Výčet je víc než působivý: juniorská mistryně světa i Evropy Sára Kaňkovská, trojnásobný mistr světa a evropský šampion mezi juniory Jiří Janošek, dvojnásobný evropský juniorský šampion Martin Čechman. „Daří se nám držet lajnu od juniorů přes třiadvacítku a těším se, až tyto pistolníky budu mít v mužích,“ vyhlížel trenér českých i brněnských dospělých dráhařů Petr Klimeš.

Na nedávném evropském šampionátu v portugalské Anadii všichni okusili boje v kategorii do 23 let, která navazuje na juniorskou. „Třiadvacítka už představuje srovnání, protože nejlepší kluci patří mezi nejlepší i v elitě, jen tam je nabitější startovka a ještě vyšší rozdíly ve výkonnosti. Špička elity je široká a vyrovnaná, chybičky už se neodpouští,“ porovnal Klimeš.

Druhý rok v této kategorii závodí Janošek s Fantou. Zatímco první z nich bral před rokem stříbro z pevného kilometru, druhý se dočkal stejného kovu letos v keirinu. „Jel jsem na Evropu s ambicemi, po předešlých výkonech jsem však medaili nečekal. Byla pro mě trošku překvapení,“ přiznal jedenadvacetiletý Fanta po největším individuálním úspěchu kariéry.

Nestačil pouze na nizozemskou hvězdičku Harrieho Lavreysena. „Ten den jsem se s probudil minutu před budíkem a byl jsem celou dobu naladěný. Cítil jsem, že to bude dobré, takže jsem tam nechal všechno, co ve mně bylo a naštěstí to dopadlo. Troufám si říct, že jsem jezdil takticky dobře, nedělal jsem chyby,“ popsal Fanta.

Brněnský mladík po první jízdě musel do opravy, kterou vyhrál, pak už zářil. „Jirka neměl co ztratit a na jeho jízdách to bylo vidět. Po vítězné opravné jízdě jeho sebevědomí stouplo a vydrželo až do finále. V něm udržel nervy na uzdě, a i když se vyvíjelo různě, zůstal klidný za zadním Lavreysenovým kolem a v cíli bral neuvěřitelné druhé místo. Nesmírně se radujeme, Dukla Brno pokračuje v medailové šňůře,“ rozplýval se trenér reprezentace do 23 let Lubomír Vojta.

Před rokem Jihomoravané přivezli šest medailí, když tehdy junior Čechman ovládl sprint i keirin. Sára Kaňkovská získala zlato v keirinu a bronz ve sprintu. Jezdci do 23 let vybojovali dvě stříbra, Janošek v pevném kilometru a týmový sprint ve složení Janošek, Fanta a David Sojka. „Nemůžeme být zmlsaní, že se každý rok vozily medaile ve větším počtu. Podařilo se nám ji zase přivést a nepřetrhnout medailovou tradici, což je super. Výkon Fantiče v keirinu byl famózní,“ chválil jej Klimeš.

Čechman nebo sestry Kaňkovské teprve první rok v kategorii do 23 let sbírají zkušenosti. „Čechy je obrovský příslib do budoucna, obě holky taky mají potenciál. Je paráda, že je kolo baví. První rok ve třiadvacítce je na nadechnutí, další dva musí přijít progres a čtvrtý rok už závodnicí potřebují prokázat výkonnost na úrovni elity, aby tam mohli závodit a něco dokázat. U někoho to přijde dřív, u jiného později či vůbec. Máme kvalitní tým, z juniorů každý rok přijde dobrý jezdec s vysokým potenciálem, aby se za čas vypracoval nahoru,“ uvedl Klimeš.

Fanta se ještě příští rok v této kategorii pokusí o další úspěchy, zapracovat podle sebe musí na všem. „Takticky se do toho začínám dostávat, jezdím lépe než v juniorech, i když mám pořád co dohánět, musím zlepšit výkonnost,“ uznal.

Dukla Brno pracuje také na mentalitě závodníků, k čemuž pomáhá i týmová psycholožka. „Víme, že hlava je podstatná složka výkonu, snažíme se odbourávat hranice, aby jezdce třeba nesvazovala vyšší konkurence a vždycky ze sebe vyšoupli, co se dá,“ dodal Klimeš.

Dukla na Evropě
JEZDCI DO 23 LET:
Jiří Fanta – 2. v keirinu, 15. ve sprintu, 6. v týmovém sprintu
Martin Čechman – 7. ve sprintu, 9. v keirinu (později vyloučen), 6. v týmovém sprintu
Jiří Janošek – 7. v kilometru s pevným startem, 6. v týmovém sprintu
Josef Junek – 15. v kilometru s pevným startem
Sára Kaňkovská – 12. v keirinu, 14. ve sprintu
Ema Kaňkovská – 6. ve vylučovacím závodě, 11. v omniu

JUNIOŘI:
Jiří Luxík – 11. v keirinu, 17. ve sprintu