„Po přestřižení pásky absolvovali hosté projížďku po okruhu dlouhém 5394 metry s převýšením více než 70 metrů, takže lze tento okruh nazvat doslova horským," stálo v dobovém tisku o slavnostním otevření, na které v následných dnech navázal i první motocyklový závod mistrovství Moravy.

V roce 1996 fanoušci na Masarykově okruhu poprvé spatřili legendárního Valentina Rossiho, tehdy ještě v kubatuře do 125 kubických centimetrů. Foto: archiv Automotodromu Brno
OBRAZEM: Masarykův okruh má pětatřicet let, Rossi ho miloval, zářili i Češi

Nový okruh byl potřeba, přírodním drahám, mezi něž patřil i legendární starý Masarykův okruh, odzvonilo. Trendem byly uzavřené automotodromy. Československo nezůstalo pozadu. Uvažovalo se, že nový okruh vznikne na hnědouhelných pánvích v Mostě, přednost ale nakonec dostalo Brno. „Byli jsme krůček vepředu a rozhodla taky tradice a úsilí Brňanů a Moraváků,“ vzpomenul už dříve pro Deník člen tehdejšího organizačního týmu František Tranda.

Na Masarykově okruhu se už sice nejezdí motocyklová Grand Prix, ale stále žije akcemi. Naposledy o víkendu se tam konal mezinárodní motocyklový šampionát Alpe Adria.