V listopadu na Islandu reprezentace prohrála o gól, na jihu Moravy musela Seveřany porazit o dva, nakonec požadovaný brankový rozdíl ještě o jednu trefu vylepšila. Češi mají s Islandem lepší bilanci a k jistotě postupu příští rok do Chorvatska je může posunout už čtvrteční výhra Makedonců na Ukrajině.

Pokud tento scénář nevyjde, Češi mohou slavit v neděli v Makedonii, kterou doma porazili o sedm gólů. „Už si postup zasloužíme. Minulý rok nám světový šampionát utekl o branku. Jsme mladý tým, který bojuje, česká házená to potřebuje,“ řekl Roman Bečvář.

Házenkáře burcovalo přes dva tisíce diváků. V Brně Češi v historii prohráli jen před dvěma lety proti mistrům světa z Francie. Hned na první možnost od této porážky si poradili s Islandem. „V útoku jsme nesplnili úplně přesně, co jsme si předsevzali. V závěru jsme měli naštěstí fantastické akce a bylo to už o vůli. Rozhodl náš výkon brankářů a zápas jsme zvládli i díky fantastickým fanouškům,“ ocenil trenér Daniel Kubeš ohlušující atmosféru.

Jeho tým vedl po poločase o pět branek, přesto pět minut před koncem utkání Island stáhl rozdíl na pouhou branku. „Bylo to hektické a nervozní. Pustili jsme soupeře do jeho silné stránky, přechod z druhé vlny. Získávali lehké šance z protiútoků. Na postavenou obranu jsme je ale drželi,“ povídal Kubeš.

Střelec Babák a loučení Štochla

V rozhodující moment vzal na sebe tíhu s osmi góly nejlepší střelec duelu Babák. V poslední třech minutách se prosadil dvakrát. „Na konci už nejde ani tak o taktiku, ale kousnout se a jít do míst, kde to bolí. Díky bohu, že mi to tam spadlo. Vzal jsem to na sebe, teď už jsem v týmu bohužel jeden z těch zkušenějších,“ smál se třiadvacetiletý hráč německého Bergisheru.

Povedený zápas si užila i brankářská legenda Petr Štochl, jenž se před zápasem oficiálně rozloučil s reprezentační kariérou. „Jestli budou kluci chytat tak, jak v kvalifikaci, kterou jsem pozorně sledoval, můžu se s klidným svědomím se přesunout do hlediště,“ ušklíbl se Štochl a pochválil gólmany Martina Galiu a Tomáše Mrkvu.

Česká republika – Island 27:24 (14:9)

Nejlepší střelci: Babák 8, Petrovský 4, Stehlík 4, Horák 3, Šlachta 3 – Sigurdsson 9, Palmarsson 3, Smarason 3, Elisson 2.
Sedmimetrové hody
: 1/1 – 5/5. Vyloučení: 4 – 1. Diváci: 2200.

Zdroj: DENÍK/Petr Musil

Bouřící brněnská hala slaví vítězství českých házenkářů nad Islandem v kvalifikaci na Euro. Video: Deník/Petr Musil