Třiadvacetiletá Březinová nevylepšila na mistrovství světa životní osmnáctá místa z let 2014 a 2018. Spadla při trojitém flipu i při druhém pokusu o trojitý lutz, získala za volnou jízdu o 14,6 bodu méně než při desátém místě na mistrovství Evropy a pohoršila si na konec druhé desítky. Byla desátou nejlepší Evropankou.

Premiérové zlato v soutěži žen vybojovala olympijská vítězka z Pchjongčchangu Ruska Alina Zagitovová. V japonské Saitamě vyhrála po krátkém programu i volnou jízdu a nechala za sebou o 12,74 bodu Elizabet Tursynbajevovou z Kazachstánu, která se blýskla čtverným salchowem v úvodu volné jízdy. Bronz získala dvojnásobná mistryně světa Ruska Jevgenija Medveděvová.

Šestnáctiletá Zagitovová nechala zapomenout na selhání ve volných jízdách na loňském světovém šampionátu i letošním evropském šampionátu. Tentokrát byla suverénní, získala výrazně kladné známky za provedení všech skoků a jasně triumfovala. Je to její první medaile z mistrovství světa, loni skončila pátá.

MS v krasobruslení v Saitamě:

Ženy - konečné pořadí: 1. Zagitovová (Rus.) 237,50, 2. Tursynbajevová (Kaz.) 224,76, 3. Medveděvová (Rus.) 223,80, 4. Kihiraová 223,49, 5. Sakamotová 222,83, 6. Mijaharaová (všechny Jap.) 215,95, …20. Březinová (ČR) 153,45.

Taneční páry - po rytmickém tanci: 1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 88,42, 2. Sinicinová, Kacalapov 83,94, 3. Stěpanovová, Bukin (všichni Rus.) 83,10, 4. Hubbellová, Donohue (USA) 83,09, 5. Weaverová, Poje (Kan.) 82,84, 6. Chocková, Bates (USA) 82,32.

V tak mladém věku měla ve sbírce olympijské i světové zlato naposledy Američanka Tara Lipinská, které bylo patnáct, když na olympiádě 1998 v Naganu navázala na triumf z mistrovství světa 1997.

Životní závod odjela devatenáctiletá tréninková kolegyně Zagitovové Tursynbajevová, která se loni v létě vrátila od Briana Orsera k trenérce Eteri Tutberidzeové. Jejím maximem na světovém šampionátu bylo zatím deváté místo z roku 2017. Letos už byla druhá na mistrovství čtyř kontinentů i univerziádě a s přispěním čtverného salchowu získala své nejcennější stříbro.

Comeback se podařil šampionce z let 2016 a 2017 Medveděvové, jež se po letním odchodu od Tutberidzeové k Orserovi v první polovině sezony trápila a nedostala se ani do ruského výběru pro mistrovství Evropy. Dodatečně ale byla nominována na světový šampionát a s výjimkou druhého dvojitého axelu předvedla suverénní výkon. V těsném souboji o medaile se díky tomu posunula ze čtvrtého místa po krátkém programu na bronzovou příčku.

Neskrývala údiv a nadšení, když zjistila, že v součtu se dostala o 31 setin bodu před domácí favoritku Riku Kihiraovou. Japonce se povedl jen jeden z plánovaných dvou trojitých axelů, za kterým v kombinaci skočila ještě trojitý toeloop. Při druhém trojitém axelu upadla, což ji připravilo o medaili, i když měla druhou nejlepší volnou jízdu.