Ukrajinská trenérka
V uměleckém plavání patří mezi světovou špičku Rusko a Ukrajina. Právě z ní získala česká reprezentace trenérku Marynu Krykunovovou, která předává nejen akvabelám své poznatky. „Tady je rozdíl v systému. Ten ukrajinský a ruský je velmi dobrý. Členové národního týmu mají speciální studijní plán, jdou na trénink a autobus je pak vezme rovnou do školy, kterou začínají později. Tam jsou do tří odpoledne a pak jedou zase do bazénu. Jde o speciální školu, kde mají i snídaně a oběd. Všichni jim pomáhají k lepším výsledkům,“ poznamenala Krykunovová.

Aby se brněnské akvabely dostaly na letošní vrchol sezony, uměleckou sestavu v bazénu pilují dvakrát denně. Bernardová je prý na brněnské akvabely občas přísnější. „Trenérka taková ale zase musí být, aby morálka neupadla. Tyran ale není,“ usmála se Mrázková a pokračovala: „Když je některá z nás holek psychicky vyčerpaná, navzájem se podpoříme a nahodíme se zpět do tréninku.“

Jenže náročnou přípravu Mrázkové i Kluskové stížily také studijní povinnosti. „Jsem na vysoké škole a udělala jsem teď zkoušky. Je to sice těžké skloubit, ale jak byla online výuka, dalo se to zvládnout, ležela jsem u toho i v posteli. Teď je to ale složitější, učila jsem se, šla na trénink a pak zase znova. Ale dá se to zvládnout," líčila Mrázková.

To dokazuje i Klusková, která má za sebou úspěšně maturitu. „Oslava bude ale až po závodě," ujistila s úsměvem devatenáctiletá akvabela.

Fotbalový trenér Svatopluk Habanec povede Kuřim z krajského přeboru.
Z ligy do kraje. V Kuřimi netvořím Real Madrid, zajdeme i na pivo, říká Habanec

Příští týden obě brněnské závodnice a jejich náhradnici Lucii Alex Hrazdirovou čeká ve Španělsku kromě kvalifikace do Tokia i světový pohár, kde jsou sólové, ale třeba i neolympijské sestavy. „Taková kombinace tady ještě nebyla, když nepočítáme olympiádu, jde rozhodně o závod roku,“ zdůraznila Bernardová, jež kvůli rodině i koronavirové situaci do Barcelony neodcestuje.

Na olympiádě je pro synchronizované plavání nově jen dvaadvacet míst, tedy o dvě méně než před pěti lety v Riu. Navíc není jisté, kolik volných lístků zůstane pro české duo po týmových soutěžích. „Když se podaří postoupit, půjde o obrovský úspěch. Ten výběrový klíč se dost přiostřil, odebralo se sedm postupových příček, což je strašně moc. Úspěch bude, když se těm pozicím jen přiblížíme,“ řekla Bernardová, jež se na olympijských hrách umístila nejlépe na patnáctém místě v roce 2004 s Ivanou Svobodovou.

Pár Mrázková a Klusková se dostal do olympijské kvalifikace z národních kontrolních testů, kde se o nominaci ucházelo také duo Alžběta Dufková, brněnská rodačka a bývalá týmová kolegyně Bernardové, a Marie Vlasáková z klubu Neptun Praha. „Anet a Karolína jsou nový český pár, taková začínající mladá vlna. Když jsme s holkami začaly trénovat, přípravu jsme směřovaly na Paříž 2024 (další olympijské hry – pozn. red.), ale situace se vyvinula tak, že jsme šanci dostaly už teď v roce 2021,“ vysvětlila Bernardová.

Ta uvedla, že její svěřenky čeká náročná a ostrá bitva, protože světová konkurence je obrovská. „Vždycky je tam nějaká šance zabojovat. I když bude minimální, popereme se o ni. Zároveň ale nabereme zkušenosti do dalších závodů,“ pravila Mrázková.

Nadějné české reprezentantky se v květnu představily i na evropském šampionátu v Budapešti, kde obsadily ve volné sestavě šestnácté a v technické čtrnácté místo. „Nečekaly jsme, že budou atakovat nejvyšší příčku, ale postupně se musíme prodrat zpět k výsledkům, kdy jsem se já a Alžběta Dufková nebo Ivana Svobodová dostávaly do finále a měly i dvanácté místo. Na začátek to nebylo špatné a věřím, že v Barceloně výkon vylepší,“ uvedla Bernardová.

Velké sportovní akce znamenají pro mladé akvabely nové zkušenosti. „Myslím, že se duet v Budapešti prezentoval velmi dobře. Trenéři z dalších zemí nebo rozhodčí nám říkali, že jsme na dobré cestě. Musíme jít krok po kroku a doufám, že v Barceloně ukážeme to nejlepší,“ řekla mezinárodní expertka uměleckého plavání a trenérka českých akvabel Maryna Krykunovová z Ukrajiny.

Brněnští fotbalisté Ondřej Pachlopník (vpravo) a Daniel Fila na přípravném kempu české reprezentace do 21 let v Hluboké nad Vltavou.
Reprezentant Pachlopník nevylučuje odchod ze Zbrojovky, taky ho trápí pokuta

České reprezentantky ovšem momentálně přehled o konkurenci na závodech ve Španělsku nemají. „Startovní pole jsme ještě neviděly. Nevíme, jak na tom svět je a nedá se to ani odhadnout podle předloňského mistrovství světa. Navíc netušíme, jak všechno dopadne po testech. V tom ale máme obrovskou šanci, že děvčata jsou navzájem vyměnitelná. To může hrát velkou roli,“ podotkla Bernardová.

V případě pozitivního testu na koronavirus může totiž jednu z dvojice nahradit Hrazdirová, která trénuje obě pozice. „Naštěstí jsou to jen dvě místa, takže se to dá v pohodě naučit. V sestavě ale samozřejmě musím vědět, kam se zrovna otočit,“ dodala Hrazdirová.