Z obou čišela snaha o společnou věc i vzájemné porozumění. Chtějí pomoct brněnskému sportu. „Nejde o naše kluby. Pojďme se reálně bavit o tom, jak tu vytvoříme dětem co nejlepší podmínky pro sportování," hlásí Zábranský.

Prostřednictvím Unii sportovních klubů, která zastřešuje patnáct brněnských oddílů, se snaží o zlepšení komunikace s městem. „Jde o vyváženost obou jednajících stran. Zaplať pánbůh, v Brně to jde," povídá první muž Zbrojovky. Horší je to při jednání o nových sponzorech. Majitelé obou největších klubů se často setkávají s odmítáním.

Jak funguje spolupráce mezi Kometou a Zbrojovkou od doby, kdy se Václav Bartoněk posunul z pozice jakéhosi konzlutanta do role muže číslo jedna?

Zábranský: Jednoznačně se zlepšila. Myslím si, že komunikace je o tisíc procent lepší než před šesti sedmi lety. Vždycky jsme jednali o spolupráci. Můj názor je neměnný. Jsem přesvědčený, že Kometa a Zbrojovka jsou na Moravě a v Brně taháky, a musejí být silné. Opakuji to celých devět let, co jsem v Kometě. Za dobu, co je Vašek ve vedení, jsou naše vztahy a kontakty klubů intenzivnější. Díky tomu, že se spolu tak bavíme, daleko víc vnímám problémy, které Zbrojovka má.

Co na to říká šéf fotbalového klubu?

Bartoněk: Jsme ve stavu nějakého dílčího hodnocení. To, co jsme spolu absolvovali v posledních měsících, u mě vzbuzuje primárně optimismus. A to jsem pesimista. (úsměv) Můžu s pýchou říct, že na tom, aby brněnský sport zastřešený Unií sportovních klubů neživořil a rozumně existoval ve vzájemné podpoře, jsme si teď s Liborem zamakali.

Můžete přiblížit, v čem všem si kluby ještě můžou pomáhat?

Zábranský: Komfort pro fanoušky je naše povinnost, protože jich máme spoustu společných. Vidím tu obrovský potenciál směrem k mládeži. Pobavíme se o tom, co můžeme udělat pro děti, aby mohly víc bruslit a hrát fotbal.

Jak časté jsou nyní kontakty mezi vedením Zbrojovky a Komety?

Zábranský: Hodně aktivně se bavíme s Vlastou Ostrým (výkonný ředitel Zbrojovky pozn. red.) na úrovni Unie sportovních klubů, kde už vše bereme z širšího hlediska, nejenom Zbrojovku a Kometu.

Bartoněk: Ano, přímý dopad na jeden nebo druhý klub určitě přijde v pár týdnech. Ten nahoře by musel být hluchý a slepý, aby se to tak nestalo. V tom já vidím kvalitu sounáležitosti. Někdo vnímá jako poslání, že vytváří podmínky pro sport jako celek, nemůže být zahleděný sám do sebe. Jsem nadšený, co se odehrálo za poslední měsíce pod hlavičkou Unie. Každý si nehrál jen na svém teritoriu. Nebuduje si na písečku hrad, který mu stejně někdo rozboří. Jsem rád, že to mělo tu jednolitost, tah na branku.

Takže nesouhlasíte s názory, že takové sdružení nemá šanci něco změnit?

Zábranský: Unie má obrovský potenciál měnit. Začali jsme se mezi sebou bavit, scházíme se na úrovni majitelů, manažerů, zástupců klubů. Vnímáme problémy jeden druhého. Zbrojovka a Kometa můžou celému brněnskému sportu pomoct, tak to Unie vnímá. V jednotě je strašná síla. Určitě bych to nepodceňoval. Politici i fanoušci to vnímají velmi pozitivně.

Bartoněk: Pohled, že jde v Brně o hordu hašteřivých klubů, není pravdivý. Já jsem do toho naskočil zjara letošního roku a Unii vnímám jako seskupení klubů, které si uvědomily, že pouze korektní a otevřený způsob komunikace může mít plošný přínos.

close Majitel Komety Libor Zábranský. zoom_in

Jakou silou tedy Unie disponuje?

Zábranský: Nechci slovo síla používat v pravém slova smyslu. Proto když jsem poprvé svolal zástupce klubu, podmínka byla, že nebudeme nic tlačit silou. Chceme se bavit a jednat s radnicí jako partner. Aby vnímali, v čem máme opravdu problém.

Libor Zábranský
• narodil se 25. října 1973 v Brně
• v roce 1995 hrál poprvé
  nejvyšší soutěž v dresu
  brněnského Zetoru
• z extraligy to dotáhl až do
  zámořsksé NHL v dresu St.
  Louis Blues
• z české nejvyšší soutěže získal
  dvě zlaté, tři stříbrné a jednu
  bronzovou medaili
• v roce 2005 ukončil kariéru a
  stal se majoritním vlastníkem
  Komety Brno, kterou zachránil
  před krachem
• v roce 2009 koupil od Znojma
  extraligovou licenci


Tak tedy jinak. Určitě dokážete hovořit pomocí čísel.

Zábranský: Šestnáct klubů Unie má v součtu rozpočet 75 milionů korun na mládežnická družstva. Denně se tedy staráme o 2800 dětí. Kolik to je základních škol, si každý odvodí. Dnes máme regulérně 221 licencovaných trenérů s vysokoškolským vzděláním, a 287 trenérů celkem. Je paradoxní, že Unie teď v součtech ukazuje, že za nájemné a za to, aby děti mohly sportovat, zaplatíme skoro 35 milionů korun. V tom vidím devízu. Teď můžeme říct: prosím vás, pomozte nám. Ne Zbrojovce nebo Kometě. Pomozte dětem ke sportu. Pojďme se reálně bavit o tom, jak jim vytvořit podmínky pro sportování.

Bartoněk: Trvalo čtrnáct dní, než jednotliví členové pochopili tabulky a kritéria. Jsou tam korektní ověřitelná čísla. Krajské, regionální či městské rozpočty mají obsahovat peníze na prevenci a výchovu mládeže. Argumentovat, že každý sportovní klub je soukromá firma, už teď nejde.

Jaký je tedy váš recept?

Bartoněk: Jde o fixní náklady. Většina klubů sportuje v zařízeních, která patří městu. Když si vezmete náklady na provoz, tedy pronájem hal, stadionů, energii a tak dále, na druhé straně máte z devadesáti procent městské firmy. Moje představa a cíl je vybalancovat náklady. Optimalizovat je. Když se tak stane, najednou se pohybujeme v jiných číslech. Pro toho, komu se za tento servis platí, nevzniknou žádná červená čísla. Za to dám krk.

Zábranský: Všichni jsme asi zaznamenali kauzu hokejových Pardubic a jejich majitele Šmidberského. Ten říkal, že nemá rovné podmínky proti Hradci (ten neplatí za pronájem haly nic, zatímco Pardubice čtrnáct milionů korun pozn. red). Ale nechci se bavit o tom, jestli má Kometa s Hradcem rovné podmínky. Přece není snaha dostat dotace na mládež, a utratit je za teplo. Nebo za nájem. Oni za halu platí 23 milionů. Tak jak to je? Jdou ty peníze na podporu mládeže nebo na pronájem toho baráku?

Je situace v Brně obdobná?

Zábranský: Je trošku jiná, ale máme stejný cíl. Předně aby lidi v regionu vnímali, že peníze na mládež skončí opravdu u těch dětí. Potřebujeme ještě před startem sezony sehnat nějakých čtyřicet milionů korun, abychom mohli učit děti bruslit, aby měli kde hrát. To si nestěžuju. Ale právě tady vidím prostor pro Unii.

Bartoněk: Určitě se dá najít řešení.

Na jaké úrovni je tedy spolupráce s městem a kam ji chcete posunout?

Bartoněk: Ne Dialog s vesmírem, co stvořili Progres 2, ale dialog s městem. (úsměv) Slovo dialog v definici je o vyváženosti obou stran, a zaplať pánbůh, v Brně to jde.

Takže jste na dobré cestě, aby se tato spolupráce ještě víc zlepšila?

Bartoněk: Já věřím, že ano. I když cesta není úplně přímá, je klikatá.

Pořád se omílá slovo krize. Jaká je tedy současná situace se sponzory, lepší se, je stejná?

Bartoněk: HDP roste. (smích)

Taky se říká, že HDP se ještě nikdo nikdy nenajedl. Jaký je tedy současný stav?

Zábranský: Nejsem na to fundovaný odpovědět. Nejsem ekonom. Ale to, v jaké situaci tato země je, každý snad vidí. Použiju takový příměr. Pokud tu existuje rodinná stavební firma XY, která podporuje Kometu už strašně dlouho, a říká: Libore, já bych rád pokračoval ve stejné výši jako před pěti lety, ale už jsem dva roky nedal lidem osobní ohodnocení, tím jsem asi odpověděl.

Nezníte právě optimisticky.

Zábranský: Samozřejmě ekonomiku vnímám. Jestli někdo říká, že už jsme se odrazili ode dna, zaplať pánbůh za to. Ale že bych teď vnímal, že by firmy byly schopné pouštět víc peněz do marketingu a reklamy? To ne. Přitom těch jednání máme denně kvanta.

Bartoněk: Pořád je tady v prostoru zákonů a legislativy možnost dát pět procent hrubého hospodářského výsledku na mecenášství. Tím si o pět procent sníží základ, ze kterého potom firmy odvádějí daň z příjmů. Ale je to individuální záležitost. U velkých firem a partnerů se zajímavým potenciálem se o tom rozhoduje v Německu nebo já nevím kde.

Jak se na zájmu partnerů promítá výsledková situace?

Zábranský: To do souvislostí nedávám. Upřímně říkám, že jsme po druhém místu v extralize víc partnerů neměli. A stejně tak nám rapidně neubyli, když se nám o dva body nepovedlo play off. Je to sportovní život a výsledky k němu patří. Myslím si, že jak Kometa tak Zbrojovka může hrdě říct, že drtivá většina partnerů podporuje ten klub, protože ho podporovat chtějí. Nejde pořád vyhrávat. Logicky někdy může nastat šňůra, kdy se prohrává. Ale když sport zkrátka miluju, přece na něho jenom tak nezanevřu.

Je tedy pro vás naplňování klubového rozpočtu rok od roku těžší práce?

Zábranský: Vůbec to nespojujte do nějakých časových úseků, sezony nebo roku. To nejde. Je to ustavičná práce, věčný kolotoč shánění partnerů a péče o ně, vyjednávání a tak dál. Nejde si říct: skončila sezona, v květnu začne klukům letní příprava, duben mají dovolenou, tak si ji vezmu taky. A pak do toho naskočíte zase v srpnu. Takhle to nefunguje.

Můžete to trochu přiblížit?

Zábranský: Jen tak pro zajímavost jsem ohledně Heinekenu dva a půl roku intenzivně vyjednával s vedením. Vezměte si, že je určité penzum času. Je to věčná práce, věčný boj o peníze, o přežití. Vzhledem k historii a obrovskému významu pro region, beru Kometu v podstatě jako veřejnou službu. Baví, ovlivňuje, pomáhá, vychovává děti a dělá obrovskou reklamu městu a regionu. Jestli to náhodou někdo má spojené s tím, že hokej je u nás pro majitele nějaký byznys jako v NHL, tak určitě ne.

close Majitel Zbrojovky Václav Bartoněk. zoom_in

A souhlasíte s tím, že je profesionální sportovní klub součást veřejné služby?

Bartoněk: V podstatě ano. Jde o sektor se specifickým prostředím, ale jde o veřejnou službu. Podpora institucí má smysl, když je průhledná. Cestu vidím přes mládež.

Václav Bartoněk
• narodil se 18. dubna 1953 v
  Brně
• od roku 1972 pracoval ve
  společnosti OHL ŽS, která se
  stala přímým nástupcem
  železničního stavitelství Brno
• postupně se vypracoval až na
  ředitele OHL ŽS
• převzal společnost FOR Brno
  Plus, která vlastní většinu akcií
  fotbalového klubu Zbrojovka
  Brno
• sedí v dozorčí radě hokejového
 klubu Kometa

Pořád tedy shánění sponzorů připomíná hlavně boj o přežití?

Zábranský: Pokud se nepodaří rapidně navýšit rozpočty obou klubů, tak o nějakém doublu jako v Plzni můžeme jenom snít. Budeme pro to dělat všechno, ale máme to strašně těžké. Rozpočty mají ve fotbale třeba dvojnásobné, v hokeji o padesát šedesát procent větší. To je přímá úměra. Můžete nakoupit hráče. Pak je důležitá i stabilita. Nevím, jestli Brno má vhodné prostředí. Žádný významný průmyslový podnik typu Třineckých železáren v regionu prostě nefunguje.

Bartoněk: Kontrakty s partnery jsou rozložené podle kalendářních roků, ale krytí rozpočtu je lineární. Pak už jde vážně o to, jestli vnímají pozitivní impulzy z klubu. Je jedno, jestli jde o postavení v tabulce nebo jezdíte třeba jako Kometa v European Trophy do zahraničí, v němž sponzoři vidí zajímavé trhy.

Jaký je pro vás ideální partner?

Bartoněk: Už tu byla zmínka o společných sponzorech. To jsou většinou takoví lokalpatrioti. Chovají se, jako když rozmístí kapitál do několika bank. Oni tedy podporují několik brněnských klubů. Klasický příklad je Přema Veselý (majitel stavební firmy Veselý pozn. red.) Něco dá tomu, něco tomu. Pak má portfolio pěti klubů a může říct: hoši, co po mě chcete? (smích) U každého partnera je cesta k cíli hrozně dlouhá.

Může dojít k situaci, že když za vámi přijde sponzor, pokusíte se jej přesvědčit, aby se nějaká částka dostala i k dalším klubům?

Zábranský: Kdyby to takhle fungovalo, že k nám někdo přijde a začne nám nabízet peníze, budeme všichni střílet šampusy. Obzvlášť v dnešní době se prostředky na sport shánějí strašně těžko. Třeba právě Přema Veselý, starý pardál a brněnský patriot,určitě chodil na Kometu, když já jsem ještě nebyl na světě. Vnímá to úplně jinak než nějaká progresivní firma, která se chce vyloženě zviditelnit. Ale k otázce. Určitě si nikdo nemůže dovolit nekomunikovat a házet všechno do jednoho pytle.

Takže vidíte, že máte dva druhy sponzorů?

Zábranský: Ano. Ti, kteří opravdu chtějí být vidět, před masou lidí. Pak si zvolí fotbal nebo hokej, to je čistě jen na nich. Drtivá většina z nich má sídlo třeba v Německu. Dostávají nařízeno, kolik mají na marketing. Pak existuje druhá skupina lidí, kteří jsou patrioti a chtějí klubu pomáhat.

Srovnáváte se s nynějším horším obdobím hůř?

Zábranský: Jsem u toho od začátku, kdy byl rozpočet čtrnáct milionů korun. Ano, zažili jsme i super léta. Ještě jsme chytli tu euforii poté, co se vyjednala koupě licence od Znojma. Teď na všechny ekonomická situace tvrdě dopadá.

Focení bossů? Nápadité a bez problému
Sladit na stejný čas a na jedno místo setkání majitelů dvou největších sportovních klubů na jižní Moravě, to je věru téměř nadlidský úkol. Oba mají diáře nabité k prasknutí, zvlášť v rozjeté fotbalové sezoně nebo před startem hokejové extraligy. Oťukávání trvalo přibližně měsíc, přece jen i sportovní novináři mají v rozvrhu dost obsazených míst. „Zavolejte mi po víkendu, domluvíme se," odpovídali téměř shodně šéfové Zbrojovky a Komety.

Když už se blížil start hokejové sezony, který zapadl do fotbalové reprezentační pauzy, snažili jsme se o rozhovor ještě vehementněji a přece jen jsme našli volný termín. „Ideálně mi vyhovuje další pondělí," oznámil minulý týden Václav Bartoněk. „To by šlo, sejdeme se kolem poledne na hale," reagoval na navrhovaný termín Libor Zábranský.

Potkali jsme se půlhodiny po poledni a usedli do ještě klidných prostor tiskového střediska Kajot Areny. Netušili jsme, jak se bossům bude zamlouvat nápad s focením. Oběma jsme řekli, ať si vezmou šálu a triko v klubových barvách a plánovali jsme, že si je navzájem předají. „Vždyť si je můžeme obléct," navrhl bez přemýšlení Bartoněk. Majitel Komety přikývl a po chvíli už měli na sobě dres spřáteleného klubu.

Tak snadný vývoj jsme nečekali. Postavili se ke stěně a fotoaparát kolegy Attily Racka začal cvakat. Majitelé nejprve zapózovali čelem, ruce přes ramena. Vzápětí se chytili a vystřihli chlapský pozdrav. „Ještě si prohoďte strany, vykukuje tetování," poznamenal kolega směrem k Liboru Zábranskému, který záhy ztratil ostych z blesku fotoaparátu. Pár úsměvů a zajímavé fotky byly na světě.

Pak jsme usedli a začali víc než hodinové povídání. I přes vážnější témata, které doplňovaly zachmuřené tváře obou šéfů, nechyběly občasné úsměvy. Na závěr si ještě vzájemně podepsali trika a podáním ruky jsme se s nimi rozloučili. „Teď už jen hodně štěstí, Zbrojovko i Kometo!"