Jeho umění mohli spatřit návštěvníci víkendové Grand Prix Brno, kde ovládl sprint jednotlivců. V keirinu obsadil osmou příčku. „Potřebuji body k účasti na mistrovství světa, proto jsem do Brna přijel. Ve sprintu jsem v pohodě, ale v keirinu jsem očekával lepší výsledek, bohužel jsem nezvládl semifinále,“ řekl Jakovlev exkluzivně Deníku.

Velkou cenu v dráhové cyklistice hostí brněnský velodrom.
Na brněnský velodrom míří světový rekordman Jakovlev. Rus, který se zřekl režimu

Rodák z ruského hlavního města Moskvy od loňského srpna závodí za Izrael. Barvy národního týmu změnil kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu, agresi režimu Vladimira Putina talentovaný dráhař odsuzuje. „Bylo samozřejmě těžké opustit můj domov, ale jdu si za svým olympijským cílem,“ přiblížil Jakovlev.

Od té doby žije Izraeli. „Nebyl jsem v Rusku od srpna, kdy jsem změnil národnost. Není tam ani moje rodina, která Rusko opustila,“ popsal.

Loni nemohl startovat na mistrovství Evropy ani světa, od tohoto roku už může v izraelských barvách na mezinárodní akce. A sbírá body k účasti na světovém šampionátu, který začátkem srpna hostí skotské Glasgow. Svého rozhodnutí nelituje. „Rusko má zákaz, ale já chci závodit. Nechci být třicetinásobný ruský mistr, rád bych se stal olympijským šampionem,“ prohlásil.

Jakovlev v roce 2021 získal bronz na světovém šampionátu v keirinu a stejný kov také na mistrovství Evropy ve sprintu. Je jeden z mála dráhařů, který může ohrozit nizozemské hvězdy Harrieho Lavreysena a Jeffreyho Hooglanda i pod pěti kruhy. „Sním o tom, že je porazím,“ potvrdil.

Tomáš Bábek.
Z cyklisty Bábka je manažer. Nemusím hrát na automatech nebo chlastat, říká

Kdyby získal zlato, potřebuje se ještě doučit slova izraelské hymny. „Můj zpěv? Teď by to mohlo být zábavné,“ usmál se Jakovlev.

Výsledky Grand Prix 2023
Muži - omnium: 1. Dnes (Belg.) 127, 2. Prokopyszyn (Pol.) 123, 3. Voneš (TUFO Pardus Prostějov) 119, 4. Bleddyn (Austr.) 118, 5. Vogel (Švýc.) 117, 6. Boscaro (It.) 109.
Sprint: 1. Jakovlev (Izr.), 2. Rudyk (Pol.), 3. Truman, 4. Carlin, 5. Turnbull (všichni Brit.), 6. Čechman (Dukla Brno).
Ženy - madison: 1. W. Pikuliková, D. Pikuliková (Pol.) 92, 2. Ševčíková, Kohoutková (Dukla Praha) 42, 3. Sharpeová, Kayová (Ir.) 35, 4. Němcová, Bártová (Dukla Praha) 25.
Keirin: 1. Finucaneová, 2. Capewellová, 3. Bellová (všechny Brit.), 4. Degrendeleová (Belg.), 5. Veceová (It.), 6. Marchantová (Brit.), …8. A. Jaborníková (Dukla Brno).