VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lodní sporty Brno rodí medailisty desítky let

Brno - Oddíl, za který závodí kanoisté, veslaři i jachtaři, dlouhodobě vychovává české talenty. Ti však později utíkají do hlavního města.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Z PŘEHRADY AŽ NA OLYMPIÁDU. Na řece Svratce začínalo kariéru mnoho známých vodáků, například veslařka Miroslava Knapková nebo kajakář Pavel Holubář.Foto: DENÍK

Šplouchající voda, lodě různých velikostí, možnost zdravého pohybu, posezení se stejně založenými přáteli. To vše pojí vodáky, veselou kopu lidí, která neodmyslitelně patří k Brněnské přehradě a řece Svratce. Profesionální i rekreační veslaře, jachtaře a kanoisty už přes čtyřicet let sdružuje oddíl TJ Lodní sporty Brno.

„Kanoistika je vynikající všestranný sport. Nespočívá jen ve stereotypním trénování v lodi, běhá se třeba v terénu. Kanoisté mají vypracované postavy, tento sport posiluje kardiosystém. Po tréninku můžete s kamarády posedět na pivku,“ láká Zdeněk Janeček z oddílu rychlostní kanoistiky Lodních sportů Brno, která má v současnosti zaregistrovaných přes čtyřicet členů. „Také veslování je jeden z nejzdravějších sportů. Navíc jste v přírodě, nezatěžujete páteř ani klouby,“ přidává se Miroslav Možný, sekretář veslařského oddílu lodních sportů.

Brněnský klub pečuje už po desetiletí o české naděje. Vždyť na brněnských tocích začínala třeba hvězdná veslařka Miroslava Knapková nebo kajakář Pavel Holubář, účastník her v Sydney. „Bohužel nám závodníci odcházejí do Prahy, tamějším klubům jen těžko můžeme konkurovat,“ posteskne si Možný. Brněnští kanoisté jsou na tom velmi podobně. „Přirovnal bych to k fotbalu. Pražské kluby nabízí lepší podmínky. Členům navíc hradí výbavu i soustředění. Ti pak mají blíž také k reprezentaci,“ podotýká Janeček.

Více než dvě stovky brněnských veslařů a jachtařů letos musí sledovat, jak jim ubývá „životadárná“ voda brněnské přehrady. „Kvůli boji proti sinicím už vodohospodáři snížili hladinu asi o tři metry, o další čtyři klesne v červnu. Vodní plocha přehrady se smrskne na třetinu. Nikdo neví, kde se mohou utvořit mělčiny,“ upozorňuje Možný.

Klub už musel kvůli vypouštění přehrady přesunout tradiční Brněnskou regatu do Račic, veslaři však stále mohou trénovat bez větších omezení. „Akorát to mají dále do vody. Ale jsou to od přírody silní jedinci, poradí si,“ směje se Možný. Kanoisté podobné problémy s přehradou neřeší, protože trénují na řece Svratce.„To nás tolik nezatěžuje. Akorát když vypouštějí tolik vody, těžko se na lodi udržuje stabilita. Potřebujeme klidnou hladinu,“ objasňuje Janeček.

Kanoistický oddíl se v současnosti věnuje i dračím lodím, které jsou po celém světě velmi oblíbené. „Je to sranda. Třeba Martin Doktor říkal, že si zdaleka neužil svůj individuální titul mistra světa tak jako vítězství s dalšími dvaceti pádlujícími na dračích lodích,“ vzpomene si Janeček.
Díky nim se teď v loděnici střídají stovky lidí týdně. „Dračí lodě jsou jedním ze směrů, kterým se chceme ubírat. A chceme využít přívalu lidí, abychom je nalákali na rychlostní kanoistiku, která je přece jen jako olympijský sport prestižnější,“ uznává Janeček.

O kráse kanoistiky ví své i Josef Tupý, který v dubnu roku 1949 spoluzakládal Moravskou Slavii. Klub o necelých dvacet let později, v polovině šedesátých let, přešel pod Lodní sporty Brno. „Pamatuju, že jsme si lodě vyráběli na koleně v loděnici,“ vzpomíná na těžké začátky.
Brněnské loděnice žijí čilým životem i po šedesáti letech. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit…

Po konci kariéry chci zpět, sní Knapková

ROZHOVOR - Veslování se začala věnovat pozdě. Až v devatenácti letech. Přesto je z ní momentálně suverenně nejlepší česká reprezentantka.

Miroslava Knapková v současnosti závodí za pražskou Slavii. První tempa si ale zkusila před devíti lety na hladině Brněnské přehrady.


Jako mladá jste dlouho dělala atletiku. Proč jste s ní skončila?
Už mě nebavila. Byla jsem v pubertě, tak možná i proto.

Vaše volba padla na veslování. Není to příliš rozšířený sport…
Právě proto. Chtěla jsem zkusit něco netradičního. Navíc oba moji rodiče dříve veslovali. Od nich jsem věděla, že se kolem toho točí super lidi. Po roce nicnedělání jsem si to zkusila a hned mě to chytlo.

Veslo jste pravidelně začala smáčet na Brněnské přehradě. Jaké na to máte vzpomínky?
Bylo to super. Prostě skvělý. Vzpomínám na to ráda a jen a jen v dobrým. Od začátku mě to strašně bavilo. Dokonce se někteří divili, že mě to tak chytlo (směje se).

Pak jste ale zamířila do Prahy…
Jen kvůli studiu. Potom už jsem tam zůstala, protože podmínky jsou tam přece jen nejlepší.

Když je porovnáte v České republice a v zahraničí, jak si stojíme?
Za posledních pár let tu úroveň hodně stoupla. Je to vidět. Když jsem se dívala jako malá na olympiádu, byl tam jen jeden veslař. Loni v Pekingu nás tam bylo už přes patnáct. Určitě to pomůže propagaci tohoto sportu, takže se nebojím o jeho budoucnost

Přehrada se postupně vypouští. Půjde na ní trénovat?
Nedávno jsem jela kolem a ještě to šlo. Jinak by veslaři museli jít na Svratku. Tam to ale není úplně ideální. Záleží, jak moc klesne hladina. Taky doufám, že se jim to podaří vyčistit. Bývala tam hromada lidí, ale ti postupně mizí. Je to škoda.

Je vám teprve osmadvacet. Kariéru máte ještě před sebou. Přesto, neplánujete se po jejím konci vrátit a předat své zkušenosti mladší generaci?
Určitě. Ráda bych. Mám ale přítele z Liberce, tak se spolu dohadujeme, kde nakonec zakotvíme (usmívá se). On prosazuje Liberec, já Brno. Rozhodně mě to táhne zpět. Narodila jsem se tady, vyrůstala a a mám to tu ráda.

Založil oddíl a musel bojovat s pražskou averzí

Šedesáté narozeniny dnes slaví brněnská kanoistika. U kořenů oddílu, který je nyní součástí klubu Lodních sportů Brno, stál na konci čtyřicátých let minulého století Josef Tupý. Brněnský rodák se může pyšnit tím, že patří mezi poslední žijící zakladatele jednoho z nejstarších českých vodáckých oddílů. Ten vychovává mladé talenty už od roku 1949. „Svazáci nás vyzvali, abychom nechali skautingu. My jsme to odmítli, a tak nás zakázali. Proto jsme založili oddíl kanoistiky při Moravské Slavii,“ vysvětluje Tupý kuriózní začátek šedesátileté éry brněnského kanoistického oddílu.

Družstvo složené ze začátku převážně z dorostenců začalo sbírat úspěch za úspěchem. Mezi závodníky byl i dnes už sedmasedmdesátiletý pamětník. „Všechno jsme si zařizovali sami. Spolu se mnou jezdily budoucí legendy kanoistiky jako Jarda Nejezchleb nebo Albert Sklenář. Kam jsme přijeli, tam jsme vyhrávali,“ je stále hrdý na výkony brněnských odchovanců Tupý. Časem se oddíl přejmenoval na Královopolskou a v šedesátých letech se spojil s kanoisty a jachtaři pod hlavičkou Lodních sportů Brno.
Přestože na jihu Moravy trénoval výkvět československé kanoistiky, na mistrovství světa a olympiády jezdili jiní. „My, Brňáci, jsme byli stále utiskovaní. Opravdu, nekecám. I se Slovákama jsme proti Pražákům brojili,“ vzpomíná si na obrovskou rivalitu. „Poráželi jsme je, ale do ciziny jezdili oni. Prostě proto, že jsou z hlavního města,“ smutně konstatuje Tupý.

O nominacích na závody totiž rozhodovala trenérská rada, která je více prosazovala. „Byl to boj mezi Prahou a zbytkem republiky. Venkovan musel být moc dobrý, aby zůstal v reprezentaci,“ popisuje napjaté vztahy. „Například za námi do Brna přijel státní trenér, protože pražský tisk kritizoval, že jsme porazili olympijského vítěze Felixe Kudrnu, a přitom nejsme v nároďáku,“ už se jen usměje Tupý, podle kterého averze trvá i nadále. Přesto někteří brněnští vodáci dobrovolně odcházeli do armádního oddílu Dukly Praha.

„Byli rádi, že tam mohli jít. Nabízeli jim tam totiž perfektní podmínky oproti našemu amatérskému životu,“ vysvětluje Tupý. „I mě po vojně lákali, abych tam šel. Já jsem ale spěchal domů,“ vysvětluje svoje důvody láskou k domovu. Libovůlí režimu v tehdejším Československu musel skončit s aktivní kariérou i Tupý, který se nyní živí jako nožíř. „Uprostřed závodů jsem dostal telegram, abych přijel do Brna. Začala mi totiž svépomocná družstevní výstavba,“ s dojetím vzpomíná na ukončení kariéry. „Stihl jsem se jen omluvit parťákovi. Ještě dnes mě to trápí. Soupeři, co jsme je mnohdy suverénně poráželi, byli v budoucnu mistry světa,“ zasní se.

Slavní členové klubu
- Miroslava Knapková, 28 let. Nejzářivější kamínek z brněnské veslařské líhně. Odchovankyně Lodních sportů v současnosti závodí za Slavii Praha. Bývalá atletka už má doma dvě stříbrné medaile z mistrovství světa ve skifu, vyhrála evropský šampionát. Zatím marně čeká na velkou medaili z olympijských her, v Aténách 2004 skončila čtvrtá, o čtyři roky později v Pekingu po nemoci pátá. Ráda vzpomíná na skvělou partu v brněnském veslařském oddíle.
- Pavel Holubář, 38 let. Brněnský rodák také načal svou bohatou kajakářskou kariéru na řece Svratce. Později přešel do USK Praha. „Pinďa,“ jak mu přezdívají kamarádi, si největší úspěch kariéry připsal v roce 2000, kdy s parťákem Radkem Zárubou na mistrovství Evropy získal v kategorii K2 na trati pět set metrů stříbrné medaile. Na čtyřkajaku slavil i další medaile na světovém i evropském šampionátu. V roce 2000 se zúčastnil olympijských her v Sydney.
- Vojtěch Caska, 55 let. Rodák z Malhostovic na Brněnsku spolu s veslařem Miroslavem Knapkem obsadili v roce 1976 na OH v Montrealu šesté místo. O čtyři roky později na olympiádě v Moskvě mu v párové čtyřce jen těsně unikla medaile.
- Miroslav Knapek, 54 let. Brněnský rodák a otec nejlepší české současné veslařky byl na OH 1976 šestý, o čtyři roky později v Moskvě obsadil pátou příčku.
- Jiří Prudil, 51 let. Další Brňan slavil největší úspěch kariéry na OH v Moskvě, kde spolu s Caskou, Neštickým a Zapletalem skončili v párové čtyřce čtvrtí.

TOMÁŠ SVOBODA A TOMÁŠ VALAŠKOVČÁK

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 845 Kč

Obsluha strojů na výrobu obuvi OBSLUHA VSTŘIKOVACÍHO LISU PVC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16845 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt e-mailem., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, Místo výkonu práce: Jiřího z Poděbrad 26; 664 62 Hrušovany u Brna, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Josef seibel, s.r.o., Jiřího z Poděbrad, č.p. 26, 664 62 Hrušovany u Brna. Informace: Konštancia Průdková, +420 547 104 131.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka pro českou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kuchař/ka pro českou kuchyni., Nástup možný ihned. Vzdělání vyučení v oboru. Praxe výhodou.. Pracoviště: Jaroslav skalník-prac., Selská, č.p. 32, 614 00 Brno 14. Informace: Skalníková, +420 733 790 839.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 14 300 Kč

Výrobci a opraváři obuvi VYSEKÁVAČ / VYSEKÁVAČKA OBUVNICKÝCH SVRŠKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt e-mailem., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, Místo výkonu práce: Jiřího z Poděbrad 26; 664 62 Hrušovany u Brna, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Josef seibel, s.r.o., Jiřího z Poděbrad, č.p. 26, 664 62 Hrušovany u Brna. Informace: Konštancia Průdková, +420 547 104 131.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 20 450 Kč

Specialisté v oblasti územního a dopravního plánování Urbanista sektoru Odboru územního plánování a rozvoje. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kvalifikační předpoklady a požadavky:, vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, znalost obecně závazných předpisů souvisejících s vykonávanou činností, znalost právních předpisů souvisejících s vykonávanou činností, zejména: zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, včetně prováděcích předpisů zejm.: vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a o způsobu evidence územně plánovací činnosti, vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, dobrá znalost práce na PC - Word, Excel, Internet, ASPI, velmi dobrá schopnost jednat s lidmi, vysoké pracovní nasazení, odpovědnost, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, samostatnost, psychická odolnost, organizační schopnosti, ochota se dále vzdělávat, velmi dobrá znalost českého jazyka, dobrý písemný projev a komunikační schopnosti., Dále výhodou:, znalost principů veřejné správy, zkouška zvláštní odborné způsobilosti v územním plánování (povinnost složit zkoušku v termínu do 18 měsíců od začátku pracovního poměru), zkušenosti z veřejné správy, zkušenosti s týmovou prací, běžná znalost alespoň jednoho světového jazyka (angličtina, němčina, francouzština, ruština)., Charakteristika pozice: , Urbanista sektoru provádí výkon úřadu územního plánování v působnosti Magistrátu města Brna. , Vydává vyjádření k záměrům na změny v území. Vydává závazná stanoviska orgánu územního plánování z hlediska souladu s politikou územního rozvoje ČR a vydanou územně plánovací dokumentací a z hlediska uplatňování cílů a záměrů územního plánování. Kontroluje podmínky stanovené v závazných stanoviscích orgánu územního plánování. Vydává doporučující vyjádření pro dispozice s majetkem města a státu z územně plánovacího hlediska. Vyjadřuje se k investičním záměrům města a k možnostem využívání pozemků z hlediska souladu s ÚPD a obecně platnými předpisy v oblasti územního plánování. Podílí se na zpracování podkladů pro hodnocení projektových záměrů z hlediska souladu s ÚPD., Bližší informace o druhu práce podá: , Mgr. Ing. Kateřina Leopoldová, vedoucí Oddělení pořizování ÚPD a ÚPP, tel.: 542 174 202,, Ing. Božena Kršková, vedoucí Referátu sektorů, tel.: 542 174 121., Termín pro podání přihlášek: 9. 5. 2018, Celý text výběrového řízení, přehled dokladů potřebných pro zařazení mezi uchazeče o obsazení pozice a způsob předání dokumentů je dostupný na: https://www.brno.cz/no_cache/obcan/volnamistaavyberovarizeni/volna-mista-magistrat/, Nabízíme:, možnost trvalého vzdělávání - podpora profesního i osobního rozvoje (vstupní vzdělávání, adaptační příprava a návazná školení, semináře, kurzy), příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, výbornou dostupnost - pracoviště v centru Brna, 5 týdnů dovolené,, 3 dny indispozičního volna (sick days), umístění dítěte v dětské skupině (zařízení jesličkového typu pro děti od 1 do 4 let), výhodu závodního stravování, a další zajímavé zaměstnanecké výhody dle Kolektivní smlouvy (např. příspěvek na rekreaci, popř. penzijní připojištění nebo životní pojištění, příspěvek na rekreaci dítěte, příspěvek na zdravotní péči, příspěvek na ošatné, odměna dárců. Pracoviště: Magistrát města brna - kounicova, Kounicova, č.p. 949, 602 00 Brno 2. Informace: Bc. Eva Szabó,, +420 542 172 180.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Start motorkářské sezony: přibylo nehod, bourají nejvíc v zatáčkách a na štěrku

Milenka jejího přítele otěhotněla. Žena ji za to podle obžaloby kopala do břicha

Brno - Pro jednu ženu bylo její těhotenství zpráva seslaná z nebes. Přestože lékaři tvrdili, že je neplodná, otěhotněla. Otcem dítěte byl ale přítel její známé. Jeho partnerka zprávu nerozdýchala a podle obžaloby napadla těhotnou ženu. Údajně ji kopala do břicha, bušila do ní pěstmi a křičela, ať to dítě chcípne. Martina Lidická čelí u Krajského soudu v Brně obžalobě z těžkého ublížení na zdraví, hrozí jí až dvanáct let vězení. Případem se soud zabýval ve středu.

Rakušan se chtěl nechat odtáhnout i s dodávkou. Partnerka mu to rozmluvila

Brno - Když odtáhnout, tak i se mnou. Hlídka brněnských strážníků řešila v pondělí kuriózní případ. Chtěli odtáhnout dodávku zaparkovanou v Masné ulici. Ostatním vozidlům totiž bránila v průjezdu.

Zraněný kalous seděl bez hnutí na dálnici. Zachránili ho policisté

Ivanovice na Hané /VIDEO/ – Seděla na vodící čáře v levém jízdním pruhu a ani se nehnula. Sovu na dálnici spatřili policisté z dálničního oddělení v Ivanovicích na Hané a rozhodli se ji zachránit. Do netradičního zásahu na D1 na 243. kilometru se pustili minulý týden.

Brno autem a Svobodní podpoří ve volbách občanské demokraty

Brno - Do podzimních komunálních voleb půjdeme se Svobodnými a spolkem Brno autem, potvrdili v úterý zástupci brněnské občanské demokracie. Jako jedničku na kandidátce schválil sněm brněnských členů strany o den dříve dosavadní zastupitelku Brna-středu Markétu Vaňkovou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT