Březina bude v Budapešti obhajovat bronz z ME v Záhřebu, ale především hledat sebevědomí před olympijskou soutěží. Na závodech Grand Prix totiž zůstal daleko za svými osobními maximy, trápil ho čtverný salchow a chyboval i u axela, který je jeho chloubou. Na nevýrazné výkony navázal na prosincovém mistrovství čtyř zemí, kde ve volné jízdě třikrát upadl.

Naopak mistr Evropy z roku 2008 Verner je po trápení z posledních dvou let ve větší pohodě. Po návratu do Oberstdorfu na podzim zvítězil na několika menších mezinárodních závodech, přičemž si v Nice vylepšil osobní rekord na 249,79 bodu. Před Vánoci pak získal jubilejní desátý český titul. Kvůli špatným výsledkům však nemohl startovat v Grand Prix, takže se až v Budapešti potká s kompletní evropskou konkurencí. Bude to Vernerův poslední evropský šampionát, po olympiádě se chystá ukončit kariéru.

Evropský titul bude obhajovat Španěl Javier Fernández, který však v této sezoně za svými loňskými výkony zaostává. Nedostal se ani do finále Grand Prix, kde Evropu jako jediný reprezentoval Rus Maxim Kovtun. Tento osmnáctiletý krasobruslař, který na ruském šampionátu porazil i Jevgenije Pljuščenka, tak bude po pátém místě z loňska útočit na první velkou medaili.

Ve startovním poli nechybí ani tradičně silní Francouzi. Čtvrtou evropskou medaili za sebou může získat šampion z roku 2011 Florent Amodio, na třinácté ME se chystá nestárnoucí Brian Joubert.

Mezi ženami bude o šestý evropský titul usilovat Carolina Kostnerová. Šestadvacetiletá Italka bude čelit především náporu ruských krasobruslařek. Na medaili může pomýšlet patnáctiletá Julia Lipnická, která byla druhá ve finále Grand Prix, i sedmnáctiletá obhájkyně evropského stříbra Adelina Sotnikovová.

Ve sportovních dvojicích se očekává souboj obhájců titulu Taťjany Volosožarové a Maxima Traňkova z Ruska se čtyřnásobnými mistry světa Aljonou Savchenkovou a Robinem Szolkowým z Německa. Rusové ve finále Grand Prix právě od německých rivalů utrpěli první porážku po 20 měsících.

Ve startovní listině kategorie tanečních párů chybí dvojnásobní mistři Evropy Francouzi Nathalie Péchalatová a Fabian Bourzat i ruští obhájci titulu Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov, kteří shodně dali přednost přípravě na olympiádu. Největšími favority v boji o uvolněný trůn jsou tak Rusové Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov a Italové Anna Capelliniová a Luca Lanotte.

Program ME
středa 15. ledna: 10:30 ženy - krátký program, 17:30 taneční páry - krátký tanec,
čtvrtek 16. ledna: 11:45 muži - krátký program, 18:25 taneční páry - volný tanec,
pátek 17. ledna: 13:30 sportovní dvojice - krátký program, 17:50 ženy - volné jízdy,
sobota 18. ledna: 12:05 muži - volné jízdy,
neděle 19. ledna: 11:00 sportovní dvojice - volné jízdy.