Lorenzo dojel druhý za Caseym Stonerem, loňským mistrem světa, jenž vyhrál domácí Grand Prix už pošesté v řadě. K předčasné oslavě Lorenzovi pomohl i pád jediného konkurenta v boji o titul Daniho Pedrosy, pro něhož závod skončil už ve druhém kole.

Brňan  Karel Abraham obsadil v Austrálii deváté místo a pro body si dojel i druhý Čech Jakub Kornfeil z Rohatce na Hodonínsku díky 13. pozici v nejslabší třídě Moto3. V ní se radoval z pátého prvenství v sezoně už jistý šampion Němec Sandro Cortese.

Pětadvacetiletý Lorenzo se stal králem MotoGP už v roce 2010, v letech 2006 a 2007 slavil titul v tehdejší třídě do 250 ccm. Před závěrečným závodem sezony Velkou cenou Valencie má před Pedrosou nedostižný náskok 43 bodů.

Po Pedrosově pádu převzala vedení domácí hvězda Stoner a byť se před pár týdny podrobil operaci kotníku, na Phillip Islandu triumfoval už šestým rokem po sobě. Abraham po celou dobu bojoval s Nickym Haydenem a Valentinem Rossim o sedmé místo, nakonec dojel devátý a bodoval počtvrté za sebou.

"Jsem strašně šťastný, protože jen my víme, jak těžké je bojovat s jezdci jako je Casey, Dani nebo s továrnou jako je Honda," radoval se Lorenzo, jezdící na Yamaze. Jako šampion přijede domů do Valencie k letošní derniéře za dva týdny.

Kubatura Moto2 má nového mistra světa. Devatenáctiletému Márquezovi stačilo dnes bezpečně třetí místo, aby předčasně rozhodl souboj s krajanem Polem Espargarem. Ten se snažil situaci v pořadí MS zdramatizovat, jenže ani vítězství mu nepomohlo.