoho nepopulární, ale jsem za něj rád,“ uvedl Lipták z Komety Brno.

Chyboval při terčích z levé strany. „Už jsem je hůř viděl. Je tady pokročilý čas a sluníčko z druhé strany. Nevěděl jsem, jak střílet, zda rychleji nebo pomaleji. A to mě stálo lepší výsledek,“ přiznal.

Evropské sportovní hry v Minsku:
Basketbal 3x3:
Muži:
Lotyšsko - ČR 21:17, ČR - Turecko 22:13.
Silniční cyklistika:
Muži:
Závod s hromadným startem (180 km): 1. Ballerini (It.) 4:10:04, 2. Jakin (Est.), 3. Auer (Rak.) oba -16, …9. Bárta -41, 17. Sisr, 34. Neuman, 66. Otruba všichni -54, 93. Hampl (všichni ČR) -6:32.
Sportovní střelba:
Muži:
Vzduchová pistole: 1. Černousov (Rus.) 241,4, 2. Omelčuk (Ukr.) 239,6, 3. Strautmanis (Lot.), …v kvalifikaci 24. Dubový (ČR).
Trap: 1. Kostelecký (ČR) 44, 2. Grazini (It.) 42, 3. Heading (Brit.), 4. Lipták (ČR).
Ženy:
Vzduchová pistole: 1. Arunovičová (Srb.) 241,2, 2. Korakakiová (Řec.) 238,9, 3. Bonevová (Bulh.), …v kvalifikaci 27. Dědová (ČR).
Trap: 1. Stancová 46, 2. Rossiová (obě It.) 44, 3. Galvezová (Šp.), …v kvalifikaci 27. Janečková, 29. Hrdličková (obě ČR).
Stolní tenis:
Ženy:
Dvouhra - 3. kolo: Shao Jieni (Portug.) - Matelová (ČR) 4:3 (5, 7, -4, -9, -7, 8, 13).