Letošní výsledky mu však před nadcházejícím víkendem dávají z českých závodníků největší naději na slušné umístění. „V Brně jsem měl vždy relativně smůlu. Letos ale vše funguje výborně, takže věřím v dobrý závod,“ prohlásil Abraham, který zatím na dva roky staré netovární Ducati v šampionátu urval dvacet bodů a patří mu devatenáctá pozice.

Vedle zástupce v nejsilnější kubatuře se od pátku, kdy startují tréninky, do neděle představí další dva jihomoravští závodníci, kteří obsadí zbylé dvě třídy v elitním seriálu. V Moto2 dostal na divokou kartu šanci ještě do minulého roku stálý jezdec mistrovství světa Karel Hanika, v nejslabší kategorii Moto3 načíná už devátou sezonu v šampionátu Jakub Kornfeil. „Jemu osobně z Čechů věřím nejvíc. Sice se na Mahindře trápí, ale v Brně vždy zabojuje. Na rozdíl od ostatních zvládá okolní tlaky při domácím závodě bez problémů,“ přemítal Václav Svoboda, televizní komentátor a motoristický expert.

JetSurf exhibiceKdo chce vidět, jak se motocyklová esa poperou se surfovými prkny poháněnými spalovacím motorem, neměl by si nechat ujít dnešní exhibici na Brněnské přehradě. Od jedenácti hodin dopoledne se v Rakovecké zátoce vedle českých zástupců Jakuba Kornfeila a Karla Abrahama předvedou třeba Thomas Lüthi nebo Mattia Pasini. „Možná dorazí i Valentino Rossi, jemuž jsme nedávno jedno prkno darovali,“ zve Kornfeil, který je na JetSurfu nejlepší na světě.

Kornfeil také asi jako jediný z českých závodníků vyhlíží déšť. Jen ten může smazat rozdíly v technice a poslat ho na přední pozice. „Sezona je zatím tragická. Za kariéru si nepamatuju, kdy bych měl po devíti dílech jen pět bodů. Musím jet, na co mám. Bohužel motorka nejede při nižších otáčkách. I když vše ostatní funguje, tohle je velký hendikep. Pořád jsem však nejlepší jezdec na Mahindře,“ popisoval čtyřiadvacetiletý pilot z Rohatce na Hodonínsku, který loni v Brně bral skvělé šesté místo.

Zatímco Kornfeil ze svých sedmi startů na Masarykově okruhu stanul šestkrát v elitní desítce, Abraham z deseti pokusů pětkrát neviděl cíl a nejlépe skončil devátý. Na domácí trať, kterou má za barákem, se vrací po roční pauze, kterou strávil mezi superbiky. „Nějakou dobu jsem tu nejel. Uvidíme v pátek, jak na tom budu. Po roce jsem se vrátil do známého prostředí seriálu, který mi nejvíc vyhovuje. Jako každý závod se porvu o body, top ten by znamenala strašně super výsledek. Když se kouknu do startovní listiny, vlastně na desítku nemám mít ani nárok. Muselo by se sejít hodně věcí,“ usmíval se sedmadvacetiletý Abraham, který na konci června v nizozemském Assenu skončil sedmý.

Od třetího do party Haniky lidé moc nevědí, co očekávat. Letos se účastní vytrvalostního šampionátu na superbiku, v Brně si odbude premiéru na stroji Moto2. „Na nové motorce jsem seděl jen dva dny při testech. To je oproti ostatním dost málo. Kubatura je hodně vyrovnaná a v Brně jsem ztrácel zhruba dvě a půl vteřiny na nejlepší. Snad budu postupně zrychlovat. Moto2 jezdí asi třicet závodníků a uvítám, když zajedu do dvacítky. Patnáctka už je z mé strany hodně optimistická,“ líčil jedenadvacetiletý Hanika.