Necelé tři měsíce zbývají badmintonistům k vybojování místa na olympijských hrách v Londýně. Pro úspěch v závěrečné kvalifikační fázi strávil nejlepší český hráč Petr Koukal ze Sokola Veselý Jehnice dvanáct dnů v dánské akademii po boku borců z elitní padesátky světového žebříčku. „Podmínky tam jsou nejlepší v Evropě,“ řekl 75. hráč světa.

Co vám nabídla zahraniční příprava?
Trénoval jsem s osmi skvělými hráči, kteří jsou výkonnostně stejně dobří, nebo lepší než já. Takové podmínky v České republice nemám. Člověku to nedá a vedle nich maká celou dobu naplno. Je to to nejlepší, co můžete v Evropě absolvovat. Badmintonu jsem měl třikrát víc než doma.

V čem se trénink lišil?
Soustředili jsme se hlavně na intenzitu a kvalitu hry, což je u nás dost zanedbávané. Trénujete s určitým taktickým cílem, vše se natáčí na videokameru a pak se to rozebírá.

Co vám odhalilo prohlížení videa?
Uvědomil jsem si, jak pomalu se na kurtu pohybuji oproti nejlepším hráčům. Na tom musím zamakat.

Cítil jste zlepšení?
Určitě, už po prvních třech dnech.

Na kolik peněz vás účast vyšla?
Všechny náklady jsem si hradil sám, ale protože jsem pro tamní hráče přínosný díky svému českému stylu hry, neplatil jsem plnou cenu. Tréninkový den mě stál asi tolik, co doma, takže jsem měl velice výhodné podmínky. Na zkušenosti, které si odvezu, jde o výhodně investované peníze před olympiádou.

Zatím vstupenku do Londýna držíte. Budete ji mít i po 29. dubnu, kdy končí kvalifikace?
Každý den jsem olympiádě blíž a blíž. Mám radost, když se někde zruší turnaj, protože čím míň jich bude, tím menší šance pro soupeře sbírat body. Zbývá asi deset turnajů, na osmi z nich budu hrát. Vnímám, jak si vedou mí konkurenti a mám na tom založený i výběr turnajů.

Trávíte teď víc času u internetu sledováním výsledků vašich konkurentů?
Spoustu času. (úsměv) Žebříčky i výsledky mám nastudované dopředu, takže už den před aktualizací vím, kolik budu mít bodů, kam se posunu. Je to zajímavý, taková matematika.

Jaké jsou vztahy mezi hráči, kteří bojují o poslední volná místa?
Hodně se navzájem sledujeme. Například když na turnaji vypadnu, chodím se dívat na zápasy soupeřů, což jsem nikdy dřív nedělal. Z utkání si dokonce dělám i poznámky. Všichni jsme už unavení, ale teď zapínáme na sto deset procent a tak musíme vydržet ještě tři měsíce. Pak si můžeme v klidu odpočinout.

OLYMPIJSKÉ BODY

Deset nejlepších výsledků počítajících se do OH kvalifikace:

Czech International (2. místo) 3400
Slovak Open (1. místo) 2500
Sudirman Cup (konec ve skupině) 2300
Denmark International (čtvrtfinále) 2200
Guatemala International (čtvrtfinále) 2200
Canada Open (osmifinále) 1920
Bitburger Open (16.-32. místo) 1670
Maldives International (osmifinále) 1520
Bahrajn International (osmifinále) 1520
Bulgarian International (osmifinále) 1520

Celkem: 20 750 bodů

Redukovaný OH žebříček: 35. místo (postupuje 38)