Koukal se po olympijských hrách v Riu de Janeiro rozloučil s profesionální kariérou, nyní se k badmintonu vrací v roli rádce svého možného následovníka. „Po kariéře chtěl odstup od badmintonu, měl ho plné zuby. Spolupráce vyplynula časem i z jeho iniciativy, že by mi rád pomohl ve tříletém cyklu, nejlépe zakončeném olympiádou v Tokiu,“ říká Mendrek.

Jedenatřicetiletý Koukal předává mladému hráči především nezměrné zkušenosti. „Zná skoro všechny hráče na světě, se kterými se budu potkávat, má na mě jen pozitivní vliv. Taky si prošel cestou, kterou jdu, moc dobře ví, o čem to je. Snaží se mi pomoct, aby mě dostal výš než sebe,“ podotýká vítěz evropského juniorského okruhu z roku 2013.

První šanci zúročit nabrané vědomosti i tvrdou přípravu dostane Mendrek na mistrovství světa ve skotském Glasgow, kam odlétá v sobotu. Zažije premiéru na seniorském šampionátu. „Jsem plný očekávání, po olympiádě je to druhá největší akce v badmintonu. Zahraju si s top hráči, se kterými se přes rok nepotkávám. Těším se, bude to velké,“ vyhlíží Mendrek.

V pondělním prvním kole ho čeká velká výzva v podání evropského šampiona a šestnáctého hráče světa Rajiva Ousepha, jemuž Koukal podlehl v Riu. „Petr mi hned po losu psal, že ví, co na něj mám hrát. Nedám mu to zadarmo, ale jsem realista, mám malou šanci ho porazit. Mezi hráči z top dvacítky a ostatními je znatelný rozdíl, málokdy se někomu podaří takového porazit, není to jako v tenise. Jsem zvědavý, jak budu na kurtu odolávat,“ přemítá Mendrek, který na juniorském mistrovství světa skončil nejlépe devátý před pěti lety v Japonsku.

Mendrek si v letošní sezoně dal za cíl přeskočit aktuální českou jedničku Milana Ludíka a proniknout do první světové stovky, momentálně mu patří 113. pozice. „S Milanem se přeme, ve světovém žebříčku je patnáct příček přede mnou, mám cíl ho přeskočit a stát se jedničkou. Doufám, že to půjde,“ přeje si.

K tomu mu má pomoct také náročná kondiční příprava s bratrem Jakubem, v uplynulé sezoně florbalistou Bulldogs Brno. „Vůbec se se mnou nepáral, což jsem od něj vyžadoval. Dával mi fakt dávky, protože jsem potřeboval nabrat objem. Jsem nesmírně rád, že jsem poznal jeho druhou tvář, v tréninku neřešil rodinný vztah, o to víc mi dal zabrat. Myslím, že jsem dost připravený,“ směje se Mendrek.