Většina z nich už má pocení u zkoušek na konci semestru za sebou, teď je čas propotit dres při sportovní reprezentaci své univerzity. Do Brna se sjelo přibližně osmnáct set sportovců, kteří v sedmadvaceti odvětvích soutěží na Českých akademických hrách.

Nejatraktivnější souboje se dají čekat v atletických disciplínách. „Objeví se v nich mimo jiné česká reprezentantka a juniorská mistryně Evropy ve skoku do výšky Michaela Hrubá, která dlouho skákala v Brně. Na čtyřstovce s překážkami se představí i Martin Tuček, který se nominoval na letošní evropský šampionát,“ lákal předseda organizačního výboru z Fakulty sportovních studií Jiří Nykodým.

I když je oficiální zahájení malé univerzitní olympiády v plánu v pondělí v sedm hodin večer v Univerzitním kině Scala, už v neděli zahájili soutěže stolní tenisté a vzpěrači. Soutěže v olympijském vzpírání jsou novinka letošních her.

České akademické hry - disciplíny:
Aerobik, atletika, badminton, baseball, basketbal (klasický i 3x3), beachvolejbal, florbal, fotbal, frisbee, futsal, házená, judo, karate, kuželky, horská kola, nohejbal, orientační běh, plavání (klasické i s ploutvemi), pohybové skladby, stolní tenis, tenis, veslování, volejbal, vzpírání.

V Brně se naposledy na Českých akademických hrách sešli nejlepší sportovci mezi studenty před šesti lety. Tehdy je pořádalo Vysoké učení technické. Letos je po dvanácti letech zaštítila Masarykova univerzita. „Vysoké učení technické je mělo organizovat i letos, ale kvůli souběhu s jiným projektem se her vzdalo, proto jsme nabídli pomoc,“ vysvětlil Nykodým.

Tuček na atletickém oválu vyhlíží vyrovnaný souboj. „Těším se. Po dlouhé době jsou akademické hry na domácím stadionu. Doufám, že se přiblížíme úrovni amerických akademiček, které se uskuteční v Eugene. S Vítem Müllerem se budeme přetahovat o první místo, ale poběží i zkušení závodníci jako Martin Juránek a Honza Tesař. Kvalita bude opravdu poctivá a může to být skvělý závod,“ sdělil dvaadvacetiletý atlet.

Rychlé časy slibuje i speciální tvrdý povrch s názvem Mondo na stadionu Pod Palackého vrchem. „Pro všechny sprintery je to na závody nejlepší povrch, neexistuje rychlejší dráha,“ poznamenal.

Zajímavý duel se čekal díky obsazení mužské stovky. Dominik Záleský běhající za oddíl Univerzita Brno si ale zranil zadní stehenní sval, který ho v Brně do bloků nepustí. Se Zdeňkem Stromšíkem mají letos shodný nejlepší čas 10,29 sekundy, díky kterému se kvalifikovali na mistrovství Evropy v Berlíně. „Mrzelo mě to kvůli rychlé dráze i souboji se Zdeňkem. Potkáváme se často, jednou vyhraju já, podruhé on. Závody s ním jsou zajímavé a těším se na ně,“ zmínil.