„Tlak si moc nepřipouštím a doufám, že ani tým. Pokud ale chceme pomýšlet na postup, tak musíme vyhrát a věřím, že se nám to povede a budeme ještě pomýšlet na postup ze skupiny,“ pravil královopolský trenér Dušan Medvecký.

Nejen jeho ale zaskočil středeční výsledek základní skupiny L, když Tarbes porazilo dosud suverénní Villeneuve v prodloužení 78:69 a je ve vedení. „Favorité skupiny byly oba francouzské celky a výhra Tarbes mě překvapila, protože si myslím, že Villeneuve je o level výš. Nicméně prohrálo v prodloužení a tento zápas skupinu dost zamotal, zároveň nám zkomplikoval situaci, protože jsme doufali, že můžeme s Tarbes uhrát dobrý výsledek," zdůraznil Medvecký.

Jeho svěřenky ve čtvrtek večer narazí na tým, jenž hraje EuroCup po patnácti letech. V sezoně 2006/2007 obsadil poslední příčku základní skupiny a připsal si šest proher. „Haukar ale vyhrává v lize i o sto bodů, je to takové islandské USK Praha (dominantní celek Ženské basketbalové ligy - pozn. red.). I když tamější liga je asi nic moc a jsou v ní jen dva tři solidní týmy, soupeř hraje EuroCup a prohrál o třináct bodů s Tarbes, takže určitě nějakou kvalitu má," uvedl Medvecký.

Islandské město Hafnarfjörður má téměř třicet tisíc obyvatel.
Šťastný zápisník z Islandu: Národní poklad? Vasrůvka z kohoutku

Islandský celek se opírá především o Helenu Sverrisdottovou, jež má v tomto eurocupovém ročníku v průměru 18,8 bodu na zápas. „Je to jeho klíčová hráčka a bude důležité si ji pohlídat. Potkala jsem ji, když hrála Euroligu za Košice, zkušenosti má a všechno se točí kolem ní, je u každého míče. Vždycky nastupovala na mé pozici, tedy jako trojka, ale v Haukaru je pivotka i rozehrávačka, pendluje mezi všemi pozicemi podle toho, kde mají zrovna díru," všimla si zkušená křídelnice brněnského družstva Kateřina Zohnová.

V Haukaru byla ještě nedávno jedinou cizinkou Američanka Haiden Palmerová, dva dny před duelem s KP k ní přibyla další americká hráčka. Ve čtvrtečním eurocupovém zápase už pravděpodobně nastoupí také Briana Grayová, která na Island zamířila ze Sparty, z posledního týmu lucemburské ligy. „Přiletěla v úterý a potkali jsme ji v hotelu na chodbě. Nějaké informace o ni máme a buď bude pro tým novým impulsem, nebo naopak mu může narušovat jeho systémy, protože za den se neadaptuje na to, aby se je naučila," poznamenala Zohnová.

Michaela Stejskalová (v zeleném) při eurocupovém zápasu.
Návrat po šesti letech do Česka? KP byla jediná varianta, říká Stejskalová

Královopolanky přicestovaly do islandského města Hafnarfjörður v úterý a ve středu měly první večerní trénink. „Myslím, že program byl naprosto ideální. Byli jsme dvanáct hodin na cestě a vždycky je dobře, když si tým odpočne. Dřív jsme jeli do polského Górzowa deset hodin autobusem, přijeli jsme na večerní trénink a než jsme se rozkoukali, na druhý den jsme dostávali o dvacet pět bodů. Takže dřívější přílet nám pomohl a mohli jsme se dobře připravit na zápas," liboval si Medvecký.

Šestapadesátiletý trenér má k dispozici pro duel s Haukarem kompletní tým. „Měli jsme spoustu problémů, ať co se týče zranění nebo nemocí, ale teď jsme konečně v plné síle a doufám, že tým už je připravený natolik, abychom vyhráli," dodal Medvecký.