„Když nabídka přišla, uvědomil jsem si, že se mi naskytla velká příležitost nabrat životní zkušenosti a posunout se i herně,“ vykládá Jiří Koutný, který v dresu Buldoků odehrál 145 zápasů, v nichž vstřelil stejný počet gólů.

Jakou úlohu sehrál v odchodu do Zugu fakt, že tam hrál váš bratr?

Bráchovo angažmá sehrálo velkou roli. Byl tam hodně spokojený a odvezl si odtamtud spoustu výborných zkušeností. Zug mi vyloženě doporučil. Vzhledem k dobrým referencím a možnosti odejít do Švýcarska by byla škoda možnost nevyužít.

Bratr o vás podával Zugu zprávy?

V Zugu o mně věděli už v době Martinova angažmá. Od té doby mě asi sledovali a letos mi dali nabídku.

Nastal pravý čas vyrazit na zkušenou do světa?

Těžko říct, kdy je ten správný věk na odchod do zahraničí. Když nabídka přišla, uvědomil jsem si, že jde o velkou příležitost nabrat životní zkušenosti a posunout se i herně. Právě proto jsem na nabídku kývl.

Florbalista Jiří Koutný.
Florbaloví Buldoci začali bez Koutného, ale s Bauerem

Jste odchovanec Buldoků a nikde jinde jste zatím nehrál. Máte ze změny obavy?

Moc se na angažmá těším. I tak šlo o jedno z nejdůležitějších a nejtěžších životních rozhodnutí, které jsem zatím musel řešit. V Brně mám rodinu, hodně přátel, na které mám silné vazby. Z toho důvodu se mi odsud moc nechtělo. Na druhou stranu to není navždy a doufám, že se kontakty odloučením neztratí. Pozitiva však převládají.

Poohlížel jste se jen po zahraničí, nebo jste uvažoval i o jiném klubu v České republice?

Samozřejmě by bylo velmi těžké jít do jiného českého klubu, když jsem u Buldoků strávil tolik krásných let. Dilema jsem však řešit nemusel, Zug projevil největší zájem a cítil jsem, že to myslí vážně.

Florbal v České republice funguje na poloprofesionální bázi. Je to stejné i ve Švýcarsku?

Podmínky mi přijdou podobné. Obě země jsou na tom samozřejmě ekonomicky jinak, ale přístup k hráčům je obdobný. Do Zugu nejdu dělat profesionálního florbalistu, budu mít i práci. Ostatně to jsem i požadoval. Chci se rozvíjet jazykově a jinak bych to ani nechtěl.

Klub vám zajistí práci?

Nefunguje to tak, že klub jen zařídí přestup a pak se nestará. Sehnat si v nové zemi adekvátní práci k florbalu je dost složité. Klub se postaral, ale zatím nemohu být konkrétní, nemám informace. Akorát vím, že se práce má týkat florbalu.

Švýcarsko je atraktivní destinace. Těšíte se na poznávání jeho přírody?

Ano. Okolí Zugu jsem měl možnost poznat už před lety, když jsem jel navštívit bráchu. Brno a Českou republiku mám rád, ale s tím, jak to vypadá tam, se to nedá moc srovnávat. Příroda je jiná a na její další poznávání se moc těším.

Švýcarská liga je kvalitní, ale špičku představuje Švédsko. Máte ambice dostat se tam?

Nějak neřeším, že se musím dostat právě tam, i když je švédská liga nejlepší. Myslím, že švýcarská soutěž je kvalitnější než česká. Hraje v ní spousta zahraničních florbalistů, kteří zvedají její úroveň. Na konfrontaci se těším.

Z Brna už se dlouho nikdo napevno neuchytil v národním týmu. Cítíte, že ze Švýcarska bude k reprezentačnímu dresu blíž?

Myslím, že se čeští trenéři moc neohlížejí, kde kdo hraje. Ze Švýcarska do reprezentace bude cesta možná schůdnější. Když se mi bude dařit, možná si mě trenéři víc všimnou. Ale to není otázka pro mě. Chci v Zugu odvést maximum, a když třeba přijde pozvánka na reprezentační soustředění, bude to jen plus.

Hráči Brna se stali českými šampiony druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu. Letošní jízdu celostátní soutěží zpečetili Pod Palackého vrchem domácím triumfem 3:0 nad Pardubicemi.
Po Praze přebírá vládu Brno. Získalo český titul v malém fotbale