Chybělo jen málo a Brňanky posadily volejbalový svět na zadek. KP Brno ve včerejší čtvrtfinálové odvetě Vyzývacího poháru šokovalo favorizované Igtisadchi Baku, když za padesát minut vedlo 2:0.

Jenže potom se hra hvězdné party ázerbájdžánského gigantu rozjela na plné obrátky a po vítězství 3:2 postupuje mezi čtyři nejlepší celky evropské soutěže Baku. „Měli jsme se tie-breaku vyhnout. Za stavu 21:22 ve čtvrtém setu jsme pokazili tři míče, což byl jazýček na vahách. Myslím, že zajímavější zápas jsem jako hlavní trenér ještě nezažil,“ komentoval brněnský kouč Ondřej Marek.

Volejbalovými osobnostmi ze všech koutů planety nadupané Baku přivedlo do haly ve Vodově ulici téměř dva tisíce diváků. Takovou volejbalovou kulisu Brno nepamatuje. „Z plných tribun a skvělé atmosféry jsem měl husí kůži. Jsem rád, že jsme fanoušky nalákaly. Snad jsme je přesvědčily, že se můžeme měřit s nejlepšími celky Evropy,“ doplnil Marek.

Hostující družstvo si do Brna přivezlo řadu zranění, k čemuž se přidalo i onemocnění klíčové hráčky Riikky Lehtonenové. „Vytrpěly jsme obtížný zápas. Měla jsem před utkáním vysokou teplotu a nevěděla jsem, jestli naskočím. Jsem šťastná, že jsme nemusely do zlatého setu,“ oddechla si finská volejbalová legenda, která si připsala šestnáct bodů a zářila na příjmu.

Úlevu cítil i lodivod ázerbájdžánského družstva. „Jsem spokojený s výsledkem, ale rozhodně ne s naší hrou. Když jsme prohráli první set, hráčky ztratily kontrolu i nad druhou sadou. Těší mě, že se nakonec zvedly,“ dodal Jan de Brandt.

Historické klubové maximum Brno v letošním ročníku Vyzývacího poháru už neposune.

Přesto si Královopolanky postupem mezi osm nejlepších týmů soutěže a dravou hrou proti favorizovanému Baku vysloužily respekt. „Soupeř předvedl skvělou práci. Brněnské hráčky jsou na svůj věk výborné a budoucnost bude jejich,“ povídala zkušená světoběžnice Lehtonenová.

KP Brno – Igtisadchi Baku 2:3
(23, 19, –14, –22, –10)
Brno: Onderková, Vincourová, Straková, Vincourová, Útlá, Melichárková, Svobodníková, libero Valtrová – Vitoulová, Staňková, Širůčková, Jiroušková, Rozkydálková
Baku: Parková, Weissová, Milošová, Lehtonenová, Wingová, Fernandezová, libero Sanová – Castiglioneová, Dugandzičová, Abbasová
Diváci: 2000
Čas: 105 minut

Brněnská volejbalistka Ivona Svobodníková říká: Atmosféra byla úplně neskutečná

ROZHOVOR – Byly blízko senzaci, nakonec jim ázerbájdžánské Igtisadchi Baku sen vzaly. Volejbalistky Králova Pole Brno promarnily vedení 0:2 a po porážce 2:3 končí ve čtvrtfinále Vyzývacího poháru. „Je to strašná škoda,“ smutní brněnská blokařka Ivona Svobodníková.

Vytknete si něco v šatně po porážce s takovým favoritem, i když jste po dvou sadách vedli?
Po druhém setu jsme si myslely, že už utkání můžeme vyhrát, potom nám nevydržel servis, navíc Baku ho zlepšilo. Je strašně těžké držet takový tým tři souvislé sety pod tlakem. Rozhodly blbé chyby, kdy jsme trefovaly pásku či naše vytlučené bloky.

I přes porážku jste favorizovanému celku vzaly dva sety…
Teď po zápase jsme strašně naštvaná, je to obrovská škoda, ale když se na něj podíváme s odstupem, řekneme si, že jsme odehráli náš nejlepší zápas. Těžko říct, jestli bychom vyhráli zlatý set, kdybychom urvaly tie break. To by nás možná naštvalo ještě víc. (úsměv)

Co jste říkala na atmosféru?
Úplně neskutečná. Před utkáním jsme si s holkami povídaly, jak by bylo super, kdy se zaplnily spodní tribuny a když jsme viděly, že se plní vršek haly, nevěřily jsme.

Jak na vás působí dvoutisícový dav?
Je to stokrát lepší, než když vidíte, že na tribuně sedí dvacet diváků, které ani zápas nezajímá. Pomáhá nám, když lidi fandí a užívají si utkání s námi.