Nechybělo mnoho a nadějný klučina by se s brokovnicí nadobro rozloučil. Ale přálo mu štěstí, stejně jako v neděli na pekingské střelnici. Reprezentant v disciplíně trapu Josef Machan zrovna ukončil kariéru a dal se na koučování. „Vytvářel jsem si tréninkový tým. Davida vyhodili jako neperspektivního. Ale já ho chtěl. Byl už tehdy velice pracovitý. Střílel patronami za peníze rodičů a toužil uspět. Cítil jsem v něm talent,“ vzpomíná si Machan.

Když Kosteleckého oslovil, mladý střelec nemohl uvěřit. „Vy mě vážně chcete,“ ptal se nervózně svého nového trenéra, který si musel „odepsaného“ brokaře prosadit. „Samozřejmě jsem na svazu musel vysvětlovat, proč ho chci vzít do juniorské reprezentace,“ líčí Machan krušné chvíle.

Vyplatilo se. Už o rok později se Kostelecký blýsknul v týmové soutěži na juniorském evropském šampionátu v Istanbulu. „Dobře si na to vzpomínám. Zrovna v tu dobu Petr Hrdlička vyhrál v Barceloně,“ pamatuje si Machan na šestnáct let staré olympijské zlato. Hrdličkův úspěch v trapu žádný Čech dlouho nenapodobil. Až dnes..

Kostelecký to občas se trenérem Machanem neměl lehké. „Jsem asi typ tvrdého kouče. David byl snaživej, ale musel jsem ho naučit střílet. Občas měl i slzy na krajíčku, ale přistoupil na můj styl. A myslím, že udělal dobře. Jeho úspěch je i pro mě obrovská satisfakce,“ raduje se Machan.

Ten sledoval včerejší famózní Kosteleckého střelbu ve studiu České televize. „Jeho výkon byl fantastický. Ukázal, že si umí jít za svým. Nenechal se zviklat chybami ostatních a plně se koncentroval na sebe. Ostatní porazil svou mentální silou,“ vysekl Machan poklonu svému bývalému svěřenci.

A přidává další. „Za třiatřicet let, co se věnuju vrcholově střelbě, nepamatuju, že by někdo během měsíce udělal dvě medaile. To je nevídané,“ připomíná Kosteleckého stříbro z červencového mistrovství Evropy.

Cesty učitele a žáka se rozešly před třemi lety. Kostelecký přestoupil z Komety Brno do hradecké Dukly. „Ale naše vztahy jsou i nadále velmi dobré. Sním o tom, že se třeba ještě někdy sejdeme jako trenér a svěřenec,“ přeje si Machan.