Nevýhodu ve finále proměnil v silnou stránku. Brněnský talentovaný lyžař Ondřej Surkoš pochází z krajin, kde sjezdové lyžování kvůli přírodním podmínkám nepatří mezi preferované sporty, možná právě to ho však žene dopředu. „Sice si někdy říkám, že pokud bych bydlel na horách, tak zajíždím ještě lepší výsledky. Na druhou stranu by mě tak často být na lyžích asi nebavilo. Pořád mi je to vzácné,“ říká sedmnáctiletá naděje, která se na nedávném Evropském olympijském festivalu mládeže v Turecku zaskvěla sedmým místem v obřím slalomu.

Závody v Erzurumu pro něj znamenaly jeden z prvních velkých mezinárodních křestů. „Obstál v něm na výbornou, sedmé místo je výborné. Od slalomu, kde skončil patnáctý, jsme možná čekali víc. Před soutěží jsme vůbec nevěděli, jaká bude konkurence, ale dorazili kvalitní soupeři. Sice chyběli Rakušané a Švýcaři, ostatní silné národnosti však dojely. Ondra má velký potenciál, i když je samozřejmě třeba zapracovat na hodně věcech,“ vysvětluje Petr Lajkeb, trenér z klubu Ski Akademie Brno, kde se Surkoš už druhou sezonu připravuje.

Ondřej Surkoš
- Narozen: 2. února 2000 (17 let)
- Oddíl: Ski Akademie Brno
- Sport: sjezdové lyžování
- Největší úspěchy: 7. a 15. místo na Evropském olympijském festivalu mládeže 2017, 3 x 1. místo na Hrách VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016, vítěz Českého žákovského poháru 2016, mnohonásobný mistr České republiky

„Snažíme se poskytnout lyžařům profesionální podmínky a Ondra díky tomu udělal velký progres,“ dodává Lajkeb.

Surkoš minulý rok v žákovské kategorii v České republice vyhrál, co mohl, letos to má však obtížnější. První sezonu se totiž srovnává s přechodem mezi juniory. „Je to velký skok. Největší problém mi dělají lyže. V juniorech se jezdí na lyžích s jinými poloměry a hůř se zatáčí. Sžívám se s tím, ale možná jsem to čekal horší,“ ušklíbne se Surkoš, který loni skončil pátý na neoficiálním žákovském mistrovství světa.

K lyžování ho přivedli rodiče, stejně jako jeho o tři roky staršího bratra Matěje, který závodí také. „Někdy v osmi letech jsme se v Rakousku zúčastnili závodů pro veřejnost a dost mě to bavilo. S našima jsme si pak řekli, že se podíváme po nějakém klubu v Brně a zkusíme to závodně. U lyžování jsem už zůstal,“ popisuje Surkoš, kterého z alpských disciplín nejvíc baví slalom.