Užíváte si návrat do reprezentace?

Užívám se ho samozřejmě neskutečně, po pěti letech se takhle vrátit a zrovna sem za Lužánky, být ve finále, je to pro mě úplně neuvěřitelné. Diváci jsou skvělí, tohle je asi můj fotbalový strop.

Jak na vás působí třítisícový dav, který žene české hráče?

Něco jsem zažil a pořád je to pro mě neskutečné. Lidi dokáží vyburcovat, Euro je u nás doma a neuvěřitelné.

Můžete takovou atmosféru s něčím srovnávat?

Možná maximálně, když jsem byl v bulharském Burgasu a hráli jsme proti Boltonu před asi čtyřiceti tisíci lidmi. Ale to byla příprava, nic takového jako Euro neznám. Doufám, že zlato necháme u nás doma.

V semifinále jste porazili Rumunsko 4:3. Jak jste viděl utkání?

Začali jsme super, Rumuni neměli vůbec nic, dali góly po našich dvou chybách, které jsme udělali. Pak jsme se semkli jako mančaft, proto tady jsme, postupně jsme utkání dokázali otočit a udělat pro lidi takovou parádu, jaká se stala.

Měl jste obavy, když v závěru první půle Rumunsko zápas otočilo na 2:1?

Samozřejmě nás trenér uklidňoval, ať si z toho neděláme hlavu, že utkání má dalších dvacet minut a když dokázali Rumuni dát gól, že to dokážeme taky. Byli jsme klidní, vyčkávali a přineslo to ovoce.

Jak nepříjemného soupeře Rumunsko představuje?

Je vždycky nepříjemný i pro mě, taky nejsem žádný kliďas. (úsměv) Ale s trenérem jsme si vyříkali i čtvrtfinále, abych hrál opatrně, nedostal žlutou kartu a mohl eventuálně finále hrát. Jsem rád, že jsem ji nedostal a můžu ho odehrát.

V čem jste Rumuny poprvé na Euru předčili?

Když Rumuni vyhráli šampionáty první roky, byli opravdu silní, pak jsme začali stavět taky silné mančafty a poslední tři zápasy s nimi skončily maximálně o gól. V Chorvatsku jsme prohráli až na penalty a teď jsme ukázali, že už nemají šanci. (úsměv)

Vyhovuje vám souhra v jedné pětce s brněnskými spoluhráči Patrikem Levčíkem a Bohumírem Doubravským?

Hrajeme spolu i v brněnském výběru, sedli jsme si luxusně. K nám starý dědek Sali (Michal Salák – pozn. red.), takže jsme tam dva staří mezi mladými. Franta Hakl taky výborně zapadl a pětku máme výbornou.

Všechny týmy malého fotbalu po celém světě bude řídit nová aplikace Futbalito

Milovníci malého fotbalu se sjeli do Brna, kde v sobotu vrcholí evropský šampionát. Účastnilo se ho čtyřiadvacet týmů. Organizaci soutěže zjednodušuje nová aplikace Futbalito. „Aplikace slouží nejen organizátorům a hráčům k lepší orientaci v zápasech, ale také fanouškům. Ti mohou utkání sledovat živě online nebo si zpětně dohledají výsledky a dozví se různé zajímavosti ze šampionátu," představil historicky první aplikaci pro malou kopanou Filip Juda, prezident Asociace malého fotbalu České republiky a Světové federace malého fotbalu.

Aplikaci vytvořili brněnští vývojáři ze studia IQ hub pod vedením Marka Bureše ve spolupráci s grafickým studiem Justmighty. Nebude sloužit ale pouze pro evropský šampionát. „Malý fotbal je stále populárnější, hrají ho miliony lidí po celém světě. Futbalito je komunitní nástroj pro milovníky malého fotbalu. Jedná se o cloudovou platformu, kde budou hráči, fanoušci a organizátoři sdílet informace o týmech, ligách, zápasech z celého světa. Budou tam také články, fotky, videa. Cílem aplikace je nabídnout veškeré informace na jednom místě tak, aby měl každý zájemce přehled o dění z malého fotbalu stejně jako mají například fanoušci klasického velkého fotbalu," popsal aplikaci Tomáš Pohl z Justmighty.

Futbalito se skládá z mobilní aplikace, webového portálu pro veřejnost a hráče a z webové aplikace pro administraci dat usnadňující práci organizátorům zápasů a soutěží. Aplikace ale obsahuje také řadu pokročilých unikátních funkcí jako rezervace hřiště, na kterém si chtějí týmy zahrát, vytváření událostí jako jsou tréninky, přátelské zápasy. Dále pak například sázení na zápasy, kreditní systém s odměnami, eshop sponzorů, komentování zápasů či pokročilé funkce pro hráče jako platba členských příspěvků.

Vývojáři a designéři museli přijít na to, jak co uživatelsky nejpříjemněji zpracovat obrovské množství dat a funkcí. „Chtěli jsme, ať se uživatelé dostanou ke každé z požadovaných funkcí maximálně na tři kliky od otevření aplikace. Úkolem uživatelského rozhraní administrace pak bylo nabídnout organizátorům co nejjednodušší způsob zadávání a správy dat od zadávání výsledků po vypisování šampionátů. Jednoduchost aplikace podpořil také jednoduchý flat design," přiblížil Pohl.

Na projektu se stále intenzivně pracuje. „Je naplánována řada dalších funkcí, pracuje se na verzi pro další zařízení a zvažuje se dokonce i implementace pro další různé sporty," uzavřel vedoucí týmu vývojářů Marek Bureš.