Do širší nominace národního týmu se dostaly také Daniela Digrinová, Květa Grabovská a Denisa Pavlíková z Králova Pole. „O kvalifikaci se mluví už od té doby, co přišel do reprezentace současný trenér. Dostat se na mistrovství Evropy je největší cíl a vytváří se velký tlak na to, abychom postoupili. Šanci určitě máme,“ řekla Pavlíková, stále devatenáctiletá smečařka brněnského celku.

Od dubna roku 2019 vede volejbalovou reprezentaci žen řecký kouč Jannis Athanasopulos, jenž vystřídal odvolaného Zdeňka Pommera. Hráčky s ním komunikují pouze anglicky. „Trenér k nám má otevřenější přístup, je hodně komunikativní a přenáší to do tréninku i naší hry. Jeho největší priorita je, abychom hodně mluvily,“ líčila Grabovská.

Fotbalisté Slovácka (v bílých dresech) se ve 28. kole FORTUNA:LIGY utkali se Zbrojovkou Brno.
Po vyrovnání penalta a prohra. Šlo to udělat jinak, ví brněnský kapitán Dreksa

Program českého národního týmu volejbalistek:
první kvalifikační část v Lotyšsku
6. května: Lotyšsko – Česká republika
7. května: Bosna a Hercegovina – ČR
8. května: ČR – Slovinsko
druhá kvalifikační část v Bosně a Hercegovině
14. května: Bosna – ČR
15. května: Slovinsko – ČR
16. května: ČR – Lotyšsko

České volejbalistky se naposledy objevily na evropském šampionátu v roce 2017, kdy vypadly v play-off s Běloruskem a skončily dvanácté. Nyní se o postup na závěrečný turnaj utkají v kvalifikaci s Bosnou a Hercegovinou, Lotyšskem a Slovinskem. Ze základní skupiny F postoupí jen první dva týmy. „Nejsilnější bude asi Slovinsko. Popravdě Bosnu a Lotyšsko moc neznám,“ přiznala Pavlíková.

Na mezinárodní turnaje se většinou dostane čtrnáct volejbalistek, aktuálně se jich na reprezentačním soustředění v Prostějově připravuje devatenáct. V nejbližších dnech se kádr opět zúží. „Je to docela napětí, protože nikdo neví, kdo tady zůstane. Každý den se snažíme vydat se sebe maximum, ale i když někdo nepojede, může být se svým výkonem spokojený a bude fandit na dálku,“ poznamenala Grabovská.

Královopolanky absolvovaly reprezentační soustředění mezi dospělými už víckrát. Do nominace aspoň k přípravným zápasům se dostaly třeba loni v létě proti Polsku Grabovská a Pavlíková. „Nic ještě není rozhodnuté, ale myslím si, že trenéři vezmou spíš zkušenější hráčky. My holky z Brna tady patříme mezi mladší,“ odhadla Pavlíková.

Volejbalista Daniel Římal (s číslem 17) na konci ledna opustil Brno a v pondělí získal s Karlovarskem mistrovský titul.
Srovnal se v hlavě a je při chuti. Římal po konci v Brně získal ve Varech titul

Brňankám skončila tato sezona v české extralize 11. března, kdy potřetí v řadě prohrály ve čtvrtfinálové sérii s Olomoucí. Poprvé se reprezentantky potkaly 6. dubna. První zápasy evropské kvalifikace odehrají od 6. do 8. května v Lotyšsku, kde se utkají se všemi soupeřkami. Odvety hostí o šest dní později Bosna a Hercegovina. „Tento týden se už víc zaměřujeme na sehrávání. Ze začátku jsme měly víc posilovnu, protože některé hráčky se vrátily z klubů, kde zrovna měly covid a netrénovaly,“ přiblížila Pavlíková.

Volejbalistka KP Brno Denisa Pavlíková smečuje.Volejbalistka KP Brno Denisa Pavlíková (v bílém) smečuje v zápase proti Olomouci.Zdroj: VK KP Brno/Ivo Stejskal

Na soustředění se hráčky stále řídí koronavirovými opatřeními. Dvakrát týdně se testují a v celém areálu si zakrývají nos i ústa. „Nejdeme si třeba ani nakoupit, vlastně vůbec neopouštíme hotel. Jsme v bublině a přecházíme jen do haly. Jsme tady od pondělí do pátku a už je to náročné, ale určitě se to vyplatí,“ zdůraznila osmnáctiletá smečařka Grabovská.

Přestože se Královopolanky navzájem dobře znají, v Prostějově se přes den občas ani nepotkají. „Trenér nás rozdělil do pokojů různě po dvojicích, abychom nebyly jen s těmi hráčkami, co dobře známe. Chce, abychom se víc poznaly a byly lepší tým,“ uvedla Digrinová, hrající na pozici libera. „V seniorské reprezentaci jsem se s tím setkala poprvé, v juniorkách to ale bylo docela běžné,“ dodala dvacetiletá volejbalistka.