Střelci domácí Komety se v nové sezoně opět perou se změnou v pravidlech. „Ale tentokrát jsou objektivnější,“ těší manažera Komety Josefa Macháta.

Z kvalifikace nadále postupuje do finále šest nejlepších střelců, nově však postupně po pěti ranách odpadává vždy nejhorší závodník, v případě shodného výsledku končí střelec s horším nástřelem z kvalifikace. Vítěz závodu v trapu tak ve finále vypálí 50 ran, ve skeetu dokonce 60. „Dřív jsme stříleli jen na patnáct terčů, teď máme možnost napravit nějakou chybu. Je to i zábavnější pro diváky,“ porovnává Lipták.

Větší počet terčů ovšem zvýšil i fyzickou náročnost závodů. „Na kondici záleží. Je to rychlejší, není čas na oddych,“ potvrzuje Lipták.

I proto Kometa vyhledala pomoc kondičního kouče, který do její přípravy vnáší také netradiční prvky. Na tréninku se jim objevila například gymnastická obruč. „Pilujeme rotace, reflexy, to se nám neztratí,“ usmívá se skeetař Jakub Tomeček. „Nejsme úplné knedle, i když na to nevypadáme. Snažím se vytížení ze závodu nasimulovat na tréninku, pak poznám, co mi v kondici schází,“ dodává Lipták, vítěz klání v trapu z let 2015 a 2016.

Brněnské memoriály poslouží střelcům i jako nominační závody na mistrovství Evropy v Baku na přelomu července a srpna a mistrovství světa v Moskvě o měsíc později. I proto přijedou závodníci z osmnácti zemí a účast atakuje rekordní počet z roku 2003. „Zájem neustále roste. Můžeme si dovolit přijmout už jen tolik střelců, kolik nám dovolí propustnost střelnice, což je 126 účastníků na disciplínu,“ vysvětluje Machát.

Zlatá elita v Brně
Josip Glasnovič (Chorvatsko) – olympijský vítěz v trapu z Ria de Janeiro 2016
Giovanni Černogoraz (Chorvatsko) – olympijský vítěz v trapu z Londýna 2012
David Kostelecký (Česká republika) – rodák z Brna a olympijský vítěz v trapu z Pekingu 2008