S aktivním sportem už před více než čtyřiceti lety skončila. Teď si její kariéru mohou lidé připomenout dokumentem režisérky Olgy Sommerové Věra 68, který Čáslavská v úterý večer představila v klubu Šelepka. „Do Brna jezdím hrozně ráda. Dokonce mi dřív lidé říkali, že mám moravský akcent," povídala rodačka z Prahy pro Deník Rovnost.

Jak jste si užila roli herečky?

Ve filmu nehraju. Jsem jen sama sebou. Kdybych měla něco předstírat nebo přehrávat, nebyl by snímek o mně. Přesto mě Olga udělala lepší, krásnější a chytřejší, než doopravdy jsem.

Nic jste si dopředu nechystaly?

Vše bylo spontánní, nedělaly jsme žádné zkoušky, vždy jsme natáčely naostro. A to je nejlepší. Jen závěrečnou scénu, kdy tančím ve sněhu, jsme opakovaly asi třikrát. Nevadilo mi to, naopak bych to všem doporučila. Od té doby mě totiž nebolí kotníky.

Mluvila jste režisérce do její práce?

Postupně jsem viděla kratší sekvence, ale nezasahovala jsem jí do toho. Olga je vynikající profesionálka. Jen jsem ji prosila, aby do snímku zařadila i záběry s Emilem Zátopkem. Měly jsme toho totiž za dva roky tolik natočeného, že by se jí tam nevešel. Žádné další požadavky jsem neměla. (úsměv)

Proč vám na něm tak záleželo?

Je to sportovní legenda, navíc byl nesmírně chytrý a měl vždy pod čepicí. Pamatuju si na strašně moc zábavných historek, které jsem s ním zažila.

Například?

Ohromně šetřil s časem, a proto měl vždy výborné nápady. Třeba říkal, že když se jde sprchovat, obleče si na ruce ponožky. Těmi se vydrbal, byl čistý a zároveň měl vypráno. (smích)

Kdo a proč přišel s nápadem natočit o vás dokument?

Chtěla jsem rekviem. Místo toho vznikl film. Přesto myslím, že je docela povedený. Ale vždy při něm i trochu trpím. Uroním slzy, když vidím záběry z Václaváku a tanky. Rok 1968 mě vždycky dojme.

Vychází z toho i název Věra 68?

Začaly jsme s natáčením, když mi bylo právě 68 let. Ještě důležitější ale bylo, že toto číslo hraje nejen v mém životě strašně důležitou roli. Jde o osmašedesátý rok minulého století, kdy Československo zažilo sovětskou okupaci a já olympiádu v Mexiku. Navíc když ještě tyto cifry obrátíte vzhůru nohama, vznikne z toho číslo 89, které mi zase připomíná listopadovou sametovou revoluci.

V Mexiku jste v osmašedesátém porazila i ruské konkurentky. Brala jste to jako odplatu?

Těchto zlatých medailí si cením ze všeho nejvíc. Hodně jsem stála o to, aby československá vlajka vlála nad sovětskou a hrála naše hymna. Navíc soupeřky přijely do dějiště olympiády už o tři týdny dřív, takže měly přede mnou velkou výhodu v podobě aklimatizace.

Jaké jste měla vztahy s Ruskami?

Poprvé jsme se potkaly na chodbě. Minuly jsme se a bylo na nich vidět, že jsou zmatené. Od svých bafuňářů dostávaly nalejvárnu, že jsem kontrarevolucionář a usiluju o konec světa. Věřily tomu, nebylo možné je přesvědčit. Jediné, kdo mě vnímaly, byly Bulharky, Rumunky a Polky. Otevřeně jsme si ale mohly vyprávět leda ve sprchách.

Máte tedy na rok 1968 i hezké vzpomínky díky čtyřem zlatým medailím?

Ze sportovního pohledu ano. Ale jinak není moc na co vzpomínat. Bylo nesmírně smutné, když do země vtrhly tanky. Navíc nejsem jediná, kdo vyznává číslo 68. Jaromír Jágr ho nosí na dresu a moc dobře ví proč.

Setkala jste se s ním?

Osobně zatím ještě ne.

Přejete si ho poznat?

Určitě se ještě potkáme, než vyletím komínem. (úsměv) K hokeji mám blízko. Na vysoké škole jsem z něj dělala zápočet. Mám z toho hezkou fotku, jak jedu na branku a kolenní chrániče mám komicky otočené dozadu. (smích) Až se s ním uvidím, určitě mu ji ukážu.

Jágr je už nyní česká hokejová legenda, ani na vás po více než čtyřiceti letech lidé nezapomněli. Těší vás to?

Toto moc neřeším. Jak říkávám: Sláva polní tráva… Od té doby, co jsem viděla zničené Japonsko po vlně tsunami, mám úplně jiný pohled na svět. Přehodnotila jsem svoje životní hodnoty.

Co vám je změnilo?

Viděla jsem zpustošenou zemi, děti, které zůstaly bez nikoho i střechy nad hlavou. To pak člověk získá jiný pohled na události, které se i jemu přihodily…

Vašeho syna v roce 1993 odsoudili za údajné zabití bývalého manžela a atleta Josefa Odložila. Osvobodila ho až prezidentská milost. Se situací jste se dlouho nevyrovnala, izolovala jste se od společnosti. Kde jste vzala sílu a jak se vám podařilo překonat toto složité životní období?

Když se situace vezme z jiných úhlů pohledů, všichni jsme měli nebo máme nějaké trable. Každý z nás si prošel neúspěchy. Pro mě šlo o cestu, která se v té chvíli jen hodně klikatila a člověk to musel překonat. A sílu? To ani nevím…

Pomohla právě třeba i zmiňovaná návštěva Japonska?

Asi ano. Poté berete všechno jen jako malichernosti, které se dají zvládnout. V životě jsem měla hodně štěstí, byl ke mně přívětivý. Dostala jsem novou sílu zvednout hlavu a jít dál. Za zázrak považuji, že jsem se dokázala vrátit mezi kamarády a olympioniky. To je pro mě nejcennější životní medaile.

I v sedmdesáti letech jste pružná jako za mlada. Ve filmu jste na závěr udělala gymnastický provaz. Jak se udržujete ve formě?

Teď už všechno nezacvičím. Moc se neprotahuju, ale zůstala mi flexibilita. Jsem rozhodnutá dát si od Nového roku předsevzetí, že budu denně cvičit aspoň deset minut. Klidně vleže v posteli, stačí se jen trochu hýbat. Do roka a do dne se vrátím a budu jako Twiggy (přezdívka Leslie Hornbyové, jedné z prvních hubených modelek 
– pozn. red.).

HEREČKA ČÁSLAVSKÁ

„Dlouho jsem plánovala, že na závěr filmu vezmu Věru do staré tělocvičny s nářadím a tam předvede poslední tanec. Stále to ale odkládala a nakonec říkala, že chce tancovat v kuchyni. A pak najednou spontánně pokračovala i venku ve sněhu. Nejvíc jsem se ale vyděsila, když udělala provaz. Měla jsem hrozný strach, že si ublíží."

režisérka dokumentu Věra 68 Olga Sommerová