S trojnásobnou olympijskou vítězkou se setkal v bavorském Inzellu, kde si poprvé zkoušel výjezd na oválném ledě. „Měl jsem jen staré brusle a neměl jsem žádnou kombinézu. Martinin trenér Petr Novák se vsadil se zbytkem týmu, jaký čas zajedu na jedno kolo. Martina mi půjčila svůj dres, abych nejezdil jen v mikině s kapucí. V Německu jsou všichni ustrojení a já vypadal, jak kdybych přijel z vesnice. Díky bohu, že její triko bylo elastické a nějak jsem ho na sebe natáhl. Ona je dvakrát menší než já, ale nakonec jsem se do něj vlezl," směje se skoro dvoumetrový bývalý obránce.

Když jej Sáblíková viděla, ihned mu doporučila, aby se sportu věnoval i nadále. Prý takový odpich nemá nikdo z českých rychlobruslařů. „Na prvních sto metrech jsem se vyrovnal i těm, kteří jezdí od malička. Nicméně, jak přišla zatáčka a technika, cítil jsem trochu rozdíl. Dynamiku a odraz mám však natrénovanou z hokeje," vysvětluje Lysoň.

Než se dostal k rychlobruslení, nastupoval v juniorském výběru Komety. Kromě Kempného hrál v mládežnických kategoriích s dalšími hokejisty, kteří jsou dobře známí brněnským fanouškům. „V týmu jsme byli společně třeba s Markem Čiliakem nebo Tomášem Vincourem. Michal Kempný často chodil vypomáhat do áčka, takže jsme neměli moc šancí se poznat," líčí Lysoň.

Jakub Lysoň.

Když se neprosadil v Kometě, zkusil štěstí dnes už šestadvacetiletý rychlobruslař v nižších hokejových soutěžích. „Hrál jsem za Techniku, Břeclav nebo Boskovice. Roky plynuly a nakonec jsem nastupoval jen v kraji, protože jsem to nestíhal s prací. Říkal jsem si, že chci ve sportu ještě něčeho dosáhnout, a proto jsem začal přemýšlet o rychlobruslení," vzpomíná.

ZLOMENÁ BRUSLE

Zkusil proto poslat e-maily do několika rychlobruslařských oddílu a odpověď dostal z Blanska. „Ozval se mi Petr Trávníček, který mi sdělil, že v Blansku trénuje děcka. Třikrát týdně jsem chodil na led a hned jsem si zkusil jezdit na speciálních bruslích," vypráví Lysoň.

Svoji velkou sílu poprvé uplatnil na začátku listopadu, kdy absolvoval první závod v Německu v Saské Kamenici. Ten však nedopadl podle jeho představ, jelikož si při rozcvičce utrhl nůž brusle. „Na botě mi praskl karbon. Abych brusli spravil, použil jsem víčko od pet lahve jako náhradní podložku. Nůž se mi však celou dobu kýval a podlamoval se mi kotník," tvrdí Lysoň, který na pětisetmetrovém okruhu nakonec zajel čas 44,67 vteřin.

Zároveň doufá, že se dostane i na olympijské hry. „Když vynaložím dostatečné úsilí, tak se může povést cokoliv. Nerad si dávám malé cíle," dodává.

PATRIK EL-TALABÁNI