„Přišli jsme o šest míst v trapu, které přidali ženám, takže nás bude jen třicet. Je čím dál složitější se na olympiádu probojovat, proto si toho opravdu vážím,“ raduje se sedmatřicetiletý Lipták z Rajhradic na Brněnsku.

Ulevilo se vám?

Spadl mi kámen ze srdce, že jsem za pět minut dvanáct získal postupové místo na olympiádu. Teď mě čeká za tři týdny finále Světového poháru ve Spojených arabských emirátech v Al Ainu, v listopadu si dám klid zbraní a budu odpočívat. Další sezona možná nebude dlouhá, ale zato náročná.

Kolik zbývá ještě možností pro kvalifikaci?

Na mistrovství Evropy byla dvě postupová místa pro první dva. Jedno místo bude příští rok na mistrovství Evropy ve Francii a potom jeden střelec dostane místo podle světového žebříčku. První v pořadí, který místo nemá s dovětkem, že ani stát nesmí mít v té disciplíně zastoupení, aby měli další vlajku na olympiádě.

Pro vás to nic neznamená…

Na trapu jsme plní, víc než dvě postupová místa mít nemůžeme, ale na skeetu má olympijskou kartu jen Jakub Tomeček. Takže mistr světa Tomáš Nýdrle, který je první ve světovém žebříčku, už ji takhle získat nemůže. Je to zvláštní klíč. Kvalifikace se uzavře příští rok po druhém světovém poháru, takže kdo v nich uspěje, nejspíš si místo vybojuje.

Je pro vás cennější medaile, nebo olympijská účast?

Probojoval jsem se na olympiádu v Londýně, což byla moje premiéra. Asi je titul víc než třetí místo z mistrovství světa, takže jde o moji nejcennější medaili, zvlášť okořeněnou olympijskou kartou. Zatím to je můj životní úspěch. Doufám, že nezůstane jen u něj a podaří se mi ho někdy překonat. Končit se nechystám.

Byl jste nervózní, že doma pořád nemáte velké zlato?

Ne z toho, že není zlato, ale začínal jsem být nervózní, že není postupové místo. Kdyby přišlo na lámání chleba, jsem schopen zlato vyměnit za postupové místo. Člověk cítí tlak od trenérů, vedoucích, svazových funkcionářů. Když se to povedlo, uvědomíte si, že už nemusíte a spadlo to ze mě.

Jak vypadá tlak okolí?

Neříkají mi přímo, že musím, ale cítím, jak je místo důležité pro náš sport, Český střelecký svaz, Olymp, Kometu Brno. Cítíte atmosféru, že si každý přeje, abychom ho získali.

Byl by průšvih místo v Tokiu nemít?

Svět by se nezbořil, ale je lepší, když se v novinách mluví a píše o tom, že postupové místo máme, než že jsme ho nezískali.

Měl jste ve finálové sérii na mistrovství Evropy vyšší tep?

Nemůžeme používat chytré hodinky, ale kdybych si tepovku změřil, budu ji mít hodně vysokou. Tyhle situace musíme zvládat, trénujeme na ně, nebyla to moje první finálová účast. Navíc poslední dobou zjišťuji, že když jsem pod tlakem, střílí se mi dobře. Asi nervozitu potřebuji, potom ze sebe vymáčknu maximum.

Nervozita vás nesvazuje?

Někdy člověk zdřevění, ale když je nervózní, vyprodukuje víc adrenalinu, tím pádem jsem pozornější a líp mi to funguje. Osobně to mám radši.

Takže v Tokiu s větší nervozitou půjdete pro zlato?

(Smích) Třeba mě někdo vyleká a budu úplně ve stresu.

Co víte o tokijské střelnici?

Vůbec žádné informace nemáme, nicméně před olympiádou tam bude testovací závod, takže si ji můžeme asi dva měsíce předtím osahat. Zhruba víme, jaké tam bude počasí, strašné teplo a vysoká vlhkost. Za poslední dva roky jsme byli třikrát v Jižní Koreji, což je podobné pásmo. Není to úplně příjemné pro Středoevropany, jsme zvyklí na naše počasí a ne na vlhkost devadesát sedm procent. Sto je snad v bazénu, ne? (úsměv)

Zkusíte nějak simulovat podmínky, třeba pobyty v sauně?

Do sauny chodíme, ale horší je, že střelnice bude snad hodinu a půl od olympijské vesnice, takže dojezdy budou asi náročné. Když chytneme položku od devíti ráno, hodinu a půl tam pojedeme a potřebujeme ještě hodinu dopředu, abychom se dali do kupy na střelnici, musíme vstávat hodně brzy. Dá se to natrénovat doma. Mám děti, takže jsem zvyklý vstávat brzy. (smích)

Vám ovšem podle výsledků v Jižní Koreji vysoká vlhkost sedí. Na Světovém poháru v Čchang-wonu jste skončil druhý…

V Koreji jsem úspěšně zastřílel, možná mi to vyhovovalo. Ale na mistrovství světa i pršelo a jelikož mám pažbu i předpažbí ze dřeva, za týden mi to nabobtnalo a skoro jsem je nemohl napasovat na flintu, musel jsem to násilím natlačit.

Utkání 1. kola hokejové extraligy: HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno, 13. září 2019 v Litvínově. Zleva Jan Hruška z Brna a Viktor Hübl z Litvínova.
Start a hned náraz. Kometa nezvládla vstup do nové sezony. Padla v Litvínově

Je důležité, že budete dva čeští střelci v jedné disciplíně?

Vždycky to je lepší a nejde jen o přípravu, hodí se sparingpartner. David se bude připravovat na šestou olympiádu, nikoho zkušenějšího bych nenašel. Ví co a jak, kde se v klidu připravit. Dostaneme informace, jaké vrhací zařízení bude na střelnici. Každý výrobce to má trošku jinak, některé vrhačky mají rychlejší počáteční výlet terče, některé se zpožděním. Důležité je trénovat na mašinách, které tam budou. Vybereme pár střelnic a snad to ani nebudeme mít daleko. Myslím, že jsou v Chorvatsku a Rakousku.

Takže v přípravě se musíte zaměřit na technické věci?

Ano. Zkusíme sehnat ještě přes známé fotky pozadí střelnice, abychom viděli, zda terče budou létat do rokle, nebo v pozadí bude val či les. To je pro nás taky důležité.

Z třiceti střelců bude většina adepty na medaile?

De facto ano, protože aby se někdo probojoval na olympiádu, musí být první či druhý na světovém poháru, mistrovství světa či kontinentálním šampionátu. Ale třeba Italové, absolutní světová špička, ještě nemají ani jedno postupové místo mezi muži, jsou z toho špatní. Špička je čím dál užší, teď skončil druhý na světovém poháru Kypřan. Ti v naší disciplíně nikdy nedosahovali takových výsledků. Tohle ho může znova potkat na olympiádě a klidně urve medaili. Po základní části se výsledky mažou a jedeme na jednu ránu od nuly. Střelec může chytnout sérii dobrých terčů a klapne mu to tak, že se dobře umístí.

Čeští fanoušci si mají poznačit datum trapu na olympiádě?

O tom se radši nebudeme bavit, ať něco nezakřikneme. V Riu taky střelci neudělali poprvé medaili. Člověk může skončit čtyřiadvacátý a bude to absolutní propadák. Ale ambice budou, prohrát tam nepojedeme.

Láká vás prostředí olympiády a setkávání se sportovci z jiných odvětví?

Nevím, v jaké fázi olympiády bude naše disciplína, vždycky jsme byli na začátku, teď nejspíš budeme ve druhé půlce. Pro nás je lepší trénovat doma, nepojedu o týden dřív na olympiádu, abych se seznamoval s jinými sportovci a fotil se. Někdo jde na zahájení, vrátí se ve dvě ráno a v devět hodin už má nastupovat na start, takové případy se staly. Nepojedu tam pro fotky, podpisy, neprožívám výměny odznáčků.

Zašel byste na nějaký sport?

Právě jsme si říkali, že tam možná zůstaneme třeba o tři dny déle. V Japonsku jsme nikdy nebyli, takže na nějaké sporty můžeme jít. Záleží, jak je chytneme v programu. Možná bych zašel na tenis, v Kataru jsme se podívali na Petru Kvitovou. David má tenis rád, pár let taky hraji, ale úplně na jiné úrovni než David. Taky chci někdy na ragby na Nový Zéland.