„Brali jsme souboj sportovně, jsme velcí kamarádi, oba z Plzně. Na mé účasti má velkou zásluhu, i když v závodech jsme si nic nedarovali," povídal Cink, který letos ovládl dva závody Světového poháru v kategorii do 23 let. V české mužské nominaci do Londýna pro cross country horských kol doplnil Jaroslava Kulhavého a Jana Škarnitzla.

Jak Milan Spěšný vzal, že jste ho připravil o splnění olympijského snu?

Strašně bych mu přál, aby do Londýna jel, ale on mi už na začátku říkal, že by mu nevadilo, kdybych se tam dostal. Bude mi přát a bude na mě hrdý.

Předává vám nějaké rady, i když jste ho porazil?

K nominačním závodům mi nic neříkal, po rozhodujícím v Teplicích mi jen pogratuloval v cíli. Moc jsme se po něm nebavili, byl smutný, přece jen šlo o jeho poslední šanci na olympiádu. Já byl naopak šťastný.

S čím vyhlížíte Londýn?

Jedu tam hlavně sbírat zkušenosti, nic se ode mě nečeká, od toho máme Jardu Kulhavého. Mohu jedině překvapit. Pro mě byla priorita se na hry dostat, tím jsem si splnil cíl. Jedu si vyzkoušet atmosféru závodu, abych třeba za čtyři roky na další olym-piádě usiloval o jiný výsledek. Chci být do pětadvacátého místa, to pro mě bude krásný výsledek. Hlavně chci závod dokončit bez ztráty kola.

Kdy jste začal přemýšlet nad premiérovou účastí na hrách?

Když ještě vedl reprezentaci trenér Jan Slavíček, nominoval mě na olympiádu na základě jednoho výsledku z Nového Města na Moravě. Byl jsem rád, ale pak jsem si četl komentáře, že přece nemůžu jet na hry po jednom druhém místě v závodu do 23 let. Nový kouč Viktor Zapletal ovšem udělal nová kritéria, férová. Začal jsem přemýšlet nad šancí, ale nevěřil jsem si. Nakonec to šlo poměrně hladce, měly rozhodnout tři závody a já jsem si účast zajistil už s předstihem.

Co pro vás znamená role olympionika?

Je to ještě daleko, ale až se bude olympiáda blížit, patrně na mě lehne nervozita. Jsem rád, že jsem se na hry dostal už v mladém věku, i Jarda Kulhavý říkal, že je to pro mě dobře. Nasbírám zkušenosti a zase se někam posunu.

Předpokládám, že s jednou účastí na olympijských hrách spokojený nebudete…

Doufám, že jsem nastartoval éru a dostanu se i na další. Kolu se chci věnovat a něco bych rád dokázal. Mistrov-ství světa a olympiáda jsou největší akce, jaké mohou být, a chci si z nich přivézt medaile. Další hry pro mě znamenají cíl do budoucna.

Jak moc vám pomáhá hvězda světového cross country Jaroslav Kulhavý?

Jsme průběžně v kontaktu, řešíme spolu i ostatní věci, v současnosti přestup do jiného týmu. Jarda je můj vzor, chci jít jeho cestou. Už něco dokázal, vyhrál mistrovství světa i Světový pohár, jednou bych na něj rád navázal.

Přetahují se o vás zájemci?

Týmů o mě stojí docela dost, někoho si musím vybrat, i když v sezoně je to složité. Chci se teď připravit na důležité závody a neřešit jiné věci, někdy mě i otravuje, že nemám čas na trénink. Musím to ovšem zvládnout.

Ondřej Cink

Merida Biking Team už se smiřuje, že Brno opustíte?

S týmem jsem se bavil a je s mým odchodem smířený. Česká Merida mě chce protlačit do světové Meridy Multivanu. Je to jako z farmy do prvního týmu. Zájem je o mě velký a v Brně proti tomu nic nemají. Chtějí mě vidět i v zahraniční stáji jezdit na Meridě. Navíc Brno se specializuje na závodníky do třiadvaceti let, v této kategorii příští rok končím. Chci se posunout do velké cyklistiky.

Podle čeho si vyberete nový tým?

Určím si sám, kam půjdu. Zvolím si podle toho, kde se mi bude líbit, kde dostanu víc peněz, podle podmínek v týmu. Hlavně chci žít nadále doma, Česko bych neměnil. Vedle německého Multivanu se ozval také tým z Nizozemska a také české, ale já budu řešit spíš zahraničí. To je jediná cesta, jak být dobrý a prosadit se ve špičce.

Co vás přilákalo k horským kolům?

Jako malý jsem hrál fotbal, který mi ale moc nešel, věnoval jsem se mu, abych něco dělal. S kolem jsem začal až okolo dvanácti třinácti s kamarády. Blbli jsme po lese, skákali, jezdili různé sjezdy. Strašně mě bavilo poměřovat se s kamarády na vesnici. Ve Stupně si nás všiml Jaroslav Ryba, vzal nás na první závody na amatérskou plzeňskou ligu a začalo mě to fakt bavit. Kolo mě táhlo, takže jsem sekl s fotbalem. Přes České poháry jsem se dostal až k titulu mistra republiky v juniorech. Díky tomu jsem šel do Meridy, kde ze mě vychovali takového závodníka.

Když jste na kole skákali a hltali sjezdy, neuvažoval jste o fourcrossu či downhillu?

Fourcross je pro jiné povahy, než jsem já. Líbí se mi dívat se na jejich závody, ale mám raději horská kola, kde si člověk sáhne až na dno sil. Kolo je moje vášeň.

K cyklistice patří i bolestivé pády. Jaké s nimi máte zkušenosti?

Žádné velké jsem naštěstí neměl, to musím zaklepat. I když na začátku letošní sezony jsem zažil ošklivé pády na Kypru. Teprve jsem se srovnával s kolem po zimě a závodní tempo je přece jen jiné. Jezdil jsem vpředu a neustál jsem pár sjezdů. Bolelo to dost, postupně jsem to však rozjezdil. Ve sjezdech neblázním, jezdím na jistotu, a proto trochu ztrácím. Asi se bojím, aby se mi něco nestalo. V brutálních sjezdech nejezdím hranu, protože chci na olympiádě opravdu startovat.

Ve sjezdech vidíte svoje největší nedostatky?

V technice mám oproti světové špičce opravdu rezervy. Taky jde o mou hlavu, mám po těch pádech blok, bojím se to z kopce rychle poslat. Nevím, jak na něj, možná jezdit, trénovat a nebát se. Umím jezdit rychle, ale raději jedu pomaleji, aby se něco nestalo. Nemám hlavu na to, abych to ze sjezdů posílal, i když to potřebuji, pokud chci konkurovat nejlepším. Elitní bikeři jezdí ve sjezdech skvěle. Doufám, že se to taky naučím.

Takže rychlost ve sjezdech vám nepřináší nejpříjemnější pocity?

Jezdíme v rychlých sjezdech v lese klidně i padesát kilometrů v hodině, z čehož pak jsou ošklivé pády. Při běžných sjezdech se rychlosti nebojím, moc se stát nemůže, ale třeba na posledním Světovém poháru v La Bresse jsme sjížděli dolů po skále, kameny od bahna klouzaly. Kopce byly prudké a nebezpečné.

Ve francouzském La Bresse jste vezl trikot pro vedoucího muže Světového poháru do 23 let. Jak si letos užíváte roli favorita?

Ostatní závodníci už ze mě mají respekt, podřizují se mi v závodě, jedou podle mě a čekají, co udělám, když se jim dobře nejede. Hlídají si mě. To je super pocit.

Určujete taktiku v závodě i podle formy soupeřů?

Už poznám, jak na tom jsou. Vytipuju si třeba v jednom kole, kde ztrácí a kde jsou slabší. Třeba v Novém Městě jsem jel s Nizozemcem, který byl opravdu slabší v kopcích, takže jsem je jezdil na šrot. Jenže měl zase lepší sjezdy, kde mě dojížděl. Dokážu si otipovat, komu to v kopci netáhne, kdo láme těžký převod. Lze vypozorovat, kde nastoupit. Ovšem já jsem typ závodníka, který na nic nečeká. Když se mi jede dobře, prostě jedu a neohlížím se. Buď to dám, nebo ne. (úsměv)