VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lajkeb: Kluci vypadali jako po hašišovém mejdanu

Whistler, Brno /ROZHOR/ - Brněnský trenér reprezentantů v alpském lyžování Petr Lajkeb si na zimních olympijských hrách ve Vancouveru plní sen.

11.2.2010
SDÍLEJ:

Trenér Petr Lajkeb.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Poprvé se účastní olympijských her. Je jedním z mála vyslanců Brna pod pěti kruhy, přesto jeho jméno obyčejný fanoušek nejspíš nikdy neslyšel. Dvaatřicetiletý Petr Lajkeb trénuje českého reprezentanta v alpském lyžování Kryštofa Krýzla, pomáhá Filipu Trejbalovi i Ondřeji Bankovi.

V kanadském středisku Whistler, kde se uskuteční olympijské soutěže, předpovídá svým svěřencům úspěch. „Všichni tři mají fazonu a můžou udělat fantastický výsledek,“ hlásí Lajkeb exkluzivně z dějiště Her.

Těšíte se na start olympijských her, nebo jste spíš nervózní?
Jednoznačně převažuje natěšenost.

Jaký byl let do Vancouveru?
Potom, co jsme naložili asi sedmnáct set kilo vybavení, už vše probíhalo bez problémů. V letadle se tvořily skupinky stojících sportovců, trenérů, servisáků, doktorů, fyzioterapeutů a dalších, kteří si mezi sebou povídali a pendlovali od jednoho hloučku k druhému. Ideálním se stal let ve chvíli, kdy letuška zamířila k Filipu Trejbalovi s tácem asi třiceti řízků. Šlo o pozornost od jeho sestry, která pracuje pro společnost, jež nás přepravovala. (směje se)

Jak jste se vypořádali s aklimatizací?
Po letu a devítihodinovém časovém posunu jsme byli totálně unavení. Od doktorů výpravy jsme dostali prášky na spaní, abychom si co nejdříve upravili biorytmus. Sám jsem je nevzal, takže jsem se vzbudil kolem třetí ráno a od té doby jsem nezabral. Ti, co tabletce neodolali, se krásně vyspali, ale byl na ně komický pohled…

Povídejte?
Martina Vráblíka jsem potkal kolem třetí, jak jde na záchod a vypadal přitom, že se v pyžamu vrací z hašišového mejdanu. Ondřej Bank, když se ráno, tedy přesně v poledne, po čtrnácti hodinách spánku probudil, vypadal, jako by tam byl s ním. A ještě potřeboval dvě hodiny, aby si uvědomil, že může jít na snídani, oběd a v podstatě pomalu už na večeři.

První dny po příletu dostali vaši svěřenci volno a dospávali časový posun?
Chtěli jsme, aby si kluci co nejdříve stoupli na lyže, sjeli si aspoň volně dvě jízdy. Nejhorší je, pokud se celý den válí na pokoji. Z toho jsou víc rozlámaní, než když něco dělají. Takže se pořádně vyspali a šli se sklouznout, aby dostali do nohou pohyb. První dva dny byly náročnější spíš pro nás trenéry, abychom všechno logisticky zajistili. Potom jsme už standardně trénovali.

Z Kanady přichází záběry, že sněhové podmínky nejsou zrovna ideální. Jak je ve Whistleru?
Zatím jsme měli na trénink štěstí, ze čtyř dnů dvakrát svítilo sluníčko a dva dny bylo pod mrakem, což nás nikterak negativně neovlivnilo. Trénovali jsme většinu času super G, aby si kluci zvykli na delší lyže. Během následujících pěti dnů má podle předpovědi napadnout kolem metru sněhu, tak uvidíme, jestli nebudeme nucení vyměnit sjezdové lyže za freeridové. Místní tvrdí, že ty dva slunečné dny, které jsme tady zažili, jsou již pro únor přes limit.

Znal jste olympijské sjezdovky před příjezdem do Kanady?
Ve Whistleru byl jenom jeden zkušební závod Světového poháru asi před dvěma lety, kterého se nikdo z našich jezdců nezúčastnil. Do prvních tréninků jsme byli absolutně bez zkušeností. Podmínky jsou tu úplně odlišné také od jiných středisek v Kanadě. Ostatní týmy jely před olympiádou třeba do Nakisky, ale Whistler se vyznačuje obrovským množstvím srážek, zatímco ve Vancouveru a v Nakisce je pořád sucho. Pro všechny je to něco nového, uvidíme, jak se s tím kdo vyrovná.

Bude olympijský program hodně náročný?
Nevím, zda si dokážu představit, co mě ještě čeká. Měsíc v kuse budeme na jednom místě. Ač tu trávíme čas se samými kamarády, bude dost náročné vydržet celou dobu se stejnými lidmi.

Jaké ambice má před startem olympiády česká sjezdařská výprava?
Šárka Záhrobská je samozřejmě samostatná kapitola, ta bude bojovat o medaili. S klukama se také porveme a uvidíme, jak nám Hry vyjdou. Celé trio Filip Trejbal, Kryštof Krýzl i Ondřej Bank má fazonu a můžou udělat fantastický výsledek, o čemž vypovídají výkony z posledních dílů Světového poháru. Ale lyžování je tak vrtkavé, že jedna malá chybka, kdy jezdec upadne nebo ve slalomu chytne špicara (vražení špičkou lyže do slalomové tyče – pozn. red.), ho o dobré umístění připraví. Filip má výbornou formu, ale třikrát ve slalomu upadl, dokonce ve druhém kole. Je to strašně nevyzpytatelné, ale doufáme, že kluci fazonu prodají.

Ačkoliv jste osobním trenérem Kryštofa Krýzla, podílíte se i na přípravě Trejbala s Bankem…
Filip i Bany mají svého kouče, ale všichni tři kluci se domluvili, že chtějí trénovat spolu. Jsme takový minitým a snažíme se všechny tréninky dělat dohromady, plánovat závody společně. Navíc kluci mají stejného fyzioterapeuta a dva servismany, takže skutečně tvoříme vlastní malou skupinku.

S dalšími dvěma olympioniky Petrem Záhrobským a Martinem Vráblíkem se nesetkáváte?
Martin byl členem našeho minitýmu, ale před dvěma lety se rozhodl pro svou cestu. Má jiného trenéra a připravuje se trochu jinak. Nehledě na to, že loni si v Kitzbühelu poranil křížové vazy v koleni. Byl na operaci a má potíže se zády, čili se naše plány rozcházely a nechtěl pokračovat ve spolupráci. Petr Záhrobský vždycky byl samostatná jednotka, teď trénuje se svým otcem a je ještě samostatnější. (úsměv)

Měli jste podobně jako ostatní účastníci olympiády potíže s nedostatkem míst pro servismany?
Nakonec jsme odjeli s počtem lidí, který potřebujeme, ale bylo to dost složité. Na jednoho závodníka je pouze jeden doprovod, což je málo pro lyžaře, který potřebuje fyzioterapeuta, servismana a tak dále. Na sjezdy používáme šest kameramanů na trati, abychom měli hodnotné výsledky. Třeba hokejistů je třiadvacet a mají třiadvacet doprovodů. Naštěstí se nám podařilo domluvit, aby naši servisáci letěli přes jinou organizaci. Tímto způsobem jsme zajistili, že jedeme v obvyklém obsazení.

Kdo vám připravuje lyže?
Máme perfektního servisáka Grega, který dělá lyže i Andreji Špornovi (slovinský lyžař, který skončil letos druhý v Kitzbühelu – pozn. red.). Oproti jiným firmám má nesrovnatelné podmínky, pracuje doslova na koleni, ale dělá stejné či možná ještě rychlejší lyže. Po této stránce je o kluky v rychlostních disciplínách fantasticky postaráno.

Podle posledních prognóz má největší šanci na úspěch z českých závodníků Ondřej Bank. Souhlasíte?
Formu mají všichni tři kluci velmi dobrou, na druhou stranu Bany je maximálně vyzrálý závodník. Skoro rok a půl kvůli zranění nelyžoval, proto je děsně hladový a mám také pocit, že to v hlavě má dobře poskládané. Přesně ví, jak jet, aby udělal co nejlepší výsledek. Je mu skoro třicet, zdobí ho obrovské zkušenosti, proto souhlasím, že má největší šance z našich kluků. Ale znovu opakuji, že dobrý výsledek může udělat kdokoliv z nich.

Letos se dere hodně vpřed také „vousatý troll“ Trejbal.
Chytl obrovskou formu od prvních svěťáků, tou dobou měl fazonu, kdy mohl zajet do pětky či sedmičky úplně bez problémů. Ne, že by nyní forma ustoupila, ale poslední dobou měl smůlu na špicary. Párkrát vypadl, přesto na mezičasech jezdil do desítky, takže má určitě velkou šanci na solidní výsledek.

A váš svěřenec Kryštof Krýzl před odletem do Kanady také bodoval ve Světovém poháru.
Dvakrát po sobě bodoval jak ve slalomu, tak v obřáku, takže má rovněž naději. Potřeboval se po zranění vylyžovat, dát se psychicky dohromady, což znamená hlavně se uklidnit. Hrozně moc spěchal, chtěl v každém závodu udělat výsledek, což ho svazovalo. Když teď několikrát bodoval, opět zjistil, že na velké výsledky má. V Kranjské Goře byl ve druhém kole obřáku jedenáctý, takže na olympiádě může jet v klidu.

Krýzl si v létě při pádu do U-rampy zlomil čtvrtý hrudní obratel a musel na operaci. Ta přišla asi v nejnevhodnější chvíli.
Na to, jak zranění vypadalo, je vůbec zázrak, že lyžuje, od podzimu jezdí svěťák, boduje a odjel na olympiádu ve velké formě.

Ale vynechal důležitou část předolympijského cyklu…
Museli jsme vynechat letní ledovcovou přípravu, neodjeli jsme s klukama do Chile, které je pro nás stěžejní pro kombinaci kvůli rychlostním disciplínám. Netrénovali jsme sjezd, super G, což samozřejmě cítíme. Nalyžovali jsme podstatně méně hodin, než potřebujeme.

Před rokem se Kryštof v tuto dobu blýskl jedenáctým místem v superkombinaci či osmým místem ve slalomu světového šampionátu. Jak je na tom letos?
Letos jsme jeli jedinou kombinaci ve Wengenu, kde byly dva tréninky sjezdu a v každém z nich se zlepšoval. Potřebuje si osahat dlouhé lyže, svoje schopnosti, co si může dovolit a co ne. Ve Wengenu zjistil, že na sjezdovce stojí tak, jak má. Teď už je to jen o tom, aby se ze svahu pustil takříkajíc po hlavě. Ve Whistleru jede přinejmenším tři tréninky sjezdu, osahá si trať i lyže a mohlo by to být dobré.

Co Kryštof na olympiádě pojede?
Pro nás je stěžejní kombinace, slalom a obří slalom. Pokud bude mít sílu a chuť, sjede si super G, ale uvidíme později.

Sjezd nepřipadá v úvahu?
Připadal by, pokud by se jel před kombinačním závodem, aby měl Kryštof možnost zkoušky tratě. Jenže přijde na řadu až po kombinaci, což pro nás nemá význam.

Největší šanci na úspěch má v kombinaci?
To nejspíš ano, na druhou stranu poslední výsledky ukázaly jeho formu i ve slalomu a v obřáku. Opravdu může v každé disciplíně udělat cokoliv. V kombinaci je pro něj důležité sjet slušným způsobem sjezd. Potom slalom napálit a uvidíme. (smích)

S jakým výsledkem bude spokojený jeho trenér?
Budu rád za umístění do patnáctky, pokud se vejde mezi prvních deset, bude to fantastické. Je mi jedno, v jaké disciplíně.

Máte tip na závodníka, který ovládne alpské lyžování ve Vancouveru?
To je složité, ale takovým černým koněm může být Silvain Zurbriggen. Nenápadný Švýcar, kterému se poslední dva roky daří v kombinaci, byl na bedně i ve slalomu. Myslím si, že pobere nějakou medaili. Jinak vsadím na osvědčená jména jako Didier Cuche nebo Bode Miller, který je vždy schopný jet fantasticky.

S kolika medailemi se vrátí početná česká výprava?
Doufám, že přivezeme rekordní sbírku díky Martině Sáblíkové, která má podle mě neuvěřitelnou šanci získat nejednu medaili. Potom máme spoustu závodníků, kteří mají reálnou naději na cenný kov, ale klidně se stane, že ho nezískají. Věřím ve čtyři medaile.

Na co si najdete ve Vancouveru čas?
Uvidíme, jestli nějaký bude. Samozřejmě chci vidět hokejisty, což je sen asi každého Čecha. Nebráním se však jakémukoli sportu, protože atmosféra olympiády je úžasná. I netradiční klání, na které se normálně nedostanu, bude zážitkem. Ve Whistleru jsou s námi ještě běžkaři, biatlonisté či skokani, záleží jen, kam se dostaneme. Do Vancouveru jedeme hodinu autem, jestli bude prostor, čas i chuť, rádi se na něco mrkneme. Primárně jsme ovšem přijeli pracovat. (úsměv)

Na slavnostní zahájení se chystáte?
Rád se podívám, ale ve Whistleru už probíhají tréninky sjezdu, takže to bude dost složité. Jen práce okolo už je časově strašně náročná. Musíme ze šesti kamer stahovat videa, sekat je, aby šla za sebou a mohli jsme je využít.

Je účast na olympiádě také pro trenéra vrcholem kariéry?
Stoprocentně. A to pro každého sportovce, protože je jednou za čtyři roky. Jde sice o klišé, ale je to tak. Síly se upínají jenom k Hrám a úspěch na nich je ceněný ze všeho nejvíc. Mistrovství světa se koná jednou za dva roky, ale olympiáda je prostě olympiáda. To je bez debat. (smích)

Petr Lajkeb
Narodil se 13. dubna 1977 v Brně.
Získal titul Ph.D. na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde také vyučoval.
Dříve lyžoval a na vrcholové úrovní dělal atletiku.
Je osobním trenérem českého lyžaře Kryštofa Krýzla.
S manželkou Sabinou má dcery Terezu a Zuzanu.

Autor: Jaroslav Kára

11.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stříhání keřů. Ilustrační foto.

Větve chytají do pasti řidiče i chodce. Majitelé je odstraní až po výzvě

Mladý hokejista brněnské Komety Martin Nečas.

Dobří holubi se vracejí. Martin Nečas míří zpět do Komety

Přehradu zamkl vedoucí lodní dopravy zlatým klíčem. Plavební sezona skončila

Brno /FOTOGALERIE/- Naposledy pro letošní rok se v neděli v podvečer svezli lidé na lodích brněnského dopravního podniku na Brněnské přehradě. Jednasedmdesátá plavební sezona skončila. Přehradu pro lodě symbolicky zamkli zlatým klíčem.

AKTUALIZOVÁNO

Jasno bylo už v poločase. Zbrojovka jede z Plzně bez bodu

Plzeň, Brno – Vyslechl si sice potlesk a skandování fanoušků, jenže ne z úst těch brněnských. Nového trenéra Zbrojovky Romana Pivarníka vřele přivítali příznivci Plzně, kterou ještě v minulé sezoně vedl. Návrat do známých míst se mu ale nepovedl. Brno v jedenáctém prvoligovém kole prohrálo na hřišti vedoucího týmu tabulky 0:3 a je dál předposlední. „Po fotbalové stránce se Plzni nemůžeme rovnat, ale chtěli jsme ji víc potrápit,“ posteskl si Pivarník.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhodla oblíbenost. Kroužky vynesly do sněmovny bývalého hejtmana i primátora

Jižní Morava – Lékařský titul i všeobecná oblíbenost zamíchaly s pořadím nových poslanců, kteří ve sněmovně usednou. Možnosti zvolit konkrétního člověka pomocí kroužkování využila třeba Zdena Holomková z Březiny na Brněnsku. „U voleb jsem zakroužkovala kandidáta, kterého osobně znám. Vím, že pro naši obec dělá hodně a zaslouží si to,“ vysvětlila.

Výstřely, řev fanoušků Komety a sirény. V Brně zazněla nejhlasitější symfonie

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vstup pouze na vlastní nebezpečí a se špunty v uších. Takové doporučení dostaly stovky lidí, které se v sobotu večer vydaly na brněnské výstaviště. Zazněla tam nejhlasitější skladba světa, Symfonie sirén. Dílo poprvé představil jeho tvůrce Arsenij Avraamov v roce 1922 v ázerbajdžánském Baku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení