Místo toho klub lovil mladé basketbalistky, jež bude mít na povel trenérka Marcela Krämerová, která je známá svou prací s mládeží. „Hodně jsme omladili a uvažujeme pokorně a koncepčně. Přivedli jsme Marcelu, která s mladými hráčkami umí pracovat," pověděl generální manažer klubu Richard Foltýn.

KP tak vsadí mnohem výraznějí než dřív na české hráčky, výjimkami jsou Slovenka Soňa Svetlíková a Ukrajinka Tetiana Havrylčyková. „Nabídku z takového klubu, jakým je KP, člověk musí přijmout. Když se ale podíváme zpětně, klub měl v předchozích sezonách, kdy hrál vepředu, zahraniční hráčky. Teď zvolil jinou cestou, takže doufám, že za mnou bude vedení stát, když se nebude dařit jako v minulých sezonách. Jsem ale napoleon a rváč, udělám vše pro to, abychom byly co nejvýš," pravila Krämerová, jež v minulosti vedla i reprezentaci žen do dvaceti let.

Mezi novými posilami se vyjímá jméno Karolíny Šotolové. Třiadvacetiletá rozehrávačka přichází z Hradce Králové. „Bude naše lídryně na hřišti, ona si to musí na palubovce všechno porovnat, když to nepůjde, dostane pucunk ona," smála se trenérka Krämerová.

Volejbalistky KP Brno hostí tradiční Grand Prix Brno.
Slovinské šampionky i Maďarky. Volejbalistky KP na Grand Prix ukážou posilu

Šotolová dala brněnskému angažmá přednost i před odchodem do ciziny. „Chtěla jsem do zahraničí, ale nepřišly mi zajímavé nabídky. Ozvalo se KP Brno, kde mi vyhovuje šance zahrát si EuroCup, navíc mi vyjdou vstříct i v trojkovém basketbalu, v němž reprezentuju. Z KP se taky mohu někam odrazit," podotkla nová klíčová brněnská rozehrávačka.

Další stěžejní posilou je ukrajinská reprezentantka Havrylčuková, která v únoru prchla před válkou ze své země a sezonu dohrála ve Španělsku. Nyní okusí angažmá v Brně. „Uvědomila jsem si, že kdybych zůstala na Ukrajině, má kariéra skončí. Miluju svou zem a situace je velmi těžká, ale dalo mi to příležitost udělat krok dopředu. V Brně se mi moc líbí, je to krásné město a i vedení klubu a spoluhráčky jsou skvělé. Přijde mi, že česká a ukrajinská mentalita jsou si podobné, navíc tu ve městě mám spoustu krajanů," libovala si 194 centimetrů vysoká pivotka.

Kapitánkou družstva bude stálice klubu Eva Kopecká, která je v šestadvaceti letech nejstarší hráčkou KP. Brněnský celek finišuje přípravu, při níž už změřil síly mimo jiné s euroligovými Polkowicemi nebo eurocupovou Gdyní. V pátek a v sobotu ho čeká generálka při dvojzápase v Ružomberoku. Představí se už i nejnovější posila Tereza Zítková, která se vrací do KP po třech letech. Sezona 2022/2023 začne brněnskému celku příští pátek 30. září domácím soubojem s Chomutovem. Česká liga má nový název Chance ŽBL.