V repríze loňského finále prohrává Volejbal Brno 1:3 na zápasy a musí vyhrát, jinak mu končí sezona. „Musíme tomu stoprocentně věřit a hrát bez zábran. Z herních činností potřebujeme, aby nám vyšel servis a dostat domácí v obraně pod tlak,“ hledá recept jedenatřicetileté libero.

Vyrazit na utkání den dopředu je klasický model brněnské přípravy?
Je to tak. Děláme maximum pro úspěch, ke všem důležitým zápasům a pravidelně v play-off jezdíme den dopředu, abychom se připravili a byli odpočatí.

Jak trávíte společný večer před zápasem?
Program je daný, samozřejmě spolu jíme, ale máme i čas na společnou poradu a teoretickou přípravu. Potom každý dostane dostatek času, aby se připravil individuálně. Všichni jsme stoprocentně nachystaní na utkání, nemáme žádnou zátěž.

Na pokoji tradičně bydlíte se Zdeňkem Haníkem, probíráte před utkáním jen volejbal?
Určitě se dostane i na něco jiného. Probíráme zápas, řekneme si důležité věci, ale nejde v tom být pořád. Je dobré si od volejbalu chvilku psychicky odpočinout, takže vedeme i normální debaty. Psychická námaha bývá někdy větší než fyzická.

Psychika sehraje roli v pátém utkání, doléhá na vás tíha okamžiku, když čelíte vyřazení?
Myslím si, že pro tým je to zápas jako každý jiný. Řekli jsme si, že do každého jdeme naplno, snažíme se hrát bez zábran a závazků, což ukázaly i dva duely v Brně. Dokázali jsme se odvázat a Liberec jsme v prvním utkání určitě dostali od sebe. Ve druhém se nám to až tak výsledkově nepovedlo, ale nejsme nijak svázaní.

V Brně jste vyhráli 3:1 a v pondělí prohráli 2:3. Víte, od čeho se odpíchnout?
Určitě nám utkání dokázala, že Liberec je sice silný soupeř, ale dá se porazit. V pondělí nám to uteklo o kousek a Liberec je velmi rád, že zápas urval. Cítí, že to s námi nemá lehké.

Liberec má šanci sérii ukončit v domácím prostředí, může vám to přinést výhodu?
Myslím si, že to pro něj může být svazující, což se ukázalo už v loňské finálové sérii, kdy v pátém zápase u nich Liberec nehrál v pohodě, hráči byli svázaní. Podle mě cítí, že teď musí uspět. Pokud se série vrátí k nám, jsem přesvědčený, že předvedeme stejný výkon jako v prvním utkání v Brně.