Letos má opravdu nabitý rok. V květnu musí zvládnout maturitu na stavební průmyslovce v Brně. A také první sezonu v crosscountry mezi muži v kategorii U23. „Kvůli maturitě budu muset trošku ubrat v tréninku a možná i závodění. Ale v létě je ještě spousta závodů, kde si můžu vše vynahradit,“ řekl při rozhovoru pro Blanenský deník Rovnost devatenáctiletý biker Kovář.

Loni sbíral úspěchy v mezinárodních závodech i na domácí scéně. Mezi juniory vyhrál Radim Kovář Český pohár i závod mistrovství republiky.

Ještě než přijde řeč na přípravný kemp na Mallorce, vraťme se k vašemu nedávnému přestupu do brněnském Meridy…

Merida Biking Team u nás patří k absolutní špičce. Zázemí a vybavení jsou samozřejmě na vyšší úrovni než v Benešově. Dostanete se mnohem častěji na závody v zahraničí. Což je logické. V Meridě se totiž točí daleko víc peněz a sponzorů. Pokud jsem se chtěl posunout dál, byla změna stáje nutná. Tím nechci říct, že by bylo v Moravci něco špatně. To v žádném případě. Vždyť je to můj domovský oddíl a vděčím mu za hodně.

Kdo v dresu Meridy startuje ve vaší kategorii mužů do třiadvaceti let?

Merida hodně sází na mladíky právě z kategorie U23. V týmu je se mnou Ondra Cink, který se dokázal probojovat do nejužší světové špičky. Na závodě světového poháru v Novém Městě na Moravě dojel druhý. Ve stejné kategorii ještě závodí Nepustil a Svorada. Já jsem tam nejmladší. Bude to boj. Konkurence je obrovská.

S týmem jste absolvoval desetidenní přípravný kemp na Mallorce. Dostali jste tam pořádně do těla?

Denně jsme byli tak pět šest hodin na kole. Jezdili jsme po silnicích v okolí hlavního města Palma. Najeli jsme zhruba devět set až tisíc kilometrů. Mohli jsme natrénovat víc, po pár dnech se však pokazilo počasí. Byla to makačka, ale dalo se to zvládnout. Pro mě byl spíš nezvyklý termín soustředění. Já v tuto dobu dřív spíš běhal a trénoval trošku jinak. (úsměv)

Letos budete maturovat na stavební průmyslovce v Brně. Jak zvládáte školu a horská kola?

No přiznávám, že budu muset v tréninku i závodění trošku ubrat. Kvůli škole jsem teď musel odpískat soustředění v Itálii. Ale po maturitě bude ještě spousta závodů, kde si vše vynahradím.

Co po střední škole? Zkusíte vysokou nebo se chcete ježděním na kole živit?

Určitě chci zkusit vysokou školu. A dodělat ji. V oboru, ve stavařině.

Vraťme se opět ke kolu. Jaké máte cíle v letošní sezoně?

Objet co nejvíce závodů světového poháru a dalších podniků v zahraničí. Tam je to pro mě obrovská škola, kde můžu nasbírat nejvíce zkušeností. První sezona bude v U23 hodně tvrdá, ale s tím počítám. Soustředím se také na Český pohár. V něm bych chtěl být do pátého místa. A v závěru sezony třeba zkusit atakovat bednu. Uvidíme. Dost si věřím i na závod mistrovství republiky. Ten se pojede v Peci pod Sněžkou. Tamní trať mi sedí.

Do školy chodíte v Brně, jezdíte za brněnský tým. Stíháte se ještě vůbec vracet domů do Benešova?

Tým má zařízený byt. Takže když se škola nebo trénink protáhnou, zůstávám v Brně. Ale v Benešově se snažím být co nejvíc. Vždyť tam mám rodinu a kamarády.

O vás je známo, že umíte solidně zajet i na silnici a cyklokrosovém speciálu. Jsou horská kola na prvním místě, nebo vás láká i silnice?

Je pravda, že v tréninku odjedu osmdesát procent na silnici. Zbytek kvůli technice na horáku. Ale horské kolo je pro mě pořád jednička. V sezoně určitě pojedu pár závodů na silnici. Ta mě pořád láká. Jsem moc zvědavý, jak dopadnu. A cyklokros? To je pro mě přes zimu vynikající trénink. Abych nevypadnul z tempa.