Po dvanácti letech míří na jižní Moravu královský jezdecký sport. Soběšický areál Panská lícha přivítá v sobotu a v neděli závody v olympijské disciplíně military.

Zatím poslední soutěž v jezdecké všestrannosti uspořádaly v regionu v roce 1998 Kupařovice. „Závody v military jsou velice drahé a náročné na terén. Potřebují také rozlehlý prostor pro dráhu. Každý areál na tuto soutěž nemá kapacity,“ vysvětlil designér tratě a jezdec military Miloslav Příhoda.

Panská lícha má ovšem pro obtížnou jezdeckou disciplínu ideální podmínky. „Pohráváme si s myšlenkou uspořádat military už rok. Byla by škoda nevyužít rozlehlého prostranství kolem areálu. Je to atraktivní disciplína, která je pro diváky asi zajímavější než drezura,“ řekla hlavní jednatelka areálu Panská lícha Lenka Sekaninová.

Military je původní armádní jezdecký sport, který prověřoval koně pro všestranné využití. Závody zahajuje drezurní zkouška, následuje výkonnostní cross country a soutěž doplňuje parkurové skákání. „Všestranný kůň musí být exteriérově zajímavý, poslušný, pozorný a harmonický v pohybu. Musí prokázat ve volné přírodě rychlost, obratnost, vytrvalost a důvěru v jezdce,“ představil stručně Příhoda.

Na start víkendového závodu se postaví špičkoví jezdci z České republiky, Slovenska a Rakouska. O cenné vítězství zabojuje dvojnásobný český mistr Michal Slezák, Jana Neklová nebo Martin Maivald.

Největší ambice na triumf živí rakouská účastnice letních olympijských her v Athénách a Pekingu Margit Appeltová. „Postavili jsme moderní trať ve stylu anglické military. Je bezpečná pro koně i jezdce. Překážky se při kontaktu okamžitě rozloží, protože nepoužíváme hřebíky. Je to jednoduchá skládačka,“ upozornil na výhody cross country na Panské líše Příhoda.

Zkouška v drezuře a skocích je v brněnském areálu na programu v sobotu od devíti hodin ráno. Atraktivní cross country závodníci pojedou v neděli ve stejný čas. „Snad nás nezklame počasí a koně, jezdci i diváci si užijí kvalitní podmínky. Military je nádherný společenský a sportovní zážitek,“ zadoufala Sekaninová.