Druhý s velkou ztrátou dojel Dani Pedrosa a třetí Maverick Viňales. Český zástupce Karel Abraham bral tři body za třinácté místo a ze tří českých jezdců byl nejspokojenější. „Jsem z výsledku nadšený, přesto je pro mě trochu hořkosladký. Vím, že jsem tu mohl dojet v desítce,“ líčil sedmadvacetiletý Abraham. Karel Hanika, jenž ve třídě Moto2 startoval na divokou kartu, skončil dvaadvacátý a Jakub Kornfeil v Moto3 dvacátý.

Divoký závod královské třídy, který stejně jako loni ovlivnil déšť a osychající trať, se pro Abrahama vyvíjel výborně. Po brzké výměně motocyklu pro suchý závod totiž chvíli kroužil dokonce čtvrtý. Krátce poté ho však zbrzdila nespecifikovaná technická závada. „Věděl jsem, že se propadnu, ale nemuselo to být o tolik. Porucha mě hodně brzdila na výjezdech ze zatáček,“ přiblížil brněnský pilot.

Monster Energy Grand Prix České republiky 2017, stupně vítězů Moto 2, zleva Alex Márquez, Thomas Lüthi a Miguel Oliveira.
Po deštivé loterii v třídě Moto2 slavil Lüthi. Hanika dojel dvaadvacátý

Ostatní dva čeští zástupci v elitním šampionátu dopadli hůř. Kornfeil se po pokažené kvalifikaci rychle probojoval na desáté místo, jenže se na osychající trati postupně propadl až na konec druhé desítky. „Nemohl jsem najít limit, hranici pádu. Párkrát mě to upozornilo a říkal jsem si, co je špatně. Snažil jsem se vždy za někým udržet, ale nešlo to,“ popsal. V jeho kategorii byl nejrychlejší vedoucí muž seriálu Španěl Joan Mir.

Brněnský Hanika v trénincích i kvalifikaci jezdil mezi posledními, v ostrém závodu, který byl přerušený kvůli dešti, za sebou nechal sedm jezdců. „Od pátku jsme postupně zmenšovali mezeru na nejlepší. Potřebovali bychom tak ještě tři dny,“ podotkl Hanika, pro kterého v Brně šlo o závodní premiéru na stroji Moto2. Závod ovládl švýcarský pilot Thomas Lüthi.

Celý Masarykův okruh, na který za tři dny dorazilo 193 834 diváků, čekal, jak si povede fenomenální Ital Valentino Rossi. Osmým triumfem na jihu Moravy by se totiž osamostatnil v brněnských historických tabulkách, jenže dojel čtvrtý.

VýsledkyMotoGP: 1. M. Márquez 44:15,974, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -12,438, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -18,135, …13. Abraham (ČR/Ducati) -34,697.
Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. M. Márquez 154, 2. M. Viňales 140, 3. Dovizioso 133, …17. Abraham 23.
Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 13:39,036, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) -4,991, 3. Oliveira (Portug./KTM) -6,983, …22. Hanika (ČR/Kalex) -28,167.
Pořadí MS: 1. Morbidelli (It./Kalex) 182, 2. Lüthi 165, 3. Á. Márquez 133.
Moto3: 1. Mir (Šp./Honda) 44:41,314, 2. Fenati (It./Honda) -0,350, 3. Canet (Šp./Honda) -3,078, …20. Kornfeil.