Osm let let závodně plaval za Kometu Brno, jenže pak si na snowboardu rozdrtil loket a přesunul se jinam. Do třiadvaceti let závodil ve sprinttriatlonu na úrovni českého poháru v tehdejším Olympu a později Ekol Teamu, dokud mu při sportovní lékařské prohlídce nezjistili srdeční vadu. „Zachránili mi život. Tak jsem se začal věnovat sportu z druhé strany jako masér. Začínal jsem například s Martinem Krňávkem,“ připomíná prvního českého závodníka, který ovládl závod Světového poháru v olympijském triatlonu.

Při střídání kola s během nejvíc trpí střed těla. „Triatlonisté často nemají vyvážený trénink. Strašně času tráví na kole, kde nejvíc ničí tělo, zkracují si hamstringy, tím si vychylují pánev. Při běhu pak trpí svalové povázky, kolena, ovšem alfa omega jsou záda,“ říká Volavý.

Petr Soukup.
Jídlo při triatlonu? Kotopulu vozí rýžové koule, Soukup spoléhá i na teplý vývar

Cyklistická část se na triatlonistech podepisuje i kvůli často chybnému posedu na kole. „Pánev a kolena trpí a na běhu si neuleví. Triatlonisté ještě dělají začátečnické chyby, mají špatný bežecký styl. Z kola bolí šíjová oblast, na to je nejhorší, pokud někdo nosí štítek na helmě, předsunutá ramena bývají z hrazdy na kole. S klíční kostí si jezdec pohne za chvilku a jeden závod ho odpálí na půl roku,“ upozorňuje.

Zdánlivě neškodné plavání taky přináší úskalí. „Někteří neúměrně namáhají ramena, třeba když plavou s packami na rukou a ploutvemi,“ podotýká masér.

Seriál Jak na triatlon
Deník Rovnost ve spolupráci se společností Triexpert nabízí svým čtenářům nový seriál s názvem Jak na triatlon. Věnuje se stále oblíbenějšímu sportovnímu odvětví, které spojuje tři různé disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. Z původních deseti jej díky návrhům dalších témat rozšíříme na dvacet dílů. Dozvíte se mimo jiné, jak si správně vybrat typ závodu, jak ideálně rozvíjet kondici, dočtete se o vhodné výživě, správném cyklistickém posedu, výběru materiálu či možnostech regenerace. Pravidelný seriál najdete na stránkách Deníku Rovnost každý čtvrtek. Pokud máte tipy na témata, která vás o triatlonu zajímají, pište na e-mail jaroslav.kara@denik.cz.

Se svým týmem zbavuje sportovce těchto obtíží. „Dáváme kosti do správných pozic, uvolňujeme svalový tonus a stabilizujeme cvičením, aby všechno fungovalo jako dobře namazaný stroj. Triatlonisté se musejí starat o tělo jako o své kolo, jenže na sebe často kašlou,“ povídá Volavý.

Za nejefektivnější metodu regenerace považuje kryoterapii, tedy vystavení těla extrémně nízkým teplotám. Před sedmi lety otevřel s bývalým dálkařem Štěpánem Wagnerem v brněnské Zoubkově ulici polárium. Mráz léčí a mezi jejich klientelu patří elitní čeští triatlonisté Filip Ospalý, Radka Vodičková, František Kubínek, Jan Čelůstka, ale i dráhový cyklista Tomáš Bábek, thajboxer Tomáš Hron, bojovník MMA Jiří Procházka, motocyklista Ondřej Ježek nebo lezec Adam Ondra.

V celotělové kryokomoře se návštěvníci vystaví teplotě minus 120 stupňů Celsia přibližně na tři minuty. „Nikde na planetě není tak velká zima. Tělo dostane šok a hypofýza produkuje velkou spoustu hormonů, spustí enzymy, což neudělá žádná jiná terapie na světě. Tělo začne regenerovat. Chodím tam kvůli vysokému tlaku, abych nebral prášky,“ vysvětluje.

Další unikátní efekt spočívá ve stažení a roztažení cév jak krevních, tak lymfatických. „Mízní systém odvádí odpadové látky, ale na rozdíl od krevního není ničím poháněný, jen svaly a změnou teploty. Oproti sauně je rozdíl desetinásobný, při kryoterapii se navíc nemění tlak ani tep, nezatěžuje kardiovaskulární systém ani z těla neodchází minerály. V mrazu se nerozvíjí záněty a nejste unavení jako ze sauny, naopak vás nabíjí,“ popisuje.

Ideální mrazová kúra zabere deset návštěv třeba obden. „Stopy v organismu pak zanechá až tři měsíce. Vhodné je aplikovat ji v těžším přípravném období třeba měsíc před závodem. Bezprostředně před ním stačí tři aplikace. Po zátěži ji lze dávkovat kdykoli, nezatíží organismus negativně, což nelze říct ani o vířivce,“ sděluje.

Triatlonista Filip Ospalý.
K ironmanu vede aspoň pět let tréninku, míní zkušený triatlonista Ospalý

Kryoterapie pomáhá i k odstraňování akutních bolestivých stavů. „Mráz funguje jako analgetikum, takže odstraní i bolístky začínajících triatlonistů, třeba šíje nebo osezený zadek, zaceluje trhliny ve svalech. Také zlepšuje imunitu a zmírňuje projevy alergie. Pomáhá komplexně,“ dodává Volavý, který jako jediný v Brně nabízí i hyperbarickou oxygenoterapii, která spočívá v inhalování čistého kyslíku.