Od vyhlášení karantény kvůli pandemii koronaviru většina z nich nesáhla na míč. I přes zavřené haly se ale brněnští volejbalisté a volejbalistky Šelem přiučili něčemu novému. Kromě šití roušek pro místní nemocnice pomáhají ve spolupráci s Lesy České republiky také v boji s kůrovcem. „Jediné, co můžeme vzhledem k zákazu sportování a shromažďování dělat, je pracovat. Hráčům i hráčkám jsme proto nabídli možnost spolupráce s Lesy ČR. Teď chodíme čistit paseky,“ říká manažer brněnských volejbalistů Martin Gerža.

A proč se rozhodli pomoci zrovna českým lesům? „Jeden z důvodů je, že se díky tomu mohou hráči i hráčky udržovat ve fyzické kondici. Nabídli jsme pomoc i při řešení situace s koronavirem, ale nikdo nebyl schopen nás někam zařadit. Když bude magistrát potřebovat, jsme připraveni zapojit se do čehokoliv. Zatím to řešíme touhle formou,“ popisuje manažer klubu, který s nápadem pomoci českým lesům přišel.

Brněnský thajboxer Tomáš Hron rozmnožuje jedovaté korovce.
Thajboxer Hron přes svátky rozmnožuje jedovaté ještěry a pustil se do vaření

Hráči se rozhodli zapojit i přesto, že s prací v lese zatím neměli velké zkušenosti. „V lese pomáhám poprvé, naštěstí je to celkem jednoduchá práce, takže to nevadí. Stejně nevím, co bych doma dělal. A tak jsem se rozhodl, že půjdu radši pomáhat,“ popisuje brněnský nahrávač Luan Duc Truong.

Volejbal pořád vede

Přestože ho práce v přírodě baví, od volejbalu ho zatím neodlákala. „Je super, že můžeme být na čerstvém vzduchu, ale volejbal u mě pořád vede,“ směje se.

V lese tráví volejbalisté pět dní v týdnu, denně potom čtyři až šest hodin. „Nejsme zakrytí stromy, celý den na nás svítí sluníčko a déle bychom to nevydrželi. Naštěstí to nijak extra fyzicky náročné není, naše hlavní náplň je především úklid po kácení a vytváření prostoru pro nově zasazené stromy,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý nahrávač.

Dne 10. dubna uplynulo devadesát let od zahájení stavby Masarykova okruhu, který vznikal necelých pět měsíců.
„Horský" klenot slaví. Masarykův okruh vznikl i přes překážky

Kromě volejbalistů a volejbalistek se zapojují také členové vedení. „Pomoc v lese je na dobrovolnické bázi. Někteří hráči ještě studují, jiní nejsou z Brna, u těch by to bylo komplikovanější. Počet pracovníků je navíc dán také kapacitou Lesů ČR a tím, kolik jsou schopní nabídnout míst. Snažíme se ale neležet na gauči a něco dělat,“ líčí Gerža.

Brněnští volejbalisté se už dřív přidali také do boje proti koronaviru. „Hráčky Šelem ušily pár roušek pro Fakultní nemocnici u svaté Anny. Jedna z volejbalistek dokonce ve zdravotnictví pracuje, takže pomáhá přímo v první linii,“ dodává manažer brněnských volejbalistů.

ELIŠKA NOVÁKOVÁ