Malášek projel cílem bok po boku s ruským dráhařem Davidem Šekelašvilim a jejich pořadí na třetí příčce musela určit až cílová kamera. „Rozhodčí nebyli schopní vyhlásit, kdo z nás o galusku vyhrál. Dokud jsem neměl jisté třetí místo, byl jsem ve strašném stresu. A najednou zahlásili, že polský závodník bude relegován,“ líčil minuty po dojetí Malášek.

Martin Marciniak sice dojel původně před českým závodníkem, ale za nedovolený manévr jej rozhodčí z jízdy vyřadili. A Malášek rázem jen čekal, jakou hodnotu bude mít jeho kov. „Po kontaktu s polským závodníkem jsem se málem smotal, nabral mě zadním kolem, když přelézal přese mě. Měl jsem pocit, že je po všem,“ popsal sedmnáctiletý dráhař, který pochází z Hájku u Tišnova.

Medaili měl jistou. Rozhodčí však dál posuzovali jeho bitvu o umístění s ruským sokem. „Vyjížděl jsem se a už mi Harry Ledingham Horn z Anglie psal, že mi gratuluje ke stříbru. Ani jsem nevěděl, že ho mám. Je velký rozdíl mezi tím, zda mám medaili, nebo nemám. Čekání, zda to bude stříbro nebo bronz, už bylo daleko příjemnější, i když taky vypjaté,“ usmál se Malášek, který po návratu místo oslav dohání resty na Gymnáziu Matyáše Lercha.

Své možnosti naznačil už na konci srpna při mistrovství Evropy v nizozemském Apeldoornu. Tam ve sprintu jednotlivců porazil Ledinghama Horna sice v obou jízdách o bronz, ale rozhodčí ho vyřadili za porušení pravidel a skončil čtvrtý. „Furt beru trochu jako náhodu, že jsem se tam dostal. Byl jsem samozřejmě rád a o to víc bolela prohra, ale vynahradil jsem si to na světě. V keirinu se mi jezdilo fakt dobře, byť titul byl hodně daleko,“ připomněl triumf suveréna Nikity Kalačnika z Ruska.

Malášek začínal před pěti lety ve Favoritu Brno, ale na silnici se mu nedařilo a chtěl s cyklistikou praštit. Jenže si ho všiml kouč juniorů v brněnské Dukle Zdeněk Nosek a loni v říjnu ho přivedl na dráhu. Jeho čich na talenty opět nelhal. „Po Evropě jsem cítil nějaké malé očekávání, nebudu nic nalhávat. A cinklo to, takže bomba,“ radoval se trenér Nosek.

Na mistrovství světa Malášek ukázal, co v něm třímá. „Kuba působí tiše, ale je v něm jakási chladnokrevnost, jde si za svým cílem a má tah na branku. Uvědomuje si, v čem je dobrý a vytvoří si situaci tak, aby mu jízda sedla a mohl použít, co umí. Není žádný plašan,“ popsal Nosek.

Malášek má na dráze ještě rezervy v nástupu. „Ale výborný zátah ve vyšších otáčkách. I ve vysoké rychlosti dokáže ještě zrychlit a odrazit mocného soupeře,“ vyzdvihl kouč jeho přednosti.